Dyskusja pomocy:Jak napisać nowy artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vierna[edytuj kod]

czemu hasło vierna jest nie encyklopedyczne skoro zmieniłem formę pierwotną i nie jest już tak jak by to była reklama

Hasło "Vierna" nigdy nie zostało nawet utworzone[1]. Pomimo wszystko polecam lekturę strony - Pomoc:Zasady w pigułce. Pozdrawiam, Patrol110 (dyskusja) 21:38, 24 lut 2011 (CET)
  • Było kilkakrotnie jako VIERNA. Usuwane tyleż razy, ponieważ zespół nie jest encyklopedyczny (zobacz Wikipedia:Encyklopedyczność/muzyka, a tekst pisany był bardzo nieencyklopedycznym językiem i stylem. Wikipedia jest encyklopedią, nie gazetą czy gazetką, ani serwisem fanowskim. Obowiązują zasady pisania językiem encyklopedycznym, a wzorów nie brakuje. Jednak wobec nieencyklopedyczności zespołu jest to sprawa drugorzędna. Kiedy zespół nagra dwie porządne płyty lub otrzyma poważne laury, stanie się encyklopedyczny i wtedy, opisany poprawnie, pozostanie. Ciacho5 (dyskusja) 21:45, 24 lut 2011 (CET)

Sekcja „Wpisz właściwy tytuł”[edytuj kod]

Tutaj jeśli nikt nie zgłosi zastrzeżeń zmienię dwa zdania. Na początek akapitu :

  1. Na stronie Wikipedia:Propozycje tematów sprawdź jakie hasła czekają na swoich autorów.
  2. „Jeśli na dany temat brak informacji w innych encyklopediach” na --> Jeśli wybranego terminu brak w innych encyklopediach. (Obecne sformułowanie sugeruje pisanie artykułu na podstawie innych encyklopedii) --Pisum (dyskusja) 10:19, 29 gru 2012 (CET)

Takie rzeczy zmieniaj bez pytania – skład pilnujący stron pomocy jest zbyt mały, żeby lubił bić pianę ;) Tar Lócesilion|queta! 11:11, 29 gru 2012 (CET)

Zgadza się. Drobne, niekontrowersyjne poprawki najlepiej wprowadzać samodzielnie. Kenraiz (dyskusja) 11:30, 29 gru 2012 (CET)

Jakie eseje?[edytuj kod]

Bardzo dobra zmiana w treści. Ale zdanie "Temat artykułu może być zbliżony do eseju czy opracowania, może też krótko opisywać hasło encyklopedyczne znane z papierowej encyklopedii." uważam, że też trzeba usunąć. Przecież esej bardzo odbiega od encyklopedycznej formy wypowiedzi. Np. "Osobą mówiącą w eseju jest zawsze sam autor, wyrażający swoje poglądy i przemyślenia[3]. W związku z tym esej cechuje: subiektywizm – esej pokazuje świat przez pryzmat uczuć i filtr skojarzeń." nie da się pogodzić z WP:NPOV. Nie jest też chyba naszym celem gromadzenie stubów przepisujących w skrócie papierowe encyklopedie (kwestia ewentualnego NPA i jakości takich haseł; celem jest poziom wyższy, nieosiągalny w niektórych tematach przez wydawnictwa tradycyjne). Lepiej napisać tu np., że "Artykuły z wielu tematów przyjęło się tworzyć według ustalonego schematu (zob. Wikipedia:Standardy artykułów)." Jak uważacie? --Wiklol (Re:) 23:49, 27 cze 2013 (CEST)

Zmiana wprowadzona została edycją. Zdanie niefortunne, usunąłem. Kenraiz (dyskusja) 00:32, 28 cze 2013 (CEST)

Marika Wojewoda[edytuj kod]

Zycie modelki Marikawoj (dyskusja) 02:23, 5 lut 2014 (CET)

Co masz na myśli? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 03:42, 5 lut 2014 (CET)

Tworzenie zagranicznych wersji polskich haseł[edytuj kod]

W jaki sposób można z poziomu polskiej wikipedii przetłumaczyć na zagraniczny język hasło, które jest dostępne tylko po polsku? pozdrawiam

Tłumaczyć można w swoim brudnopisie lub w zależności od wersji językowej ewentualnie też na specjalnych stronach, na których dokonuje się tłumaczeń (zobacz linki do innych wersji językowych Wikiprojekt:Tłumaczenie artykułów). Ze względu na używanie w różnych wersjach językowych Wikipedii różnych szablonów – pisząc artykuł trzeba używać brudnopisu przy koncie działającym w docelowej dla artykułu wersji językowej Wikipedii (zobacz Pomoc:Konto uniwersalne). Opublikować przetłumaczony artykuł można tylko w odpowiedniej wersji językowej Wikipedii. Kenraiz (dyskusja) 21:23, 4 cze 2014 (CEST)

ODCINA[edytuj kod]

Odcina-Jest to stan w którym nie jesteś świadomy swoich zachowań

(odleciałeś do innego świata na jakiś okres czasu) odcinę można złapać

na tzw fazie Po ,, Wiadrze Lub po większych ilościach Alkoholu.

Prosimy autorów komentarzy o podpis! (~~~ - sam podpis; ~~~~ - podpis i data) Czy jakaś publikacja potwierdza te informacje? Jeśli tak to konieczne jest wskazanie takowej. Marek Mazurkiewicz (dyskusja)

Nowe brudnopisy[edytuj kod]

Jak żałożyć brudnopis pod nazwą "Tester szablonów"? Po co mi ten brudnopis:

  1. Jak sama nazwa wskazuje, poto, aby testować szablony.
  2. Aby się bawić szablonami!

I love minecraft --Bobek1000 (dyskusja) 09:30, 12 lip 2015 (CEST)

"Trwa dyskusja"[edytuj kod]

Dzien dobry, stworzylam wczoraj ten oto artykul: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyptyk_warszawski. Dzis otrzymalam informacje: "Trwa dyskusja nad usunięciem tego artykułu". Nie wiem jak Panstwo, ale ja wychodze z zalozenia, ze nie od razu Krakow zbudowano, wiec artykul nalezy jedynie dopracowac, a nie wyrzucac do smieci, zwlaszcza ze brak artykulu spowodowal z kolei na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Nerlewski usuniecie przez jednego z wikipedystow informacji o tym, ze aktor w tym filmie zagral. Przepraszam za brak polskich liter i dziekuje za uwage. --Megan Lauer (dyskusja) 13:31, 28 paź 2017 (CEST)

Dyskusja nad encyklopedycznością filmu toczy się tutaj. W encyklopedii nie są opisywane wszystkie filmy jakie powstały na świecie. Potrzebne jest wskazanie w artykule informacji, które wyróżniają tę produkcję (nagrody, wyróżnienia, inny znaczący wpływ na kulturę). Kenraiz (dyskusja) 14:08, 28 paź 2017 (CEST)

Potrzebuję przewodnika[edytuj kod]

Poproszono mnie o stworzenie na wikipedii strony o firmie w której pracuję. Treść już powstała, ale nie wiem jak postępować dalej

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Kaglow/brudnopis