Dyskusja wikiprojektu:Chrześcijaństwo/Archiwum/3

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Powstał szablon jak wymieniony w tytule. Dyskusja odbywająca się przy jego narodzinach jest widoczna kilka sekcji wyżej. I teraz sprawa najważniejsza. Czy ktoś ma jakieś zastrzeżenia dotyczące tego szablonu. Zamierzam zastąpić nim aktualną wersję {{Parafia infobox}} i zmienić botem wszystkie wywołania. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi to proszę umieścić je tutaj. Przelinkowanie wywołań szablonów planuję na drugą połowę przyszłego tygodnia, o ile nie będzie poważnych zastrzeżeń. ~malarz pl PISZ 19:30, 14 sty 2010 (CET)

Zastrzeżenia budzi nazwa (co wcześniej artykułowałem). Proponuję adekwatną {{Parafia infobox}} Klondek dyskurs 08:29, 15 sty 2010 (CET)
Po przemyśleniu również jak Klondek. Nazwa parafia jest w powszechnym użyciu, nie ma potrzeby jej zmieniać. Loraine (dyskusja) 09:53, 15 sty 2010 (CET)
Nie mam nic przeciwko zmianie nazwy i zastąpienia treścią tego szablonu treści obecnego "Parafia infobox" gdyż nazwę "Wspólnota parafialna" traktowałem jako roboczą. --WlaKom (dyskusja) 11:08, 15 sty 2010 (CET)
Jak widzę nie dokładnie się wyraziłem. Zamierzam zastąpić zawartość szablonu Parafia infobox zawartością szablonu Wspólnota parafialna infobox. Po zmianach nie będzie szablonu wspólnota parafialna infobox, będzie tylko nowa wersja parafia infobox a bot zmieni wywołania tak, aby wszystko działało poprawnie. ~malarz pl PISZ 11:36, 15 sty 2010 (CET)
Jak tak to w porządku. Loraine (dyskusja) 13:47, 16 sty 2010 (CET)
Jest OK (w przeciwieństwie do Szablon:Duchowny infobox, który wymaga korekt merytorycznych). Po zmianie nazwy spełni swoją rolę. Albertus teolog (dyskusja) 23:23, 15 sty 2010 (CET)
Widzę brak zastrzeżeń, więc przystępuję powoli do konwersji wywołań. Po dokładniejszej analizie kodu i dyskusji powyżej mam pyatnie: Co bot ma zrobić gdy napotka więcej niż dwa parametry z następującej listy: (metropolia, archidiecezja, diecezja, region, dekanat). Tylko proszę łopatologicznie. Bo nie bardzo zrozumiałem pewne komentarze w dyskusji powyżej. Przykład: Parafia św. Tekli w Dobrzycy - są tam archidiecezja, diecezja i dekanat. Pewnie takich boksów jest więcej. W razie potrzeby przygotuję botem listę. ~malarz pl PISZ 10:42, 23 sty 2010 (CET)
W takmi wypadku nalezy użyć dwóch najniższych jednostek administracyjnych. W przypadku, który wskazaleś będzie to dekanat i diecezja. Metropolia (archidiecezja) jest tu zbędna. Albertus teolog (dyskusja) 11:27, 23 sty 2010 (CET)
Trwa próbny przebieg działania bota. Jego wyniki można znaleźć na podstronach Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Parafia infobox. Chwilowo jest pokazany wynik testowego przeglądu pierwszego tysiąca wystąpień. Całość będzie gotowa za jakieś dwie godziny. A więc co bot robi:
  1. generuje zestawienie starych (po lewej) i nowych (po prawej) boksów; odpowiednio zmieniając nazwy parametrów
  2. usuwa z nazwy w boksie napis " w (nazwa miejscowosci)"
  3. usuwa z nazwy w boksie skrót "pw"
  4. usuwa z nazwy w boksie przymiotnik rzymskokatolicka
  5. jeżeli w wyznaniu występuje ciąg znaków "rzymskokatolic" to zmienia wartość parametru na [[Kościół łaciński|rzymskokatolickie]]
  6. w jednostce administracyjnej wstawia wartość dotychczasowej diecezji, jeżeli diecezja jest pusta to archidiecezji, jeżeli archidiecezja jest pusta to metropolii; w każdym z przypadków ustawia odpowiednią nazwę jednostki
  7. jeżeli dotychczasowy parametr dekanat ma wartość [[dekanat cośtam]] zamiast [[dekanat cośtam|cośtam]] to go odpowiednio poprawia
  8. w jednostce administracyjnej 2 wstawia wartość dotychczasowego dekanatu lub jeżeli jest on pusty to regionu; oczywiście przy okazji ustawia odpowiednią nazwę tej jednostki
  9. jeżeli trafi na parametr "miejscowość nazwa" to konstruuje miejscowość z dotychczasowych parametrów [[{{{miejscowość}}}|{{{miejscowość nazwa}}}]]
  10. usuwa parametry: duszpasterze, adoracja, telefon, nabożeństwo, powszednie, e-mail, organista, nazwa parafii (pw), msze w tygodniu, gwardian, wikariusze, nabożeństwa, Msza święta w niedzielę, msze święte niedzielne, kancelaria, parafia
  11. wykrywa w artykule szablon {{commons}} i przestawia go do infoboksu (parametr commons)
  12. nie usuwa parametru grupy; przenosi go na koniec wywołania infoboksu i raportuje jego występowanie na zbiorczej stronie
  13. podobnie postępuje z wszystkimi innymi parametrami, których nie potrafi rozpoznać
Rzeczywiste zmiany na artykułach wykonam jutro. Do tego czasu czekam na dodatkowe pomysły/uwagi dotyczące tych zmian. ~malarz pl PISZ 13:45, 23 sty 2010 (CET)
Kolejne zmiany zaplanowane w docelowym bocie:
  1. usuwanie znaku obiekt zabytkowy w podpisie obrazka oraz "obiekcie sakralnym"
  2. poprawa parametru państwo na kod ISO
~malarz pl PISZ 14:17, 23 sty 2010 (CET)
  • Mam jeszcze kilka pomysłów
    1. usunąć z infoboksu parametr {{{miejscowość}}} (poza tytułem, gdzie zostanie)
    2. usunąć z tego parametru wikilinki
    3. przenieść (o ile jest wpisany) rok przy liczbie wiernych do odpowiedniego (nowego (już wprowadzonego) parametru
    4. poprawiać trochę parametr www
teraz nie są one realizowane przez BOT'a ~malarz pl PISZ 14:53, 23 sty 2010 (CET), ~malarz pl PISZ 14:54, 23 sty 2010 (CET)
  • To już może lepiej usunąć "miejscowość" z tytułu i zostawić "Parafia ...."? Porównując to z innymi infoboksami to tylko jest dodatkowy ozdobnik. Sugerowałem "rok" zaraz przy nazwie parametru, bo zauważyłem w innych infoboksach wpisy nie związane w "liczbą czegoś tam", ale to odczucie czysto subiektywne. Co do ""www" nie mam żadnego zdania. --WlaKom (dyskusja) 17:56, 24 sty 2010 (CET)
  • Przepraszam, że podnoszę alarm dopiero teraz, ale dopiero dziś rzuciłam okiem na jedną z podstron Malarza z podglądem zmian w infoboksach i muszę zgłosić problem. Jeśli w parafiach prawosławnych w polu archidiecezja pojawia się struktura typu Kościół autonomiczny lub egzarchat, wtedy nie powinno się jej wyrzucać. Wtedy - jeśli jest podany dekanat - musi zostać podział trzystopniowy; to wyjątkowa sytuacja. Loraine (dyskusja) 17:37, 24 sty 2010 (CET)
  • Ale to jest różnie:
  1. pod "Metropolią" Parafia Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radość" w Brescii.
  2. pod "Archidiecezją" Parafia św. Eliasza w Exeterze

Nie zauważyłem 3 wpisów naraz. Mozna prosić o przykład? --WlaKom (dyskusja) 18:09, 24 sty 2010 (CET)

Tak naprawdę ani określenie "metropolia", ani "archidiecezja" nie oddaje w pełni sensu tej jednostki w Kościele prawosławnym, toteż jest możliwe, że - pracując na takim infoboksie, jaki był - wrzucałam to zamiennie. Docelowo lepiej będzie, jeśli znajdzie się to jednak na metropolii, jeśli mamy do wyboru te dwa. Natomiast jeśli chodzi o podział trzystopniowy, to chyba się z tym alarmem pospieszyłam, gdyż takie parafie się nie pojawiły wśród opisanych na wiki (co nie znaczy, że ich nie ma, tak wygląda np. przyporządkowanie wszystkich parafii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego). W takim układzie pozostaje mi zadać pytanie - czy w przyszłości w infoboksie można będzie pokazać takie trójstopniowe przyporządkowanie, bo trochę się pogubiłam. Loraine (dyskusja) 19:59, 24 sty 2010 (CET)
  • W nowym infoboksie mamy:
jednostka administracyjna =
jednostka administracyjna 2 =

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to zawsze będzie można dodać, opcjonalnie, jednostka administracyjna 3 = Teraz Wikipedysta:Malarz pl będzie musiał znaleźć sposób na wyłapanie nazwy "Egzarchat" i wpisywać go jako "jednostka administracyjna".A może się mylę? Dalej to nie wiem. Możemy liczyć tylko na jego dobrą wolę :-). --WlaKom (dyskusja) 20:16, 24 sty 2010 (CET)

Dobra. Jeśli da się to zrobić w przyszłości, to w porządku. Loraine (dyskusja) 21:59, 24 sty 2010 (CET)
  1. (3 jednostki administracyjne) Jeżeli taki przypadek jest potrzebny czasami to już bym go dodał od razu. Uważam, że w takich przypadkach można by pominąć najwyższą jednostkę jako prawdopodobnie oczywistą. Chyba, że się mylę.
  2. (Kościół autonomiczny lub egzarchat) czy mogę poprosić o poprawienie kilku wygenerowanych przez bota (prawych) infoboksów tak jak powinny wyglądać w takich przypadkach. Zmodyfikuję bota jak będę dokładnie wiedział o co chodzi.
W związku z kilkoma istotnymi zmianami w działaniu bota przewiduję jeszcze jedne próbny przelot jutro. Na razie tych zmian w liście Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Parafia infobox jeszcze nie ma zawartych. Za to lista jest już kompletna i zawiera prawie 4k infoboksów podzielonych na części po 50 sztuk. W listingu są wymienione wszystkie wystąpienie nieobsługiwanych przez bota parametrów + wartości parametru grupy (dla WlaKoma). ~malarz pl PISZ 22:34, 24 sty 2010 (CET)
  • Poprawiłem w szablonie {{Parafia infobox}} linkowanie z "nazwą obiektu sakralnego". Jako "nazwa obiektu sakralnego", zakodowany został na stałe link do Świątynia. Powoduje to, że jak wpiszemy jako "nazwa obiektu sakralnego" -> Katedra/Kaplica/Misja, to zawsze linkowanie było do "świątynia".--WlaKom (dyskusja) 15:31, 19 lut 2010 (CET)

podział administracyjny kościoła

Właśnie zajrzałem do źródeł (Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce) i doczytałem się, że podział w Polsce jest trzystopniowy (metrolpolia, (archi)diecezja i dekanat). Czasami (pokazał WlaKom) diecezja jest podzielona na regiony (np. Archidiecezja częstochowska). Z tego wniosek, że w infoboksie powinny być cztery stopnie administracyjne. Trochę wyżej (#Szablon:Parafia_infobox_-_metropolia) padła decyzja, że Metropolii w infoboksie nie będzie zatem pozostają potrzebne 3 poziomy. ~malarz pl PISZ 11:12, 25 sty 2010 (CET)

Skoro nie ma więcej żadnych uwag to jutro przystąpię do działania w wersji aktualnie widocznej na stronie Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Parafia infobox. Jeżeli mam przy okazji jakieś redirecty pozamieniać to proszę o info. Jeżeli ktoś chce jeszcze grupy z infoboksu poprzenosić do tekstu to też zapraszam. ~malarz pl PISZ 23:20, 27 sty 2010 (CET)

Podstawowe jednostki administracyjne to parafia i diecezja. Następne, wymagane prawem, ale mające charakter pomocniczy to: dekanat i prowincja (czyli metropolia). Archidiecezja to zwykła diecezja, której biskup (arcybiskup) jest zwierzchnikiem metropoli. Mogą istnieć również inne jednostki (tak jak regiony), ale mają one charakter dodatkowy. Tak więc, dwustopniowy podział jest koniecznością, a co ponad jest luksusem. Trzy stopnie to maksymum. Tyle ze strony katolickiej. Albertus teolog (dyskusja) 23:57, 27 sty 2010 (CET)

Szablony przebotowane. Pozostało co najwyżej przeniesienie informacji o grupach z infoboksów (parametr nierozpoznany:grupy) do treści artykułu. ~malarz pl PISZ 13:16, 31 sty 2010 (CET)

St. Mary of The Lake

Jaki jest poprawny odpowiednik nazwy parafii St Mary of The Lake w j. polskim. --WlaKom (dyskusja) 19:52, 22 sty 2010 (CET)

Jak nic wychodzi na MB Jeziornej. Zapewne jest to odniesienie do jakiegoś lokalnego sanktuarium (por. MB Częstochowska, MB Większej...) Albertus teolog (dyskusja) 22:20, 22 sty 2010 (CET)
PS Jak widać występują również w Polsce. Albertus teolog (dyskusja) 22:23, 22 sty 2010 (CET)
  • Nazwa kapliczki jeszcze uchodzi, ale kościoła? Zaraz zacznie się wojna edycyjna, czy to nazwa jest ency.

