Dyskusja kategorii:Związki chemiczne

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nabytek[edytuj kod]

No to mamy tę kategorię.

Uwagi z listy związków chemicznych:

Jak wiadomo znanych związków chemicznych jest obecnie ok 25 milionów i tworzenie jednej listych ich wszystkich na jednej stronie jest raczej niewykonalne na dłużą metę. Wg. moich szacunków mamy obecnie ok. 1000 haseł opisujacych rozmaite związki chemiczne. Postuluję, aby tak kategoria - była cross-kategorią, tzn. aby wpadające do niej hasła pozostawały też w swoich dawnych podkategoriach, oprócz kategorii chemia, chemia organiczna i chemia nieorganiczna.

Aktualnie tworzę podkategorie dla poszczególnych grup związków, w momencie gdy się ich pojawi odpowiednio dużo - tak mniej więcej z 10 sztuk. Podobnie - gdy powstaną artykuły o nowych związkach chemicznych, dla których nie ma odpowiednich podkategorii, oprócz wrzucania ich do ogólnej kategorii "związki chemiczne" należy też dodać do nich podkategorię ogólną. Np: szalonym pomysłem byłoby wrzucać wszystkie leki, które nie mają odpowiedniej podkategorii do kategorii "związki chemiczne" - lepiej jest je mimo wszystko wrzucać raczej do leków, albo przynajmniej tam zostawiać.

Osobną sprawą pozostaje też co robić ze złożonymi związkami, które posiadają na raz wiele różnych grup funkcyjnych np: mają grupę aminową, hydroksylową i karboksylową - ja tu przyjmuje zasadę, że przy związkach złożonych wstawiam je raczej do kategorii związanej z zastosowaniem danego związku niż do kategorii "strukturalnych".

Ogólnie można powiedzieć, że struktura kategorii średnio jest przystosowana do opisywania związków chemicznych, których jedynym sposobem sensownego katalogowania i wyszukiwania jest możliwość szukania po wzorze sumarycznym, nazwie systematycznej i wzorze strukturalnym tak jak to jest zorganizowane w profesjonalnych bazach danaych. Wikipedia nie daje jednak takiej możliwości.

Tworzenie listy związków, z podziałem na liczbę zawartych w nich atomów wydaje mi się, że też niespecjalnie pomoże "laikom" w odnalezieniu związku, bo zakłada, że osoba szukająca związek zna jego wzór sumaryczny... Laik będzie znał raczej nazwę zwyczajową i po tej nazwie będzie szukał związku, a tu mu pomoże zwykła wyszukiwarka Wikipedii. Ktoś, kto zna wzór sumaryczny związku, będzie też zapewne wiedział w jakiej podkategorii go odszukać.

Ogólnie tworzenie haseł o związkach chemicznych w Wikipedii ma ograniczony sens - IMHO warto tworzyć hasła o związkach, które mogą zainteresować niespecjalistów, bo profesjonalnych baz danych i tak nigdy nie dościgniemy. Obecnie syntezuje się ok 4000 nowych związków chemicznych na dobę. Warto też tworzyć hasła o związkach do których naturalnie pojawiają się czerwone linki w innych artykułach Wikipedii.

Na razie przeorałem kategoria chemia i chemia nieorganiczna i przerzuciłem do kategorii Związki chemiczne kategorie: sole, kwasy, wodorotlenki i tlenki. Zrobienie chemii organicznej będzie wymagało głębszego zastanowienia się nad strukturą całej kategorii.

To tyle na początek.

Polimerek 11:28, 26 paź 2005 (CEST)[odpowiedz]

Osobną sprawą pozostaje też co robić ze złożonymi związkami, które posiadają na raz wiele różnych grup funkcyjnych np: mają grupę aminową, hydroksylową i karboksylową - ja tu przyjmuje zasadę, że przy związkach złożonych wstawiam je raczej do kategorii związanej z zastosowaniem danego związku niż do kategorii "strukturalnych".

Wydaje mi się, że wyjściem może być podporządkowanie związku kilku kategoriom. Na przykład kwas salicylowy byłby w podkategoriach "kwasy organiczne", "alkohole". Albo acetylooctan etylu byłby równocześnie "ketonem" i "estrem".--Sei 13:46, 8 lip 2006 (CEST)[odpowiedz]

No jak tak robię - ale do pewnej złożoności związku - jak związek robi się za bardzo złożony to fakt, że akurat ma gdzie grupę hydroksylową nie wystarcza aby go dodać do alkoholi. Na tej zasadzie możnaby np: wszystkie cukry dodać do kat. alkohole. Od czasu jak to pisałem powstały szczegółowe kategorie dla niektórych związków wielofunkcyjnych typu kategoria:hydroksykwasy, kategoria:aminokwasy, itp. Jak taka kategoria jest to należy związek chemiczny wstawić do niej i nie wstawiać już do kategorii nadrzędnych. Te kategorie niższe są zamocowane do odpowiednich kategorii wyższych. Polimerek 15:28, 12 lip 2006 (CEST)[odpowiedz]

wzór początku hasła[edytuj kod]

Proponuje , tak dla porządku, żeby rozpoczynając artykuł stosować się do wzoru:

Nazwa związku (ew. inna nazwa związku, wzór sumaryczny) - opis. Chyba, że wzór znajduje się w ramce po prawej stronie.

przykład: ozonek potasu, HNIW

Chodzi o to, żeby był jakiś porządek wśród wielu haseł o związach chemicznych.

Sitek 21:47, 6 lut 2007 (CET)[odpowiedz]