Jest to popularna nazwa wezwania parafii w USA. Nie była popularna wśród Polonii ale pośród innych grup etnicznych. Nie mogę się doszukać nigdzie źródła pochodzenia tej nazwy w j. angielskim. Wtedy łatwiej byłoby przetłumaczyć na j. polski. --WlaKom (dyskusja) 09:59, 23 sty 2010 (CET)

śś. czy św. św.?

Okazuje się, że obecnie jedyną prawidłową pisownią skrótu od "święci" (kościół świętych Piotra i Pawła) jest "św. św.", a nie "śś".

Co w takim razie robimy z błędami w nazwach artykułów? Paterm >Odpisz< 14:34, 23 sty 2010 (CET)

Przenosić. (a pasterze pisali o czystości jezyka... :-) Albertus teolog (dyskusja) 00:50, 25 sty 2010 (CET)

Problem-pytanie: czy w tym haśle wklejamy wszystkich męczenników chrześcijańskich plus opis męczeństwa i data zgonu? Jeżeli tak, to jest baardzo dużo pracy......--Pnarkiew (dyskusja) 23:17, 24 sty 2010 (CET)

Może ktoś się zlituje i skróci, bo postać ency. rdrozd (dysk.) 23:52, 25 sty 2010 (CET)

W dniach 1-14 lutego zapraszam do przyłączenia się do Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. H. Batuta (dyskusja) 00:49, 29 sty 2010 (CET)

Kandyduje do DA i od tygodnia nie dostała ani jednego głosu za, ani przeciw. Dodatkowo był jakiś spór z autorem hasła o ilustracje, które chce on teraz pousuwać z Commons. Jakiś specjalista od parafii się temu przyjrzy? rdrozd (dysk.) 00:22, 31 sty 2010 (CET)

Lista kościołów tytularnych

Czy nie byłoby ciekawe przy kościołach dodać tabelkę czyim i kiedy był (jest) ten kościół tytularnym. Sukcesywnie możnaby wpisywać. O kompletne dane pewnie trudno. Najstarszy Annuario Pontificio na jaki trafiłem był z 1906 r. Ale: czy przy tym artykule czy przy artykule o danym kościele tytularnym? A może ktoś ma jakieś inne dane? bardziej kompleksowo zebrane?--Pnarkiew (dyskusja) 15:24, 3 lut 2010 (CET)
Myślę, że prosta lista z aktualnym kardynałem jest wystarczającą informacją. Resztę zalatwia linki. Albertus teolog (dyskusja) 22:42, 5 lut 2010 (CET)
W miarę kompletny wykaz kościołów tytularnych (zarówno prezbiterialnych jak i diakonii) jest tutaj [1] [2] CarlosPn (dyskusja) 00:36, 6 lut 2010 (CET)
  • Linki do czego? Przeniesienie listy z enWiki jest proste, ja mogę to zrobić, na razie w brudnopisie z kolumnami:Wezwanie kościoła, Kardynał, Rok (od kiedy), ale co z artykułami w j. polskim dotyczących miejsc i osób których nie ma na plWiki?
    Miałem na myśli wikilinki. Jezeli artykułow nie ma, to linki czerwone w niczym nie przeszkadzają. Albertus teolog (dyskusja) 12:31, 6 lut 2010 (CET)
Tak. To były by dwie dodatkowe tabele. Tu ich znalazłem wraz z tytułami kosciołów i datami. Albertus teolog (dyskusja) 23:53, 6 lut 2010 (CET)
Bliżej, choć nie w tabeli jest to samo u nas :Kolegium kardynałów. tylko że przy tych 2 tabelach trzeba dać nową nazwę artykułowi: np. Kościoły i diecezje tytularne kardynałów i patriarchów (trochę kiełbasa z tego wychodzi...).--Pnarkiew (dyskusja) 00:05, 7 lut 2010 (CET)
Myślę, że nie trzeba tej nazwy tak rozbudowywać ponieważ: 1. Diecezje to też Kościoły i takie nazwy się stosuje w praktyce np. Tytularny kościół Ostii. 2. nie każdy patriarcha jest kardynałem. 3. Wyjątek patriarchów stanowi 1%. Wystarczy więc: Tytularne koscioły kardynalskie (albo jakoś tak). Albertus teolog (dyskusja) 00:18, 7 lut 2010 (CET)

*Są 3 herby kardynalskie. Może pokazać je każdy oddzielnie , przed każdą tabela? Nie mogę znaleźć herby Patriarchy-kardynała.--WlaKom (dyskusja) 00:48, 7 lut 2010 (CET)

Parafie rzymskokatolickie w USA

Zakończyłem pisanie artykułów o parafiach w USA. Jest ich około 260, z mszą św. w j. polskim. Około 25% parafii utworzonych przez polskich imigrantów, powstałych na przełomie XIX i XX wieku, zostało zamkniętych lub włączonych w inne. Jeżeli są jakieś uwagi lub błędy, proszę o korekcje lub informacje o nich. Dziękuję za pomoc. --WlaKom (dyskusja) 09:37, 13 lut 2010 (CET)

Nowa kategoria Duchowni anglikańscy

Zrobiłam, zadziwiona, że jej dotąd nie było ;-). Dodałam kilka biogramów z nadrzędnych kategorii, ale podejrzewam, że haseł jest mnóstwo gdzieś poukrywanych, gdyby ktoś się natknął, polecam łaskawej pamięci. Gytha (dyskusja) 11:40, 24 lut 2010 (CET)

Ale jest Kategoria:Angielscy duchowni protestanccy, co w dużej części się pokrywa z Kategoria:Duchowni anglikańscy (oczywiście, że to nie to samo, ale wyjątki są nieliczne. Można uporządkować).Nie wiem, jakie mamy standardy: czy dzielimy wg państw, czy wyznań, czy według jednego i drugiego... ? --Pnarkiew (dyskusja) 09:30, 25 lut 2010 (CET)
No to Anglików do Kategoria:Angielscy duchowni anglikańscy ;-) (to pisałam ja, Gytha (dyskusja) 10:15, 25 lut 2010 (CET))
PS. Najbardziej oczywiste kategorie już przejrzałam, ale to oczywiście dużo za mało, zważywszy fakt, że większość wykładowców z Cambridge i Oksfordu aż do XIX wieku miała przynajmniej niższe święcenia ;-). Gdzieś się też poukrywali anglikańscy biskupi, jakoś nie chce mi się wierzyć, byśmy mieli aż tak mało biogramów. Gytha (dyskusja) 16:01, 25 lut 2010 (CET)
W kontekście tego zauważyłem, że Kategoria:Angielscy duchowni protestanccy jest nieścisła, bo są tam umieszczeni duchowni anglikańscy. A anglikanie i protestanci to jednak (używając terminologii matematycznej) zbiory rozłączne. W sumie trzeba to przeglądnąć...--Pnarkiew (dyskusja) 16:48, 25 lut 2010 (CET)
A tutaj to ja już się nie wtrącam ;-), Kategoria:Anglikanizm jest w wyznaniach protestanckich, więc zrobiłam analogicznie. Jeśli poprawiać, to trzeba przejrzeć wszystko. Gytha (dyskusja) 11:09, 26 lut 2010 (CET)

Zakon "Vocationist Fathers" w USA

  • Jaki jest odpowiednik w Polsce zakonu "The Society of Divine Vocations" z podziałem na "Vocationist Fathers" i "Vocationist Sisters".

Vocationist Sisters? --WlaKom (dyskusja) 14:18, 27 lut 2010 (CET)

To są werbiści. Albertus teolog (dyskusja) 15:12, 27 lut 2010 (CET) Chyba jednak nie. :-) Albertus teolog (dyskusja) 15:15, 27 lut 2010 (CET)
Wygląda na to, że Wokacjoniści, ta nazwa jest na tym spisie zakonów, ale nie koniecznie musi odpowiadać The Society of Divine Vocationist ale w Polsce nie ma tego zgromadzenia.(tylko Włochy, Brazylia, Argentyna, USA, Nigeria , Filipiny, Indie, Madagaskar, Kolumbia, Ekwador, Chile i Wlk. Brytania.). Skrót SVD mógłby sugerować Werbistów, ale to skrót z angielskiego , a nie z łaciny...--Pnarkiew (dyskusja) 13:05, 6 mar 2010 (CET)
Skrót jest trochę inny niż dla Werbistów - SDV.
Tak. masz rację. jestem ślepy. :) --Pnarkiew (dyskusja) 22:39, 6 mar 2010 (CET)
To może zaczniemy taki artykuł jako:
Wokacjoniści - "Zgromadzenie Bożego Powołania" (SDV), potocznie "Ojcowie Wokacjonaliści", lub "Siostry Wokacjonalistki", powołane na prawie papieskim 24 maja 1947 roku, przez Sługę Bożego, włoskiego kapłana, Justyna Russolillo. Celem ich jest wspieranie i promowanie powołań do kapłaństwa, życia zakonnego i świętości wśród ludzi. Odbywa to się w domach formacyjnych, zwanych Wokacjonary, gdzie są przygotowywani kandydaci na prezbiterów, do życia zakonnego lub innych wspólnot katolickich. --WlaKom (dyskusja) 15:59, 6 mar 2010 (CET)
Kategoryczny sprzeciw. Nie możemy jako encyklopedia samodzielnie tłumaczyć nazw zgromadzeń, nie potwierdzonych w polskojęzycznej literaturze. Paterm >Odpisz< 16:56, 6 mar 2010 (CET)
Ja również. Trzeba zobaczyć, czy gdzieś już nazwa Wokacjoniści funkcjonuje. Jedyne miejsce, jakie znalazłem, podałem. Ale skąd oni to mieli, nie mam pojęcia. W takim wypadku wg mnie lepiej zostawić pełną nazwę anglojęzyczną, jak każdą nazwę własną.--Pnarkiew (dyskusja) 22:39, 6 mar 2010 (CET)
To jest ich witryna Society of Divine Vocations. Ale jako ująć w Męskie katolickie zakony i zgromadzenia zakonne i w Żeńskie katolickie zakony i zgromadzenia zakonne, żeby można było jakoś ich znaleźć? --WlaKom (dyskusja) 09:46, 7 mar 2010 (CET)
Dodatkowe informacje (łac. Societas Divinarum Vocationum) Vocationist Fathers. --WlaKom (dyskusja) 15:13, 7 mar 2010 (CET)

Duchowni Kościołów niekanonicznych

W kontekście dyskusji nad infoboksem dla duchownych przypomniała mi się następująca kwestia. W jaki mianowicie sposób - aby zachować NPOV i zdrowy rozsądek - powinniśmy odnosić się do takich postaci jak np. Filaret (Denysenko) czy Pimen (patriarcha Bułgarii), czyli do hierarchów kanonicznych Kościołów, którzy przystąpili do ruchów w ich obrębie, jakie zaowocowały rozłamem w "legalnych" Kościołach, a w konsekwencji zostali z tychże usunięci. W szerszej perspektywie - która na razie nas nie dotyczy z powodu braku takowych biogramów - rzecz może objąć większe grono różnego rodzaju samozwańców tworzących bez podstaw kanonicznych organizacje określające się jako "prawdziwe Kościoły". Czy takim osobom też powinniśmy wstawiać infoboksy dla duchownych z zachowaniem całej tytulatury, jaką posiadają w niekanonicznych Kościołach? Zastanawiam się, jak to wygląda w kontekście równego traktowania wszystkich punktów widzenia. Loraine (dyskusja) 11:35, 1 mar 2010 (CET)

Trudne pytanie. I słuszne. W takich przypadkach wychodzi na jaw, jak trudne, a czasami wręcz niemożliwe, jest żelazne i konsekwentne stosowanie zasady POV. Na pierwszą część odpowiem: Na przykładzie zwierzchników innych kościołów wschodnich do tytułu patriarchy dodaje się obrządek. Tu też można wpisać: patriarcha Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego (synod alternatywny)(albo cos podobnego). Bo w sumie: On uważa, że ma prawo do tytułu patriarchy. I setki jego wiernych też. (Myślę, że bezpośrednio po Chalcedonie też traktowano niektórych jako samozwańczych patriarchów.) Chociaż z drugiej strony: Przy antypapieżu wpisuje się antypapież i nikt o NPOV nikogo nie oskarża.
Ale, jak zauważasz, idąc dalej dojdziemy do trudnych sytuacji. Przykład ad absurdum: Jeżeli "ktoś" samowolnie używa tytuł prezydenta Polski dla sobie znanych celów, to czy w infoboxie napiszemy: Prezydent RP? Przeciez nie. A jednak on może zarzucić nam NPOV. Jeżeli mielibyśmy być konsekwentnymi, to powinniśmy napisać przy co drugim biogramie duchownego: inne koscioły nie zgadzają się z tą terminologią.(papież i sedyswakantyści). Ale, jak mawiał Reb Tewje, z drugiej strony: ... --Pnarkiew (dyskusja) 15:57, 1 mar 2010 (CET)

Artykuł zgłoszony przeze mnie do naprawy. Gdarin dyskusja 08:07, 10 mar 2010 (CET)

Czywiesz

Artykuł Parabolani został wstawiony do szablonu czywiesza na dzień 21 marca 2010. Viatoro (dyskusja) 00:02, 21 mar 2010 (CET)

Proszę projekt o weryfikację hasła. W chili obecnej wygląda to dość nieszczególnie bo sugeruje że w VIII wieku została podana lista doktorów ustanowionych w XIII wieku. Może przydałaby się informacja jak zostali w tym 1295 ustanowieni.Plushy (dyskusja) 17:16, 2 mar 2010 (CET)

Sugestia ma sens.--WlaKom (dyskusja) 09:24, 23 mar 2010 (CET)

Może czegoś nie rozumiem dlatego proszę wyłożyć mi kryteria dla tej kateorii. Czy w ogóle ta kategoria jest potrzebna? Kryterium, które wynika z nazwy jest narodowość. Skutkiem tego Święty Wojciech to święty czeski, a nie polski; Święty Patryk to święty brytyjski, a nie irlandzki; a Święty Józef to święty żydowski. W podkategorii Kategoria:Polscy święci katoliccy czytam natomiat, że kategoria grupuje osoby, które prowadziły działalność na terenie. Mamy więc nieścisłość: narodowość kryje się w nazwie, a terytorium w opisie. Gdyby nawet stosować kryterium terytorialne, to w myśl zasady, ze kategoryzujemy możliwie najwężej, to gdzie umieścić Grzegorza Wielkiego? We wszystkich mozliwych? Jako papież misje miał przecież wszedzie. Ponadto omawiana kategoria nie jest podrzędną Kategoria:Święci katoliccy. Do Andrzeja Boboli nie trafimy od Świętych tylko od Historii Kościoła. I jeszcze aspekt teologiczny: swięci, w przeciwieństwie do błogoslawionych otaczani są czcią na całym świecie, a nie lokalnie. Albertus teolog (dyskusja) 22:48, 19 mar 2010 (CET)

Kategoria jest ahistoryczna, ponieważ szereg uwzględnionych w niej postaci działało w czasach, kiedy nie istniało pojęcie narodowości. Druga rzecz to pomieszane kryteria. O ile kryterium terytorialne wydawałoby się rozsądne, bo pozwala umiejscowić postać w przestrzeni i kontekście, o tyle przywołany przykład Grzegorza Wielkiego pokazuje potencjalnie wynikające z niego trudności. Do reorganizacji, w najlepszym razie. Loraine (dyskusja) 13:51, 21 mar 2010 (CET)

Całkowicie się zgadzam z powyższymi opiniami. Kategoria jest zbyteczna.--WlaKom (dyskusja) 09:22, 23 mar 2010 (CET)

Na chwilę obecną dość ewidentny POV Świadków Jehowy. Wstawiłem szablony ostrzegawcze, ale wolę temat poddać dyskusji tutaj, niż samemu starać się poprawić ten artykuł. Liczę na uwagi i pomoc. Krzysiek10 (dyskusja) 15:53, 22 mar 2010 (CET)

Nazewnictwo parafii i kościołów RK

Pozwoliłem sobie na taką edycję w haśle: [3] (oraz identyczna w zmienionym hasle). W skrocie: zmienilem oficjalna, koscielna nazwe parafii/kosciola, na Wiki-domyslna [Co (ujedn.)], poniewaz nazwa oficjalna byla w oczywisty sposob bledna. A teraz sie zastanawiam, czy jest to jakos regulowane i czy slusznie postapilem? Masur juhu? 14:46, 4 kwi 2010 (CEST)

Należałoby sprawdzić, czy to nie jest błąd na stronie dekanatu. Nazwy parafii bywają niespójne. Ma to często związek np z nazwą zwyczajową etc. Nie wiem, czy gdzies to regulowaliśmy, ale IMHO lepiej trzymać się nazwy oficjalnie używanej przez "kompetentną władzę kościelną", bo może tak właśnie ta nazwa funkcjonować np. w dokumentach kurii etc.--Pnarkiew (dyskusja) 14:13, 5 kwi 2010 (CEST)
No tak, ale jak pozniej na podstawie tych "oficjalnych" tworzymy hasla, i linki, to sa one bledne. W tym wypadku kosciol wydzielil sobie jakis Gądów Wielki, ale takie osiedle nigdy nie istniało. Masur juhu? 20:41, 5 kwi 2010 (CEST)

Duchowny infobox

Jakiś czas temu odbyła się powyżej dyskusja nad szablonem {{Duchowny infobox}}, który ma zastąpić kilka innych szablonów. Dyskusja ta była wywołana przez głosowanie dotyczące usunięcia kilku takich szablonów przez Poczekalnię. Jeszcze wcześniej w Kawiarence w lipcu 2008 dyskutowali o tym Margoz, ABX i MatmaRex.

Dyskusja w poczekalni była przywrócona na kilka dni na prośbę Albertusa, który chyba nie jest zadowolony z szablonu w aktualnej postaci. Dlatego też przed botowanie chciałbym zacząć dyskusję mającą na celu wyłonienie konsensusu co do kształtu/parametrów tego szablonu.

Dyskusja dotyczy szablonów:

W razie potrzeby proszę rozszerzyć tę listę. Czekam na propozycje dalszej poprawy {{Duchowny infobox}} lub uwagi dotyczące tego szablonu, tak aby bot działał raz a dobrze :-). ~malarz pl PISZ 13:53, 31 sty 2010 (CET)

  • Znalazłem jeszcze {{Pastor infobox}} i {{Zakonnik infobox}}, czy także mogą być ujęte? --WlaKom (dyskusja) 14:58, 31 sty 2010 (CET)
  • W mojej ocenie bazę stanowić powinien szablon Szablon:Ksiądz infobox. Szablon ten, jezeli ma pełnić funkcję uniwersalną powinien dodatkowo zawierać następujące parametry lub zmienić istniejące:
    • diakon (data święceń diakonatu lub data ordynacji u protestantów)
    • prezbiter (data święceń prezbiteratu lub data ordynacji u protestantów)
    • biskup (data święceń biskupich lub data ordynacji u protestantów, uzupełnienie parametru zmienia kolor szablonu)
    • kardynał (data kreacji - uzupełnienie parametru zmienia kolor szablonu).

To jest wystarczająca podstawa (nie licząc uwag protestantów i prawosławnych). Wszystkie zabawy w tytułu (pralat, ordynariusz siedlecki, prymas) można zawrzeć w parametrze tytuł. Można dodać dewizę po polsku i łacinie. Albertus teolog (dyskusja) 15:55, 2 lut 2010 (CET)

Myślałem, że się już na {{Duchowny infobox}} zgodziliśmy. Ale może nie zrozumiałem cię z tym "bazę stanowić powinien szablon Szablon:Ksiądz infobox".
bazę stanowić powinien szablon - jest wyłącznie odniesieniam do parametrów. Albertus teolog (dyskusja) 22:39, 5 lut 2010 (CET)
ok. Zrozumiałem.--Pnarkiew (dyskusja) 22:03, 6 lut 2010 (CET)
Kwestia: zakonnik nie mający święceń. Gdzie mu co wpisać? Datę ślubów wieczystych? --Pnarkiew (dyskusja) 16:26, 2 lut 2010 (CET)
  • Myślę, że to załatwią dodatkowe parametry umieszczony po "okres1",
Zakon -> |Zakon = nazwa zakonu
Śluby zakonne -> |Śluby zakonne = data ślubów wieczystych

--WlaKom (dyskusja) 12:34, 3 lut 2010 (CET)

  • Parametr zakon jest niepotrzebny jesli będzie inkardynacja, bo ta znaczy to samo, a ma szerszy zakres zastosowania. Parametr Śluby wieczyste można dodać. U zakonników często się tę datę akcentuje. Albertus teolog (dyskusja) 22:39, 5 lut 2010 (CET)
  • To nie bardzo rozumiem. Oto mój przykład:

Diakon A pracuje w parafii B (Zakon = Franciszkanów, Śluby wieczyste = 2008), będącej w diecezji radomskiej. Nadzór klerycki nad parafia ma Zakon franciszkanów, ale inkardynacja = Diecezja radomska, a nie Zakon franciszkanów. Czy się mylę?--WlaKom (dyskusja) 00:37, 6 lut 2010 (CET)

  • Duchowny będący zakonnikiem jest inkardynowany wyłącznie do zakonu, w którym złożył śluby wieczyste i podlega wyłącznie swoim przełożonym. Biskup diecezjalny nie ma nad nim władzy. Diakon A, z Twojego przykładu jest inkardynowany do zakonu franciszkanów i z woli swoich przełożonych pracuje na terenie diecezji radomskiej. To prowincjał franciszkanów zadecyduje gdzie ten diakon będzie pracował później i co będzie robił. Jeżeli biskup radomski chciałby zadysponować tego diakona to musi to zrobić w porozumieniu z zakonem. Jeżeli zakonnicy prowadzą parafię to wybór proboszcza odbywa się na zasadzie umowy między zakonem i biskupem. W praktyce wygląda to tak, że biskup akceptuje propozycję zakonu i tak wybrany proboszcz podlega biskupowi wyłącznie w sprawach dotyczących parafii. Jeżeli zakonnik zostaje biskupem to wtedy sam sobie jest sterem i okrętem. Podlega wtedy tylko papieżowi. Albertus teolog (dyskusja) 12:24, 6 lut 2010 (CET)
  • OK. Nie dodajemy "Zakon". Wypłynęły pewne wątpliwości w dyskusji z "Malarz.pl" co do nazwy parametru "Ślubów". "Śluby zakonne" (czyli ich data) mogę mieć znaczenie wieloznaczne. Czasowe i wieczyste. Jak mamy określić jednoznacznie nazwę parametru:
|Śluby wieczyste = 12 luty 1990
|Śluby zakonne = 12 luty 1990
|Śluby zakonne = 12 luty 1990 (czasowe)
|Sluby wieczyste - 12 luty 1990 (czasowe)

--WlaKom (dyskusja) 22:57, 6 lut 2010 (CET)

To jest niemały problem. W zgromadzeniach gdzie są sluby wieczyste to sprawa jest oczywista. Są jednak zgromadzenia gdzie takich ślubow nie ma i zakonnicy zawsze składają czasowe. Nie mam pomysłu jak to rozwiązać. Może Paterm, który jest zakonnikiem coś podpowie. Albertus teolog (dyskusja) 23:58, 6 lut 2010 (CET)
W przyszłym tygodniu "Malarz.pl" zacznie botować na ten szablon. Na razie zostawiamy możliwość: |Śluby zakonne = 12 luty 1990 oraz |Śluby zakonne = 12 luty 1990 (czasowe)--WlaKom (dyskusja) 12:13, 24 lut 2010 (CET)
Stanowczo sprzeciwiam się aktualizacji póki w szablonie jest zastosowany podszablon Szablon:Duchowny infobox/kolory. To jest pomieszanie stopnii, funkcji i tytułów. Nadto kolorystyka jest zbyt rozbudowana i zbędna. Chcę też usłyszeć wyraźną zgodę ze strony protestanckiej i prawosławnej. Szablon ma pełnić role uniwersalną i tylo wówczas ma sens. Albertus teolog (dyskusja) 12:51, 27 lut 2010 (CET)
Świadomie rozbudowałem kolorystykę (roboczo) aby było z czego wybrać. Zgadzam się że jest tego za dużo. Czyli co usunąć i co zostawić, lub wszystkie zrobić z białym napisem na czarnym tle.?--WlaKom (dyskusja) 14:39, 27 lut 2010 (CET)
Zwracam uwagę na określenie biskup sufragan. Jak już zwracałem uwagę tutaj, jest ono używane niewłaściwie i w szablonie według mnie nie powino występować. Zamiast tego albo: biskup tytularny albo biskup pomocniczy. --Pnarkiew (dyskusja) 13:57, 27 lut 2010 (CET)
  • Jeśli szablon ma obejmować również kapłanów prawosławnych, to musi mieć jeszcze parametr Kościół autokefaliczny, który określałby przynależność duchownego do konkretnej jurysdykcji (podobne to do inkardynacji, ale jednak nie to samo). Poza tym właściwie w porządku, chociaż co do kolorów - jak Albertus. Loraine (dyskusja) 14:11, 27 lut 2010 (CET)
Od biedy tak, ale bardziej profesjonalnie wyglądałby jednak infobox z zaznaczonym Kościołem autokefalicznym. Loraine (dyskusja) 15:22, 27 lut 2010 (CET)
Mogłbym prosić o dokładniejszą sugestię lub przykład? Dziękuje--WlaKom (dyskusja) 15:35, 27 lut 2010 (CET).
Ogólnie rzecz biorąc każdemu duchownemu prawosławnemu należałoby wpisywać jako wyznanie prawosławie, natomiast dla sprecyzowania, w którym Kościele aktualnie pełni posługę, dodajemy parametr Kościół autokefaliczny, który w przypadku prawosławnych zastępowałby inkardynację. W moim odczuciu gdybyśmy wprost w wyznaniu umieszczali konkretny Kościół (rosyjski, polski, serbski itp.) to mogłoby powstawać wrażenie, jakby święcenia danego kapłana były ważne tylko w nim. Loraine (dyskusja) 16:02, 27 lut 2010 (CET)
To może dodać dodatkowy, opcjonalny, parametr, następny po "Wyznanie",
|Autokefalia =
, lub zmieniać nazwę parametru Wyznanie <->Autokefalia w zależności od jakiegoś wpisu?--WlaKom (dyskusja) 16:28, 27 lut 2010 (CET)
Autokefalia jest pojęciem ogólnym, oznaczającym niezależność danego Kościoła, nieużywanym w odniesieniu do pojedynczych osób. Duchowni i wierni należą do Kościołów autokefalicznych (nie ma możliwości, by być wyznania prawosławnego i nie należeć do jednego z nich) i w tym kontekście w infoboksie potrzebny jest ten parametr. Alternatywnie mógłby on brzmieć jurysdykcja, ale obawiam się, że to pojęcie, choć używane powszechnie w literaturze przedmiotu, tu będzie zbyt wieloznaczne. Dlatego uważam, że Kościół autokefaliczny to najlepsze językowo rozwiązanie tej kwestii. Loraine (dyskusja) 16:47, 27 lut 2010 (CET)
| Kościół autokefaliczny = 
. Czy o taki parametr opcjonalny chodzi? Czy jest również potrzebny w "Parafia infobox"? Co na to inni? --WlaKom (dyskusja) 18:06, 27 lut 2010 (CET)
O to właśnie mi chodziło :) W infoboksie parafii w tej chwili nie jest to konieczne. Jak już tłumaczyłam, tam parametr wyznanie z wpisaną pełną nazwą Kościoła wyjaśnia sprawę. W przypadku wspólnot parafialnych jest bowiem rzeczą dość oczywistą, że należą do jednego Kościoła. Przy kapłanach obawiałam się opisanej wyżej potencjalnej złej interpretacji - uznania, że święcenia danej osoby mają zasięg jedynie lokalny. W obecnym momencie nie mam już zastrzeżeń do treści merytorycznej tego infoboksu. Loraine (dyskusja) 19:24, 27 lut 2010 (CET)
Dodano. Coś jeszcze :-)--WlaKom (dyskusja) 22:03, 27 lut 2010 (CET)
  • A rozwiązać kwestię odrębnych Kościołów w anglikanizmie? Ja się za dobrze nie znam, ale tam też jest Kościół Anglii, Kościół Walii, Kościół Irlandii i Szkocki Kościół Episkopalny, nie wiem, jak wygląda sprawa przynależności wspólnot w Australii, RPA, USA etc. W przypadku "szeregowych" duchownych może nie jest to może aż takie istotne, ale w przypadku biskupów już IMHO tak. Gytha (dyskusja) 11:30, 1 mar 2010 (CET)
    • Jakieś konkretne sugestie? A jak było do tej pory? --WlaKom (dyskusja) 15:22, 1 mar 2010 (CET)
      • Artykuł autokefalia wspomina, że ustrój Kościołów autokefalicznych dotyczy również Kościołów anglikańskich. Na podstawie tych podstawowych informacji, jakie posiadam na ich temat, mogę stwierdzić, że ich wspólnota zorganizowana jest w podobny sposób jak w przypadku Kościołów prawosławnych. Teoretycznie moglibyśmy zatem korzystać z parametru Kościół autokefaliczny. Musiałabym jedynie sprawdzić, czy takie pojęcie jest w praktyce stosowane w anglikanizmie, żeby nie tworzyć specyficznego OR. Loraine (dyskusja) 17:02, 1 mar 2010 (CET)
        • Do tej pory w ogóle wyznania nie było ;-). Tej autokefalii nie byłabym pewna, w enWiki termin jest odnoszony wyłącznie do prawosławia. Podobna sprawa może też chyba być w innych wyznaniach protestanckich. Gytha (dyskusja) 21:27, 1 mar 2010 (CET)

Kolory w szablonie Duchowny infobox

  • Ponieważ, jak zauważyłem, kolory przyporządkowane nazwom (tytułom) są jedynym tematem kontrowersyjnym do rozwiązania, wiec proponuje przenieść dyskusję dotyczącą tego tematu w to miejsce, aby było łatwiej podsumować to przed botowaniem. --WlaKom (dyskusja) 15:43, 27 lut 2010 (CET)
  • Powtarzam tu, poprzednie pytanie. Świadomie rozbudowałem kolorystykę (roboczo) aby było z czego wybrać. Czyli co usunąć i co zostawić? Lub, wszystkie nazwiska zrobić z białym napisem na czarnym tle.?--WlaKom (dyskusja) 22:03, 27 lut 2010 (CET)
Podtrzymuję swoją sugestię odnośnie biskup sufragan. Usunąć i dodać zamiast tego biskup pomocniczy. Wiem, że potocznie to jest to samo, ale w infoboxie byłoby to mylące. Podobnie jak biskup diecezjalny, a nie biskup ordynariusz (choć w tym przypadku potoczność zadomowiła się nawet w l'OR. :) ) --Pnarkiew (dyskusja) 23:24, 27 lut 2010 (CET)
Aleś ty niecierpliwy. Aż musiałem przerwać pracę. Widzę to na zasadzie warunku, który w SQL zapisałbym podobnie:
Case when data kreacji <> ' ' then czerwony else (case when data sakry <> ' ' then fioletowy else czarny end) end 
To znaczy: tylko trzy kolory w zalezności od stopnia, parametr tytuł do swobodnej edycji (jest jeszcze przeciez funcja). Np. biskup pomocniczy będzie miał w funkcji wpisane właśnie to, że jaet pomocniczy, bedzie fioletowy bo otrzymał sakrę, a w tytule będzie jego diecezja tytularna. Albo inny przyklad: taki Nossol ma dwa tytuły emerytowany biskup opolski i arcybiskup ad personam jako funkcję ordynariusz opolski w jakiś tam latach. Kombinacji jest tysiące. Albertus teolog (dyskusja) 23:42, 27 lut 2010 (CET)
Jako że dyskusja skoczyła na nowe miejsce chciałem tylko się przypomnieć. JA niecierpliwy? :) --Pnarkiew (dyskusja) 00:03, 28 lut 2010 (CET)
Nie Ty :-) Wla :-) Albertus teolog (dyskusja) 00:08, 28 lut 2010 (CET)
Ja zrobiłam przykładowy prawosławny infobox i wszystko wypaliło. Więc jak dla mnie jest już w porządku. Loraine (dyskusja) 14:25, 28 lut 2010 (CET)
Ale z którym? Z brudnopisu czy też "Duchowny infobox"? :) "Albertus" to chyba jeszcze śpi :)--WlaKom (dyskusja) 19:32, 28 lut 2010 (CET)
Ten z twojego brudnopisu. Loraine (dyskusja) 19:53, 28 lut 2010 (CET)
Juz się obudziłem :-) Powiem krótko - rewelacja - o to chodziło. Co do diakonów - to czarny jest odpowiednim kolorem. Zwroć uwagę, że w ten sposob infobox zalatwia rowniez sprawę zakonników i zakonnikinfobox jest już zbędny. Odnośnie prałatów, to absolutnie nie należy dodawać jakies nowej kolorystyki. Sam tytuł prałat bez doookreslenia nic nie znaczy. Prałatem tytułuje się: kapelanow JŚ, prałatów honorowych, protonotariuszy, prepozytów i ordynariuszy prałatur personalnych. Albertus teolog (dyskusja) 11:10, 1 mar 2010 (CET)
Czy dwie funkcje sa konieczne? Wedlug mnie nie, ale nie upieram się. Albertus teolog (dyskusja) 11:12, 1 mar 2010 (CET)
Jak dla mnie też nie. Loraine (dyskusja) 11:26, 1 mar 2010 (CET)
No to Chwała Bogu, że dogodziłem :) A co na to protestanci? Wpisy |państwo = {{Państwo|POL}} i |państwo = POL są oba równorzędne i dopuszczalne w tym szablonie, aby zapobiec niepotrzebnym dyskusją (odczucia subiektywne). Nad treścią parametru "Tytuł" nie mamy kontroli i przypuszczalnie będzie duża dowolność. Nie mam pomysłu jako to uregulować. --WlaKom (dyskusja) 12:39, 1 mar 2010 (CET)
pewnym wyjściem byłaby lista możliwych do wyboru (nie wiem, na ile technicznie możliwa), ale zawsze może się trafić taki tytuł, którego nie przewidzieliśmy...--Pnarkiew (dyskusja) 14:52, 1 mar 2010 (CET)
Nie sadzę, że jakiekolwiek sugestie pomogą. Pozostaje tylko wyłapywanie tego skryptem i poprawianie. Takim przykładem są wpisy dla parametru "Wyznanie". Tylko dla wyznania rzymskokatolickiego mamy chyba wszystkie kombinacje, jakie tylko można wymyśleć ;-( --WlaKom (dyskusja) 17:36, 1 mar 2010 (CET)
Słuszna uwaga. Ale pewien zestaw możnaby zrobić, że by było wiadomo, do czego się odnosić i do czego poprawiać.(tabelka funkcji i wyznań?)
Nie jestem pewien, ale chyba istnieje artykuł o wyznaniach i funkcjach, które można traktować jako pomoc. Jeżeli nie, to można zrobić lub zgłosić zapotrzebowanie.--WlaKom (dyskusja) 19:33, 2 mar 2010 (CET)

Infobox w przypadku postaci historycznych

Tu mi się rysują dwa problemy. Pierwszy, to państwo. Może by jednak zrezygnować w szablonów i dać możliwość ręcznego wpisywania (już nie mówiąc o tym, że te flagi w ogóle mi się nie podobają, duchowny nie jest - w ogólności - przedstawicielem państwa). Dwa, co w przypadku, gdy data np. sakry biskupiej jest nieznana/niepewna? Jak rozumiem, niewpisanie jej spowoduje niezmienienie koloru nagłówka. Gytha (dyskusja) 13:44, 1 mar 2010 (CET)

Myślę, że mozna wtedy wpisywać ze znakiem zapytania, ewentualnie słówko "około" lub "ok". Tak się prakykuje w innych wypadkach np. niepewna data urodzenia etc. Nie widzę w tym przeszkody--Pnarkiew (dyskusja) 14:56, 1 mar 2010 (CET)
Podanie "Państwa" nie jest jednoznaczne z przedstawicielstwem, ale z przynależnością duchownego do danego kraju. Jest to ważne w przypadku mało znanych w Polsce duchownych. Podanie nazwy państwa z flagą czy bez flagi, lub bez nazwy państwa, jest odczuciem czystko subiektywnym i mało istotnym. Co do "daty sakry" to zgadzam się z moim przedmówcą.--WlaKom (dyskusja) 15:20, 1 mar 2010 (CET)
A co to znaczy "przynależność duchownego do danego kraju" (nb. nie kraju, mowa jest o państwie). Czy urodzony w Polsce Polak, od 30 lat proboszcz w Rosji, będzie miał Polskę czy Rosję? To przykład współczesny, a co np. z Radzimem Gaudentym? Flagi dodatkowo komplikują sprawę, a samej nazwy wpisać nie można (nb. toczyła się dyskusja nt. rezygnacji z flag w infoboksach przy miejscach urodzenia i śmierci, dlaczego je wprowadzać tutaj?). Ja bym w ogóle z tego parametruy zrezygnowała, wprowadza zbyt duże zamieszanie. Gytha (dyskusja) 21:19, 1 mar 2010 (CET)
No, to prawda. Robi się taki podobny młyn jak z infoboxem z hitorycznymi państwami :(. Jak w dowodzie mojego dziadka: miał wpisane "miejsce urodzenia - Litewska SRR", mimo że urodził się w 1905 roku :) Ale Ja bym sam parametr zostawił, ale może faktycznie bez flagi ...i obstawałbym przy narodowości, jeśli możliwa do określenia. Gaudenty był zatem raczej Czechem :) --Pnarkiew (dyskusja) 00:47, 2 mar 2010 (CET)
Ewentualnie zrobić jak u np hokeistów. "miejsce/kraj posługi/działalności/pracy" i osobno "narodowość". Choć w tym infoboxie jest już tyle parametrów, że się pogubimy.... może rzeczywiście zrezygnować?--Pnarkiew (dyskusja) 01:18, 2 mar 2010 (CET)
Zaczynamy wdawać się w dyskusje akademickie "nad wyższością Świat Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia". Jak napisałem wcześniej, jest to odczucie czysto subiektywne i temat jak rzeka, idealny to dyskutowania w Kawiarence. Ja, np. uważam ze niezbędne, inne, że nie, a jeszcze inni, że, pod warunkiem ...., itd. plWiki nie zabrania podawania państwa, czyli można. Zawsze jest opcja - Bez wpisu. jeżeli niejasne. Po to również stworzono szablon {{Państwo|POL}} dla edytorów. W zeszłym roku, w artykułach napisanych prze zemnie ktoś, chyba botem, pozamieniał wpisy na ten z szablonem. Proponuję skoncentrować się na wyjaśnieniem ostatniej kwestii jaka jest opcje dla Kościoła anglikańskiego. Pozdrawiam. --WlaKom (dyskusja) 09:03, 2 mar 2010 (CET)
a jeżeli w ogóle brak danych to wpisać "data niepewna", "brak danych", "?"--Pnarkiew (dyskusja) 15:33, 1 mar 2010 (CET)
OK, działa. Gytha (dyskusja) 21:19, 1 mar 2010 (CET)

Podsumowanie

  • W związki z tym, iż nie ma więcej konkretnych propozycji dodatkowych zmian, zakładamy, że szablon {{Duchowny infobox}} jest gotowy do botowania na warunkach:
  1. Utrzymania kształtu i parametrów w tym szablonie jakie są na dzień 2010-03-03.
  2. Usunięcie dodatkowego szablonu {{Duchowny infobox/kolory}} i zastąpienie zmianami, według sugestii "Albertusa" ujętymi w szablonie testowym Wikipedysta:WlaKom/Brudnopis - Szablon:Duchowny infobox. Czyli używamy TYLKO trzy kolory: czerwony, fioletowy i czarny.--WlaKom (dyskusja) 12:36, 4 mar 2010 (CET)

T--WlaKom (dyskusja) 12:36, 4 mar 2010 (CET)

Nie mam żadnych zastrzeżen. Podoba mi się. Albertus teolog (dyskusja) 19:38, 5 mar 2010 (CET)
Szablon jest bardzo dobry. Loraine (dyskusja) 19:54, 5 mar 2010 (CET)
Czyli "malarz_pl" może już przejąć ten szablon do botowania. Dziękuję wszystkim za współpracę.--WlaKom (dyskusja) 21:06, 5 mar 2010 (CET)
Naniosłem zmiany z brudnopisu WlaKom'a do {{Duchowny infobox}}. Proszę (WlaKom'a) o poprawienie opisu szablonu (użycie jest poprawione, opis parametrów i przykłady są do poprawy). Jak nikt nie wniesie sprzeciwu w ciągu kilku dni zacznę botowanie. ~malarz pl PISZ 18:22, 6 mar 2010 (CET)
Brakuje koloru kardynalskiego (czerwonego) i parametru "data ślubów zakonnych", konieczny aby zastąpić szablon "Zakonnik infobox". --WlaKom (dyskusja) 00:51, 7 mar 2010 (CET)
Kolor kardynalski poprawiony, datę ślubów zakonnych sam naniosłeś (choć nie było jej w Twoim brudnopisie). Pozostała jeszcze poprawa przykładów i opisu wywołania. ~malarz pl PISZ 08:15, 7 mar 2010 (CET)
Opisy poprawione. Przykłady poprawiono i dodano. --WlaKom (dyskusja) 09:39, 7 mar 2010 (CET)

Biskup infobox

Próbna wersja botowania Biskup infobox. W podstronach szablonu ustawione parami stary<->nowy. W podsumowaniu lista nierozpoznanych parametrów (po przebotowaniu będzie można czasami wpisać je do różnych nowych parametrów; większość do usunięcia ręcznego) Proszę o uwagi. ~malarz pl PISZ 18:08, 8 mar 2010 (CET)
Nie przenosi Sakra -> data sakry. Jako przykład Carlos Filipe Ximenes Belo.--WlaKom (dyskusja) 00:48, 9 mar 2010 (CET)
Poprawione. ~malarz pl PISZ 06:34, 9 mar 2010 (CET)
Zmienię jeszcze "Okres_urzędownaia", który pojawia się w kilku(nastu) infoboksach na "okres oststaniej funkcji". Co prawda dopóki nikt nie wpisze nazwy funkcji, to będzie to parametr nieużywany. ~malarz pl PISZ 07:50, 9 mar 2010 (CET)
Oraz "Data_konsekracji" na "data sakry". ~malarz pl PISZ 08:38, 9 mar 2010 (CET)
Znalazłem jeszcze "|Kościół = [[Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka]]" w Włodzimierz Juszczak. Nie wiem jak często występuje. Chyba pasuje Kościół -> kościół autokefaliczny.
Oraz "| medale = [[Plik:POL Polonia Restituta Komandorski ZG BAR.svg|20px|Order Odrodzenia Polski]]" w Dionizy (Waledyński). --WlaKom (dyskusja) 09:16, 9 mar 2010 (CET)
Kościół autokefaliczny - nie za bardzo; Kościół sui iuris to nie autokefaliczny. Loraine (dyskusja) 10:52, 9 mar 2010 (CET)
A czy można uznać, że "Data_chirotonii" jest równoznaczna "data sakry". Czy może zrobić w szablonie zmianę opisu daty sakry w zależności od parametru "kościół autokefaliczny". ~malarz pl PISZ 09:46, 9 mar 2010 (CET)
Jeśli robić zmianę opisu z data sakry na "data chirotonii", to już w momencie, gdy w parametrze "wyznanie" pojawi się "prawosławie". Natomiast równoznaczność dat można uznać, gdyż chodzi o to samo. Loraine (dyskusja) 09:58, 9 mar 2010 (CET)
Do "Loraine". A co zrobić z tym powyższym parametrem |Kościół =?--WlaKom (dyskusja) 10:28, 9 mar 2010 (CET)
Dokładniej. Co poprawić w Wikipedysta:Malarz_pl/szablony/Biskup_infobox/8#Włodzimierz_Juszczak. Jak to powinno wyglądać. Później wykombinujemy jak to robić automatem. ~malarz pl PISZ 10:44, 9 mar 2010 (CET)
Przede wszystkim bp Włodzimierz Juszczak nie jest wyznania prawosławnego, tylko greckokatolickiego. Najlepszym wyjściem będzie wrzucenie Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej wprost do wyznania. Loraine (dyskusja) 10:52, 9 mar 2010 (CET)
No to mamy problem z właściwym opisanie patrząc na Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.--WlaKom (dyskusja) 10:59, 9 mar 2010 (CET)
Zmieniłem wyznanie na "cerkiew prawosławną" (takie jest w opisie UCG-K). A Kościół na razie usunąłem. Można też zrobić zmianę w infoboksie, która w zależności od czegoś zmienia opis pola "kościół autokefaliczny". Tylko czy można zdefiniować to "coś". Mam też prośbę do Loraine: Czy możesz ręcznie poprawić na tej mojej zbiorczej stronie z infoboksami jak nowy infoboks Juszczaka powinien wg Ciebie wyglądać. ~malarz pl PISZ 11:23, 9 mar 2010 (CET)
Pewną opcją byłoby wykreślenie słowa "autokefaliczny" i zostawienie samego Kościół. Wówczas w parametrze wyznanie pojawiałaby się nazwa wyznania (katolicyzm/prawosławie/protestantyzm itd. ), w parametrze Kościół nazwa Kościoła (Kościół łaciński/Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka/wszystkie prawosławne Kościoły autokefaliczne/wszystkie Kościoły protestanckie) itp. To by chyba rozwiązało sprawę. Loraine (dyskusja) 11:32, 9 mar 2010 (CET)
Dla kościoła łacińskiego to ten parametr jest zbyteczny, ale, może, w zależności od "Wyznania" uaktywnić nazwę nazwę parametru i jego wartość, podobnie jak z "data sakry"?--WlaKom (dyskusja) 11:41, 9 mar 2010 (CET)
Dla Kościoła łacińskiego z pewnością, ale przecież katolicyzm to również katolickie Kościoły wschodnie. Ten parametr właśnie pozwala rozwiązać problem ich duchownych. Loraine (dyskusja) 11:56, 9 mar 2010 (CET)
Trochę się gubie w dyskusji, ale rozumiem to tak: wyznanie to wyznanie, a Kosciół to ryt, obrżadek czy autokefalia. Z mojego punktu widzenia: Włodzimierz Juszczak wyznanie = Kościół katolicki, Kościół = Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, Stanisław Dziwisz wyznaie = Kościół katolicki, Kościół = Kościół łaciński. Albertus teolog (dyskusja) 13:52, 9 mar 2010 (CET)
Otóż to, Albertusie! Dokładnie o to mi chodziło. Loraine (dyskusja) 13:56, 9 mar 2010 (CET)
Ech Loraine! I pomysleć, żeś z Torunia :-) Albertus teolog (dyskusja) 14:02, 9 mar 2010 (CET)
Nie jestem pewny co do tego, czy Kościół to ryt, obrządek... Może właśnie "obrządek?". ech, zaczynają się schody. A wydawało się, że pójdzie łatwo...,--Pnarkiew (dyskusja) 14:13, 9 mar 2010 (CET)
To jest (był) najtrudniejszy wycofywany infobox. W pozostałych nie ma już takich problemów (patrz niżej). Ale to było do przewidzenia (po dyskusjach przy jednoczeniu mniej rozbudowanych infoboksów / mniej generujących konflikty społeczne), choć np. WlaKom już chyba od miesiąca prosi mnie abym już botował w artykułach :-). ~malarz pl PISZ 09:50, 10 mar 2010 (CET)
A ja jestem pewien :-) Dalem kiedyś do definicji artykułu Kościół katolicki obszerną cytatę z Vaticanum II. Albertus teolog (dyskusja) 14:18, 9 mar 2010 (CET)
Wtedy będzie Wyznanie = Cerkwia prawosławna" i "Członkowstwo=Katolickie Kościoły wschodnie/Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny/itd".--WlaKom (dyskusja) 12:02, 9 mar 2010 (CET)
Na jedno wychodzi. Nie mam nic przeciwko pojęciu "członkostwo Kościoła", chociaż nie ukrywam, że pojęcie Kościół uważam za bardziej profesjonalne. Natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że grekokatolick nie może zostać przyporządkowany do Cerkwi prawosławnej, gdyż Kościoły te uznają zwierzchnictwo papieża. To też są katolicy, mimo zachowania niełacińskiego obrządku. Loraine (dyskusja) 12:27, 9 mar 2010 (CET)
członkostwo brzmi dla mnie fatalnie....--Pnarkiew (dyskusja) 14:13, 9 mar 2010 (CET)
Czyli zmieniłem parametr "kościół autokefaliczny" na "kościół", który ma służyć głównie dla kościołów autokefalicznych, ale czasami dla również innych celów. Natomiast jeżeli w Włodzimierz Juszczak prawidłowym wyznaniem jest katolicyzm to nie ma jak rozpoznać Sakry od Chirotonii. Przy okazji nasuwa się pytanie, dlaczego w Ukraiński Kościół Greckokatolicki jako wyznanie w infoboksie podana jest Cerkiew prawosławna? Czy nie powinien być tam również katolicyzm. ~malarz pl PISZ 13:18, 9 mar 2010 (CET)
Zapewne wstawiającym tę informację chodziło o genezę Kościoła - unię kościelną zawartą między częścią episkopatu prawosławnego i Kościołem łacińskim. Jest to jego niewątpliwy i podstawowy związek z prawosławiem. Nie zmienia to faktu, że w momencie podpisania tejże unii jej zwolennicy przeszli z prawosławia na katolicyzm i tak należy ich klasyfikować. Loraine (dyskusja) 13:26, 9 mar 2010 (CET)
Nie neguję, powyższych uwag. Ale jeżeli nazwiemy parametr po prostu "Kościół", to zobaczy wpisy typu "Kościół św. Józefa w Krakowie". Czyli może być rozumiany wieloznacznie, również, w którym kościele duchowny pracuje.
No tak. O tym nie pomyślałam. Czyli alternatywą jest "członkostwo w Kościele"? Loraine (dyskusja) 13:48, 9 mar 2010 (CET)
Czy mam rozumieć, że powyższy wpis, "Wyznanie macierzyste=Cerkiew prawosławna" dla Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, jest niewłaściwy? Bo właśnie tym się kierowałem ;-( --WlaKom (dyskusja) 13:29, 9 mar 2010 (CET)
Nie :) Zapis "wyznanie macierzyste" służy podkreśleniu, z jakiego innego Kościoła wyodrębniła się dana struktura, a zatem jest używane w kontekście historycznym. W tym momencie informacja o Cerkwi prawosławnego jako o wyznaniu macierzystym jak jak najbardziej poprawne. Loraine (dyskusja) 13:48, 9 mar 2010 (CET)
Występuje również często przed imieniem , "biskup", "Biskup", "abp", "Bł.", "bł.", "ks. bp". Czy dałoby się to wyciąć? Później, indywidualnie, edytorzy mogliby tytuł uściślić.--WlaKom (dyskusja) 09:26, 9 mar 2010 (CET)
Nie jestem przekonany. ~malarz pl PISZ 09:46, 9 mar 2010 (CET)
Lub przenieść do "Tytuł", jeżeli pusty. Co na to "Albertus"?--WlaKom (dyskusja) 10:04, 9 mar 2010 (CET)
Ciąć. Jak jest święty czy błogoslawiony to może mieć dwa infoboxy. Albertus teolog (dyskusja) 13:55, 9 mar 2010 (CET)
Wyrzucam. ~malarz pl PISZ 14:50, 9 mar 2010 (CET)

Zamiast "daty nieznanej" jako wartości Sakry będę wstawiał ukrytą kategorię Kategoria:Duchowny infobox bez wymaganych danych - dopóki ktoś nie poprawi tego ręcznie na właściwą wartość artykuł będzie w tej kategorii. Efekt jest taki, że pole jest wstawione do infoboksu i pop prawej stronie nie ma żadnej wartości (czyli podobnie jak  ). ~malarz pl PISZ 08:27, 11 mar 2010 (CET)

Kardynał infobox

Próbna wersja botowania Kardynał infobox. W podstronach szablonu ustawione parami stary<->nowy. W podsumowaniu lista nierozpoznanych parametrów (po przebotowaniu będzie można czasami wpisać je do różnych nowych parametrów; większość do usunięcia ręcznego) Proszę o uwagi. ~malarz pl PISZ 13:18, 9 mar 2010 (CET)

Co zrobić z polem "Prymas", które występuje w wywołaniach tego szablonu bardzo często? ~malarz pl PISZ 13:25, 9 mar 2010 (CET)

Prymasa ciąć. Jezeli można to przenieść do "tytułu" jako prymas Albertus teolog (dyskusja) 13:56, 9 mar 2010 (CET)
chodzi ci o to, co zrobić z datą? (bo samo "prymas" umieścić w tytule) Pomysły mam dwa. 1: zlikwidować (i tak jest w artykule) 2: wstawić do "funkcja1". --Pnarkiew (dyskusja) 14:00, 9 mar 2010 (CET)
jeżeli parametr ma w sobie liczbę czterocyfrową (czyli rok) to wkładam go do "okresu ostatniej funkcji" a "ostatniej funkcji" daję wartość "prymas". Jeżeli w parametrze nie ma czterocyfrowej liczby (roku) to wartość wkładam do "ostatniej funkcji". ~malarz pl PISZ 14:56, 9 mar 2010 (CET)
tylko, że tam jest na ogół jedna data, może poprzedzić ją słowem "od"? ~malarz pl PISZ 15:00, 9 mar 2010 (CET)
Propozycja jest do zaakceptowania. Po botowaniu, postaram się sprawdzić.--WlaKom (dyskusja) 18:36, 10 mar 2010 (CET)
Właśnie botuję nowe zestawienie z tymi zmianami. ~malarz pl PISZ 23:00, 10 mar 2010 (CET)
Dla mnie ostatnie zmiany z "Kardynałem" wyglądają SUPER. Infobox jest bardzo czytelny i informatywny. Gratuluję. --WlaKom (dyskusja) 18:58, 11 mar 2010 (CET)

Ksiądz infobox

Próbna wersja botowania Ksiądz infobox. W podstronach szablonu ustawione parami stary<->nowy. W podsumowaniu lista nierozpoznanych parametrów (po przebotowaniu będzie można czasami wpisać je do różnych nowych parametrów; większość do usunięcia ręcznego) Proszę o uwagi. I problem z parametrem "Inkorporacja". Czy można jego wartość wpisać do "Inkardynacji" czy wyrzucić automatycznie, czy wyrzucać ręcznie. Występuje często. ~malarz pl PISZ 14:17, 9 mar 2010 (CET)

"Inkorporacja", to był błąd. Nie będę wytykał palcem kogo :-)) Powinno być "Inkardynacja".--WlaKom (dyskusja) 15:22, 9 mar 2010 (CET)
Zaraz przebotuję ponownie. ~malarz pl PISZ 19:08, 9 mar 2010 (CET)
W Antoni Niemancewicz i kilku innych, treść parametru "Okres" nie została przeniesiona do "okres ostatniej funkcji".--WlaKom (dyskusja) 16:43, 9 mar 2010 (CET)
[4] - jest przeniesiony. ~malarz pl PISZ 19:08, 9 mar 2010 (CET)
Mea culpa. Nie zauważyłem usuniętej nazwy parametru zaraz pod funkcją. --WlaKom (dyskusja) 19:24, 9 mar 2010 (CET)
W dalszym ciągu, to samo jest na "Parafia infobox", mamy ledwo widoczny linkujący napis u góry, tak jak tu: Piotr Skarga [[jezuici|SI]]. Szkoda, że nie da się tego zmienić. Trzeba te skróty jakos wyłapać i później przenieść do "Inkardynacji"--WlaKom (dyskusja) 19:29, 9 mar 2010 (CET)
Już poprawiłem. Linki w tytule będą wyświetlane w odpowiednim kolorze. ~malarz pl PISZ 22:32, 9 mar 2010 (CET)
Spróbuję coś wymyślić aby przenosić te skróty do Inkardynacji wraz ze zmianą nazwy ze skrótu na pełną. ~malarz pl PISZ 22:41, 9 mar 2010 (CET)
Brakuję "Wyznania", także w "Prałacie", nie wiem jak w "Zakonniku". Może, jako default, gdy jest puste, wpisywać Wyznanie = [[Kościół łaciński|rzymskokatolickie]]? --WlaKom (dyskusja) 19:59, 9 mar 2010 (CET)
Ja bym się bał wszystkim wstawiać po równo wyznanie Rz-K. Ale nie się wypowiedzą Albertus i Loreine. ~malarz pl PISZ 22:32, 9 mar 2010 (CET)
Kiepska sprawa. Wprawdzie praktyka edycyjna wskazuje, że w 99% przypadkach biogramy kapłanów dotyczą księży rzymskokatolickich, ale wstawianie automatycznie właśnie tego wyznania to POV , no i jest ryzyko błędu (jak w przypadku zlinkowanego ks. Niemancewicza, grekokatolika). Loraine (dyskusja) 13:49, 10 mar 2010 (CET)
No to czeka kogoś, ręcznie, ponad 300 edycji, lub wyłapać tych kilka przypadków do edycji ręcznej. A może już wiadomo z tej listy, kto to będzie? --WlaKom (dyskusja) 16:22, 10 mar 2010 (CET)
Przejrzałam ok. 70% listy przerobionych infoboksów. Wyznania nierzymskokatolickiego są następujące osoby: Antoni Niemancewicz (grekokatolik), Józef Kowalczyk (archimandryta) (katolik obrządku ormiańskiego), Jan Jelínek (ewangelik), Stanisław Fedorowicz (grekokatolik), Janos Maria Gracjan Simon (mariawita), Jan Sergiusz Gajek (grekokatolik), Feliks Maria Mateusz Szymanowski (mariawita), Antoni Naumczyk (polskokatolik), Anatol Matiaszuk (zielonoświątkowiec), Kazimierz Roszko (katolik obrządku ormiańskiego), Kazimierz Romaszkan (katolik obrządku ormiańskiego), Ryszard Paszko (ewangelik), Jan Frydrychowicz (polskokatolik), Jarosław Moskałyk (grekokatolik), Paweł Puszkarski (grekokatolik), Piotr Maria Bernard Kubicki (mariawita), Kazimierz Maria Jan Przyjemski (mariawita), Felicjan Maria Franciszek Strumiłło (mariawita), Bolesław Maria Łukasz Wiechowicz (mariawita), Paweł Maria Dominik Skolimowski (mariawita), Rafał Trytek (sedewakantysta), Zbigniew Nikoniuk (katolik obrządku słowiańskiego), Aleksander Pryłucki (katolik obrządku słowiańskiego), Aleksander Mień (prawosławny). Nie jestem ponadto pewna, jak potraktować tego duchownego. Czyli różnorodność jest większa, niż sądziłam. A są jeszcze duchowni, którzy mają swoje biogramy, ale w których infoboksów nie ma w ogóle - wystarczy przejrzeć odpowiednie kategorie. Czy nie dałoby rady, żeby bot wyłapywał wyznanie z kategorii, w jakiej jest artykuł? Loraine (dyskusja) 18:13, 10 mar 2010 (CET)
Pulvermacherowi trzeba dać wyznanie albo: "Prawdziwy Kościół Katolicki", albo, co mniej zasadne "sedewakantysta" (bo to raczej doktryna niż oficjalna nazwa wspólnoty). Podobnie zresztą Rafał Trytek etc --Pnarkiew (dyskusja) 17:09, 11 mar 2010 (CET)
Można to zrobić dwojako. 1. wpisz do tych infoboksów, w których jest coś innego niż RZ-K linijkę |wyznanie=[[coś]]. To się nie wyświetli, ale bo to zrozumie i przeniesie. 2. jeżeli bot znajdzie jakąś kategorię z podanej listy (lub z podanym słowem kluczowym) to dopisze odpowiednie wyznanie, jeżeli nie znajdzie to zostawi puste. Do tego potrzebna mi lista kategorii (słów występujących w nazwach kategorii), które jawnie i bezspornie identyfikują wyznanie. ~malarz pl PISZ 22:49, 10 mar 2010 (CET)
Myślę, że edytowanie po bot, jest niezbędne i konieczne. Ja mogę, po botowaniu, dopisać "Wyznanie" rzymskokatolickie, bazując na tekście. --WlaKom (dyskusja) 18:40, 10 mar 2010 (CET)
Mamy kategorie:
Kategoria:Katolicyzm
Kategoria:Duchowni mariawiccy,
Kategoria:Duchowni starokatoliccy,
Kategoria:Białoruscy duchowni katoliccy,
Kategoria:Polscy duchowni greckokatoliccy,
Kategoria:Duchowni Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego,
Kategoria:Polscy duchowni zielonoświątkowi,
Kategoria:Polscy duchowni ormiańskokatoliccy,
Kategoria:Polscy duchowni luterańscy,
Kategoria:Rosyjscy duchowni prawosławni
Kategoria:Polscy duchowni prawosławni
Kategoria:Polscy biskupi prawosławni. --WlaKom (dyskusja) 08:37, 11 mar 2010 (CET)
kategoria wyznanie do infoboksu Kościół do infoboxu
Kategoria:Duchowni mariawiccy starokatolickie mariawicki
Kategoria:Duchowni starokatoliccy starokatolickie
Kategoria:Białoruscy duchowni katoliccy rzymskokatolickie
Kategoria:Polscy duchowni greckokatoliccy rzymskokatolickie obrządku bizantyjsko-białoruskiego
Kategoria:Duchowni Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, wschodnio-katolickie obrządku bizantyjsko-ukraińskiego
Kategoria:Polscy duchowni zielonoświątkowi protestanckie zielonoświątkowy
Kategoria:Polscy duchowni ormiańskokatoliccy katolickie obrządku ormiańskiego
Kategoria:Polscy duchowni luterańscy protestanckie Ewangelicko-Augsburski w RP
Kategoria:Rosyjscy duchowni prawosławni prawosławne
Kategoria:Polscy duchowni prawosławni prawosławne

Poproszę o uzupełnienie powyższej tabelki. Trzeba zwrócić uwagę, że bot edytując artykuł nie widzi kategorii nadrzędnych, a tylko te, które są wstawione w artykule. Nie podejrzewam, żeby jakiś biogram był bezpośrednio w kategorii Kategoria:Katolicyzm. ~malarz pl PISZ 09:04, 11 mar 2010 (CET)

Zaraz. W infoboksie docelowo mamy parametr wyznanie i Kościół. Czyli nawet jeśli bot wrzuci wyznanie, to i tak trzeba będzie (w wypadkach nierzymskokatolickich) ręcznie dopisywać im Kościoły, do których należą. Bo w niektórych wypadkach da się je zrobić botem na podobnej zasadzie jak wyznanie, ale nie zawsze. Dobrze myślę? Loraine (dyskusja) 09:45, 11 mar 2010 (CET)
Zauważyłem, że w tych kategoriach nie ma zbyt dużo nazwisko. Większość nie ma nawet infoboxu. To może tu też wcielić w życie pomysł z ukrytą, tymczasową, kategorią dla niepewnych danych, "Duchowni bez wyznania"?--WlaKom (dyskusja) 10:35, 11 mar 2010 (CET)
Przejrzałem Kategoria:Duchowni luterańscy i praktycznie nie znalazłem infoboxów w artykułach. --WlaKom (dyskusja) 11:29, 12 mar 2010 (CET)
Masz rację. Uzupełnianie brakujących infoboksów i danych to sporo roboty. Trzeba będzie pilnować, żeby nowe artykuły w tych kategoriach (bo braki są, jak widać, duże) były od razu tworzone z infoboksem. Pomysł wprowadzenia ukrytej kategorii popieram. Loraine (dyskusja) 10:41, 11 mar 2010 (CET)
Bazując na informacji zawartej w artykułach o duchownych w wyżej wymienionych kategoriach w tabeli, naniosłem w powyższej tabeli zmiany w "Wyznanie" i "Kościół".--WlaKom (dyskusja) 13:13, 14 mar 2010 (CET)
Poprawiłem Mariawitów. Należą do Starokatolików. Ale nasuwa mi się, mimo stanowczości wypowiedzi Albertusa, wątpliwość: Czy Starokatocicy do wyznanie, a Mariawici to kościół w tym wyznaniu? W moim przekonaniu: NIE. IMHOŁ nie wiem, czy jakiś anglikanin czy luteranin powie, że jest w Kościele wyznania protestanckiego. Jeśli błądzę, to proszę mnie wyprowadzić z błędu. Loraine, jestes pewna, co do poprawności tego, co jest w tej tabelce?--Pnarkiew (dyskusja) 17:26, 15 mar 2010 (CET)

Prałat infobox

Próbna wersja botowania Prałat infobox. Tu nie ma nic do roboty. ~malarz pl PISZ 14:57, 9 mar 2010 (CET)

Prymas infobox

Próbna wersja botowania Prymas infobox. Tu chyba nie ma nic do roboty. Nie jestem pewien, czy wszystkim należy wpisać "data kreacji = data nieznana". Poza tym wszystko poszło bez problemów. ~malarz pl PISZ 23:28, 9 mar 2010 (CET)

Dobry pomysł. Byłaby to informacja dla edytorów aby uzupełnić i przy okazji zweryfikować dane.--WlaKom (dyskusja) 07:34, 10 mar 2010 (CET)
Historykowi "data nieznana" brzmi: nikt nie wie. A to czasem tylko Wikipedia nie wie. Ja bym nie dawał.--Pnarkiew (dyskusja) 09:57, 10 mar 2010 (CET)
Ale to ma wpływ na kolor imienia. Jeżeli nie będzie "daty kreacji" to skrypt potraktuję osobę jako biskupa a nie kardynała. Albo edytujemy później ręcznie każdy oddzielnie. --WlaKom (dyskusja) 11:07, 10 mar 2010 (CET)
A może znak zapytania?--WlaKom (dyskusja) 13:43, 10 mar 2010 (CET)
Czy "?" czy "data nieznana" czy też "brak danych", "b/d" to IMO na jedno wychodzi. Może wstawić &nbsp; - wyświetli się pusta linjka. ~malarz pl PISZ 22:50, 10 mar 2010 (CET)
Nie może być brak danych. Prędzej pusta linijka (&nbsp;). Z drugiej strony jak kardynal bedzie oznaczony jako biskup to grzechu chyba nie będzie :-) Ktoś to może kiedyś uzupełni. Albertus teolog (dyskusja) 00:11, 11 mar 2010 (CET)
To lepiej z &nbsp;, bo wtedy wiadomo że uzupełniamy kardynała, bez obrazy i wtedy możemy czuć się bezgrzeszni :-).--WlaKom (dyskusja) 01:19, 11 mar 2010 (CET)
Zamiast "daty nieznanej" jako wartości Kreacji będę wstawiał ukrytą kategorię Kategoria:Duchowny infobox bez wymaganych danych - dopóki ktoś nie poprawi tego ręcznie na właściwą wartość artykuł będzie w tej kategorii. Efekt jest taki, że pole jest wstawione do infoboksu i pop prawej stronie nie ma żadnej wartości (czyli podobnie jak  ). Przykłady już poprawione. Podobnie zrobiłem u biskupów. ~malarz pl PISZ 08:31, 11 mar 2010 (CET)
Podoba mi się ten pomysł z ukryta kategorią. Można go również wcielić w życie w stosunku do innych niepewnych sytuacji. Ułatwi to edytowanie ręczne.--WlaKom (dyskusja) 10:30, 11 mar 2010 (CET)

Pastor infobox

Próbna wersja botowania Pastor infobox. Nie wiem co zrobić z dotychczasowymi "Zbór" i "Miejsce_ordynacji". Poza tym jest czysto. ~malarz pl PISZ 00:05, 10 mar 2010 (CET)

Co na to "Zgrzewa"?--WlaKom (dyskusja) 07:57, 10 mar 2010 (CET)
Miejsce ordynacji bym usunął bo nie podajemy równiez miesca święceń, ale lolalbym by Zgrzewa to klepnęła. Co do zboru - proponuję przenieść do Funkcja z dopiskiem - pastor. Np. obecnie jest Zbór = Parafia w Zelowie, a będzie Funkcja = Parafia w Zelowie - pastor. Albertus teolog (dyskusja) 00:07, 11 mar 2010 (CET)
Miejsce ordynacji usunięte. Zbór będzie wpisany jako parametr nierozpoznany do poprawek ręcznych (13 artykułów). ~malarz pl PISZ 08:33, 11 mar 2010 (CET)

Zakonnik infobox

Próbna wersja botowania Zakonnik infobox. Nie wiem co zrobić z "godność",a le IMO należy usunąć. Podobnie usunąłem z dotychczasowego "zakonnik" wszystkie odmiany "o." lub "ojciec". Poza dyskutowanymi wyżej odpadły "cmentarz" (na którym został pochowany) oraz "parafia" (w której służył?). Moim zdaniem (uwaga do Albertusa) należałoby dodać do szablonu biały (lub jasno szary) kolor nagłówka dla zakonników, którzy nie mają święceń. ~malarz pl [[Dyskusja wikipedysty:Malarz pl|PISZ--WlaKom (dyskusja) 13:47, 10 mar 2010 (CET)]] 09:47, 10 mar 2010 (CET)

Czy takich co nie mieli w ogóle święceń, czy też z braku danych? Jak to rozgraniczyć?--WlaKom (dyskusja) 13:47, 10 mar 2010 (CET)
Chodzi o takich, którzy mają dotychczas "zakonnik infobox" i nie mają podanej daty święceń. ~malarz pl PISZ 22:52, 10 mar 2010 (CET)
Brata lub siostre zakonną poznamy po tym, że ma inkardynację, a nie ma święceń. Ten szablon równiez ich dotyczy. Czy wówczas powinien zmienić się kolorek? W mojej ocenie nie, ale to subiektywne uczucie. Jezeli miałby się zmienić to z habitem kojarzy sie chyba brąz :-) Albertus teolog (dyskusja) 23:59, 10 mar 2010 (CET)
Po imieniu, u góry, trzeba usunąć niepotrzebne skróty które dublują inkardynację. Czyli zostawiamy trzy kolory. Równi, równiejsi i najrówniejsi :-) --WlaKom (dyskusja) 01:26, 11 mar 2010 (CET)

Kij w mrowisko

Wstawię jeszcze kij w mrowisko. W mojej dyskusji dostałem uwagi dotyczące nowego infoboksu:

Moje uwagi:

  1. Brakuje - ordynacja diakonatu (protestantyzm)
  2. Brakuje - ordynacja superintenedenta/seniora/biskupa (protestantyzm)
  3. Brakuje - elekcja księdza/pastora/superintenedenta/seniora/biskupa (nie we wszystkich wyznaniach duchowny jest nominowany)
  4. Brakuje - grafika herb
  5. W niektórych przypadkach zdarza się, że duchowny jest święcony/ordynowany sub conditione. Co wtedy z takim fantem zrobić? Kmiecik (dyskusja) 13:45, 10 mar 2010 (CET)

Czy ktoś może się odnieść do tych uwag. ~malarz pl PISZ 22:58, 10 mar 2010 (CET)
Jedyne co mi przychodzi na myśl, dyskutując na ten temat od 30 grudnia 2009 to: Ratuuuuuuuuuuuuuunkuuuuuuuuuu!!!--WlaKom (dyskusja) 10:41, 12 mar 2010 (CET)
Usunąć z nowego szablonu słowo święcenia i zostawić diakonat oraz prezbiteriat z opisem parametru - podać datę święceń lub ordynacji. Parametr ordynacja opisać jako data ordynacji biskupiej (równorzędna do nominacji). Elekcję bym pominął. Herb dodał. Sub conditione (pod warunkiem) jest zbyteczne. Albertus teolog (dyskusja) 11:27, 12 mar 2010 (CET)
Jak już dodajemy "Herb", to, żeby nie wydłużać infoboxu, dać go, jako mała grafikę, z lewej strony od obu "Dewiz" --WlaKom (dyskusja) 11:43, 12 mar 2010 (CET)
W międzyczasie WlaKom znalazł jeszcze {{Patriarcha Konstantynopola infobox}} (ktoś usunął tę edycję z tej dyskusji). Wczoraj powstał kolejny szablon {{Patriarcha infobox}}. Czy zajmujemy się tymi infoboksami? Jeżeli tak to zamierzam to zrobić po skończeniu dotychczasowych. ~malarz pl PISZ 09:45, 12 mar 2010 (CET)
Co na to "Loraine"? --WlaKom (dyskusja) 07:55, 14 mar 2010 (CET)
Szablon:Patriarcha Konstantynopola jest zbyteczny, jeśli powstał szablon:patriarcha. Natomiast ten drugi bym zostawiła, na takiej samej zasadzie, na jakiej mamy infobox dla papieża. Loraine (dyskusja) 12:01, 14 mar 2010 (CET)
Jest tam 8 osób. Rozumiem, że my tego nie dotykamy, tylko ktoś, ręcznie, zmieni Szablon:Patriarcha Konstantynopola na Szablon:Patriarcha, a następnie zgłosi do usunięcia.--WlaKom (dyskusja) 12:35, 14 mar 2010 (CET)
Tak to jest w wirtualnym świecie. Nagle ktoś coś zauważy i bum! Trzeba chyba się wyzbyć marzenia o totalnej kontroli nad całością, zawsze coś się pominie....
także według mnie sub contitione nie ma znaczenia dla infoboxu. Wpisać datę pierwszą (jeżeli znana), a reszta będzie w artykule. Zresztą ja natknąłem się na razie na 1 takiego duchownego. --Pnarkiew (dyskusja) 11:53, 13 mar 2010 (CET)
ad 1 i 2 zgadzam się z Albertusem. ad 3: nie rozróżniamy w biskupach katolickich czy byli nominowani przez papież czy wybrani przez wiernych, więc i tu nie ma potrzeby rozróżniania sposobu ustanowienia kogoś kimś. Warto jedynie znaleźć odpowiednią nazwę uściślającą. "Objęcie funkcji"? (też nieprecyzyjne)--Pnarkiew (dyskusja) 11:53, 13 mar 2010 (CET)
  1. Ad1, Ad2 wprowadzone; Ad3 i Ad5 zgodnie z sugestią pominięte. Ad4(Herb) niewprowadzony, ale proszę jeszcze o wyrażenie zdania przez Loreina i Pnarkiew.
  2. Patriarchów zostawiam na później. Ujednolicę infobox, ale będzie to inny infobox, więc to nie ta dyskusja.
  3. WlaKom: czasami zainteresowany nie dowiedział się o miejscu dyskusji, więc nie brał w niej udziału. Dobrze, że znalazł się teraz niż po pracy bota.

~malarz pl PISZ 12:15, 16 mar 2010 (CET)

co do herbu: mi się podoba z herbem :). Jeżeli potem miałby ktoś go wklejać w tzw "gdziekolwiek" w artykule, to już lepiej wyznaczyć mu miejsce w infoboxie. --Pnarkiew (dyskusja) 17:30, 16 mar 2010 (CET)

Podsumowanie 2

Powoli pracuję nad rozpoznawaniem wyznania. Zrobiłem małą, ale istotną zmianę w infoboksie. W każdym jest wyświetlana zawartość parametru wyznanie (nawet jak jest pusta). Poza tym mój bot na bazie znalezionych w artykule kategorii próbuje to wyznanie określić. Postępowanie bota:

nazwa kategorii wstawiane wyznanie
nazwa kategorii kończy się słowem: mariawiccy starokatolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: starokatoliccy starokatolickie
kategoria jest podkategorią Kategoria:Polscy biskupi katoliccy rzymskokatolickie
kategoria jest podkategorią Kategoria:Czescy biskupi rzymskokatolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: katoliccy rzymskokatolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: greckokatoliccy rzymskokatolickie
nazwa kategorii kończy się słowami: bizantyjsko-ukraińskiego wschodnio-katolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: zielonoświątkowi protestanckie
nazwa kategorii kończy się słowem: protestanccy protestanckie
nazwa kategorii kończy się słowem: ormiańskokatoliccy katolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: luterańscy protestanckie
nazwa kategorii kończy się słowem: prawosławni prawosławne
kategoria jest podkategorią Kategoria:Polscy biskupi prawosławni prawosławne
Kategoria:Biskupi Reykjavíku rzymskokatolickie
kategoria jest podkategorią Kategoria:Rosyjscy biskupi prawosławni prawosławne
kategoria jest podkategorią Kategoria:Polscy biskupi starokatoliccy starokatolickie
Wygląda OK.--WlaKom (dyskusja) 14:39, 16 mar 2010 (CET)
Trochę uzupełniłem tabelkę. ~malarz pl PISZ 23:50, 16 mar 2010 (CET)

Kościołami się zajmę później.

Korekta wyznań

Mam nadzieję, że nie za poźno.

nazwa kategorii wstawiane wyznanie
nazwa kategorii kończy się słowem: mariawiccy mariawityzm
nazwa kategorii kończy się słowem: starokatoliccy ???Unia utruchcka nie jest wyznaniem
kategoria jest podkategorią Kategoria:Polscy biskupi katoliccy katolickie
kategoria jest podkategorią Kategoria:Czescy biskupi katolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: katoliccy katolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: greckokatoliccy katolickie
nazwa kategorii kończy się słowami: bizantyjsko-ukraińskiego katolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: zielonoświątkowi pentekostalizm
nazwa kategorii kończy się słowem: protestanccy ??? Protestantyzm to nie jest wyznanie
nazwa kategorii kończy się słowem: ormiańskokatoliccy katolickie
nazwa kategorii kończy się słowem: luterańscy ewangelicko-augsburskie
nazwa kategorii kończy się słowem: prawosławni prawosławne
kategoria jest podkategorią Kategoria:Polscy biskupi prawosławni prawosławne
Kategoria:Biskupi Reykjavíku katolickie
kategoria jest podkategorią Kategoria:Rosyjscy biskupi prawosławni prawosławne
kategoria jest podkategorią Kategoria:Polscy biskupi starokatoliccy starokatolizym nie jest wyznaniem

Albertus teolog (dyskusja) 23:06, 17 mar 2010 (CET)

Wyznania katolickie: Rzymskokatolicyzm, Katolicyzm wschodni, Mariawityzm, Starokatolicyzm, Sedewakantyzm, Konklawizm.
Wyznania protestanckie: Luteranizm, Kalwinizm, Anglikanizm, Anabaptyzm, Mennonici, Unitarianizm, Baptyzm, Metodyzm, Adwentyzm, Bracia plymuccy, Kościoły Chrystusowe, Pentekostalizm, Ewangelicyzm, Ewangelikalizm.
Wyznania prawosławne: Cerkiew prawosławna, Staroobrzędowcy, Starokalendarzowcy.
Wyznania restoracjonistyczne: Badacze Pisma Świętego, Chrystadelfianie, Święci w Dniach Ostatnich, Świadkowie Jehowy.
--WlaKom (dyskusja) 23:46, 17 mar 2010 (CET)
no, to o ile po konsultacji z moim znajomym specjalista od protestantów mogę być skłonny do uznania protestantyzmu jako wspólnego wyznania(choć wyznanie= "wspólnie wyznajemy", a tu różnice są w doktrynie często fundamentalne) o tyle na pewno mariawityzm i starokatolicyzm nie jest wyznaniem katolickim. --Pnarkiew (dyskusja) 12:10, 18 mar 2010 (CET) \
W ten sposób zaczynamy rozważania akademickie. Ja opieram się na artykułach z Wikipedii jako baza. Np: Kategoria:Katolicyzm.
Szablon Duchowny winien być powiązany z nimi a nie tworzyć odrębne powiązania filozoficzne. Naszym celem nie jest rozważać jaka jest poprawna nazwa poszczególnych wyznań, tylko znaleźć sposób na wpisanie treść parametru "Wyznanie". Proponuje zacząć oddzielną dyskusje na temat tej kategorii i powiązanych z nią linków wewnętrznych.
Moja sugestia: Wpisać botem "Wyznanie = katolickie" dla wszystkich kontrowersyjnych wyznań, lub zostawić puste, jak jest obecnie. Zawsze można zmienić ręcznie treść parametru kilku infoboxów, niż blokować setki.--WlaKom (dyskusja) 16:12, 18 mar 2010 (CET)
Ok. masz rację. Mam tendencję do rozpraszania sił...Pomysł dobry. Zrób, jakjest w artykułach, potem poprawimy--Pnarkiew (dyskusja) 10:19, 19 mar 2010 (CET)

Tymczasowe efekty pracy można zobaczyć na stronach:

Bot nie przeniósł "Sakra biskupia = 1778" w Hugo Kołłątaj. --WlaKom (dyskusja) 23:50, 19 mar 2010 (CET)
Bot nie wychwytuje "Wybór =", pozostawiając "od" puste.--WlaKom (dyskusja) 23:31, 19 mar 2010 (CET)

Na tych stronach z podsumowaniem jest też lista artykułów, w których nie udało mi się rozpoznać wg powyższej listy odpowiedniego wyznania. Proszę o dodatkowe kategorie ze wskazaniem wyznania. ~malarz pl PISZ 12:15, 16 mar 2010 (CET)

Praca na botem - do zrobienia pozostało:

  • uzupełnienie wyznań
Uzupełniłem brakujące "wyznanie", we wszystkich artykułach z Kapłan infobox.--WlaKom (dyskusja) 17:16, 17 mar 2010 (CET)
Kardynał infobox. Brakujące wpisy są dla kardynałów rzymskokatolickich. Jeżeli "Kreacja kardynalska = cośtam", to "Wyznanie = rzymskokatolickie". To chyba załatwi brakujące wpisy.--WlaKom (dyskusja) 00:50, 18 mar 2010 (CET)
  • uzupełnienie kościołów (lista w dyskusji powyżej)
Tego to chyba teraz nie załatwimy. Proponuję zająć się tymi wpisami oddzielnie, a narazie ręcznie. --WlaKom (dyskusja) 00:50, 18 mar 2010 (CET)
  • usunięcie (przeniesienie do zakonu) skrótów w nagłówkach infoboksu - tu proszę o listę możliwych skrótów
Co mam poprawić ręcznie?--WlaKom (dyskusja) 14:39, 16 mar 2010 (CET)
Wszystkie Zakonnik infoboxy poprawione dla bota.--WlaKom (dyskusja) 18:38, 16 mar 2010 (CET)

~malarz pl PISZ 12:15, 16 mar 2010 (CET)

Zastanawiam się jeszcze nad kilkoma zmianami w infoboksie:

  • {{{data święcenia}}} na {{{data święceń}}}
Święcenie tylko jedno. --WlaKom (dyskusja) 14:39, 16 mar 2010 (CET)
Ale są święcenia kapłańskie a nie święcenie kapłańskie. ~malarz pl PISZ 14:52, 16 mar 2010 (CET)
Tak, ale to jest ogólny tytuł artykułu, a my podajemy konkretną datę świecenia, tego jednego.--WlaKom (dyskusja) 15:01, 16 mar 2010 (CET)
Tyle że termin "święcenie" to się bardziej kojarzy np : święcenie pokarmów. Nie zwróciłem na to uwagi wcześniej.Ja też byłbym za :data święceń. Takiej terminologi JEDNAK zwykle się używa --Pnarkiew (dyskusja) 09:47, 17 mar 2010 (CET)
Wydaje mi się, że odbiegamy od tematu. Skojarzenia są odczuciem czysto subiektywnym i każdy może mieć je inne związane z nazwami. Proponowałbym skoncentrować się na tematach (dodanie wyznania do infoboxów) które są jeszcze potrzebne dla bota.--WlaKom (dyskusja) 11:03, 17 mar 2010 (CET)
dopiero jak sróbowałem wypełnić, to spostrzegłem, że "święcenie" nie jest fortunnym terminem...Przepraszam, że teraz dopiero. No, taki już mało spostrzegawczy jestem.--Pnarkiew (dyskusja) 12:10, 18 mar 2010 (CET)
  • zmiana kolejności parametrów w infoboksie na w miarę chronologiczną (najpierw się urodzii, potem mieli święcenia) i/lub oddzielenie części "prywatnej" (urodził/zmarł) kreską od reszty zawartości infoboksu.
Wydaje mi się, że oddzielenie "części prywatnej" od reszty jest bardziej informatywne. Pozostałe zmiany sa czystko subiektywne, czyli wedle gustu.--WlaKom (dyskusja) 14:39, 16 mar 2010 (CET)
O kolejności dat: też wydaje mi się , że ur/zm wygląda lepiej na górze...--Pnarkiew (dyskusja) 12:10, 18 mar 2010 (CET)
  • ewentualna zmiana {{{imię nazwisko}}} na {{{imię i nazwisko}}}
  • ewentualna zmiana {{{dewiza pol}}} na {{{dewiza - j. polski}}} albo coś podobnego
  • ewentualne wprowadzenie herbu.

~malarz pl PISZ 12:15, 16 mar 2010 (CET)

Przepraszam was, bo się pogubiłem. A gdzie jest teraz NAJBARDZIEJ OSTATNIA WERSJA SZBLONU? :)--Pnarkiew (dyskusja) 09:47, 17 mar 2010 (CET)
{{Duchowny infobox}}.--WlaKom (dyskusja) 11:03, 17 mar 2010 (CET)

Podsumowanie 3

A więc tak wstawiane jest wyznanie

wstawiane wyznanie kategoria/e/
katolickie nazwa kategorii kończy się słowem: ormiańskokatoliccy
mariawityzm nazwa kategorii kończy się słowem: mariawiccy
starokatolickie nazwa kategorii kończy się słowem: starokatoliccy
rzymskokatolickie Kategoria:Listy polskich biskupów katolickich, Kategoria:Biskupi Polski, Kategoria:Biskupi katoliccy polskiego pochodzenia, Kategoria:Polscy kardynałowie, Kategoria:Biskupi sejneńscy, Kategoria:Biskupi bakowscy, Kategoria:Biskupi białostoccy, Kategoria:Biskupi bielsko-żywieccy, Kategoria:Biskupi sereccy, Kategoria:Biskupi chełmińscy, Kategoria:Biskupi chełmscy, Kategoria:Biskupi częstochowscy, Kategoria:Biskupi drohiczyńscy, Kategoria:Biskupi elbląscy, Kategoria:Biskupi ełccy, Kategoria:Biskupi gdańscy, Kategoria:Biskupi gliwiccy, Kategoria:Biskupi gnieźnieńscy, Kategoria:Biskupi inflanccy, Kategoria:Interreksi, Kategoria:Biskupi kruszwiccy, Kategoria:Biskupi kaliscy, Kategoria:Biskupi kamienieccy, Kategoria:Biskupi katowiccy, Kategoria:Biskupi kieleccy, Kategoria:Biskupi kijowscy, Kategoria:Biskupi koszalińsko-kołobrzescy, Kategoria:Biskupi krakowscy, Kategoria:Biskupi legniccy, Kategoria:Biskupi lubelscy, Kategoria:Biskupi lubuscy, Kategoria:Biskupi lwowscy, Kategoria:Biskupi łomżyńscy, Kategoria:Biskupi łowiccy, Kategoria:Biskupi łuccy, Kategoria:Biskupi mińscy, Kategoria:Biskupi mohylewscy, Kategoria:Biskupi opolscy, Kategoria:Arcybiskupi lwowscy obrządku ormiańskiego, Kategoria:Biskupi pelplińscy, Kategoria:Biskupi pińscy, Kategoria:Polscy biskupi polowi, Kategoria:Biskupi poznańscy, Kategoria:Prymasi Królestwa Polskiego, Kategoria:Biskupi przemyscy, Kategoria:Biskupi płoccy, Kategoria:Biskupi radomscy, Kategoria:Biskupi rzeszowscy, Kategoria:Polscy biskupi starokatoliccy, Kategoria:Biskupi sandomierscy, Kategoria:Biskupi siedleccy, Kategoria:Biskupi smoleńscy, Kategoria:Biskupi sosnowieccy, Kategoria:Biskupi stanisławowscy (iwanofrankowscy), Kategoria:Biskupi szczecińsko-kamieńscy, Kategoria:Biskupi tarnowscy, Kategoria:Biskupi toruńscy, Kategoria:Biskupi warmińscy, Kategoria:Biskupi warszawscy, Kategoria:Biskupi warszawsko-prascy, Kategoria:Biskupi wileńscy, Kategoria:Biskupi wrocławscy, Kategoria:Biskupi włocławscy, Kategoria:Biskupi zamojsko-lubaczowscy, Kategoria:Biskupi zielonogórsko-gorzowscy, Kategoria:Biskupi żmudzcy, Kategoria:Biskupi łódzcy, Kategoria:Biskupi świdniccy
rzymskokatolickie Kategoria:Listy czeskich biskupów katolickich, Kategoria:Biskupi Litomyśla, Kategoria:Biskupi brneńscy, Kategoria:Biskupi czeskobudziejowiccy, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi ołomunieccy, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi prascy, Kategoria:Biskupi litomierzyccy, Kategoria:Czescy kardynałowie, Kategoria:Biskupi hradeccy, Kategoria:Czescy biskupi
rzymskokatolickie nazwa kategorii kończy się słowem: katoliccy
rzymskokatolickie nazwa kategorii kończy się słowem: greckokatoliccy
wschodnio-katolickie nazwa kategorii kończy się słowem: bizantyjsko-ukraińskiego
pentekostalizm nazwa kategorii kończy się słowem: zielonoświątkowi
protestanckie nazwa kategorii kończy się słowem: protestanccy
ewangelicko-augsburskie nazwa kategorii kończy się słowem: luterańscy
prawosławne nazwa kategorii kończy się słowem: prawosławni
prawosławne Kategoria:Biskupi białostoccy i gdańscy, Kategoria:Metropolici warszawscy i całej Polski, Kategoria:Biskupi łódzcy i poznańscy
rzymskokatolickie Kategoria:Biskupi Reykjavíku
prawosławne Kategoria:Biskupi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, Kategoria:Biskupi fińscy i wyborscy, Kategoria:Biskupi kałuscy i borowscy, Kategoria:Biskupi permscy, Kategoria:Biskupi tulscy i bielowscy, Kategoria:Biskupi wileńscy i litewscy, Kategoria:Metropolici Leningradu, Kategoria:Metropolici i patriarchowie Moskwy, Kategoria:Metropolici kijowscy i haliccy, Kategoria:Metropolici kruticcy, Kategoria:Metropolici petersburscy, Kategoria:Metropolici włodzimierscy, Kategoria:Rosyjscy biskupi prawosławni w Królestwie Kongresowym, Kategoria:Zwierzchnicy Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Kategoria:Biskupi chełmscy i warszawscy
starokatolickie Kategoria:Biskupi Kościoła Katolickiego Mariawitów, Kategoria:Biskupi Kościoła Polskokatolickiego w RP, Kategoria:Biskupi Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Kategoria:Biskupi Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, Kategoria:Czescy biskupi starokatoliccy
rzymskokatolickie wschodnio-katolickie Kategoria:Metropolici kijowscy (Kościół greckokatolicki)
rzymskokatolickie Kategoria:Biskupi tradycjonalistyczni, Kategoria:Biskupi konklawistyczni, Kategoria:Biskupi lefebryści, Kategoria:Biskupi sedeprywacjonistyczni, Kategoria:Biskupi sedewakantystyczni
rzymskokatolickie Kategoria:Francuscy biskupi katoliccy, Kategoria:Biskupi Metzu, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi Narbonne, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi Paryża, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi Reims, Kategoria:Francuscy kardynałowie
starokatolickie Kategoria:Starokatoliccy arcybiskupi Utrechtu
rzymskokatolickie Kategoria:Peruwiańscy biskupi, Kategoria:Peruwiańscy kardynałowie
rzymskokatolickie Kategoria:Kościół katolicki w Surinamie
protestanckie Kategoria:Husyci, Kategoria:Czechosłowacki Kościół Husycki
prawosławne Kategoria:Patriarchowie Serbii, Kategoria:Patriarchowie Rumunii
rzymskokatolickie Kategoria:Biskupi tyraspolscy
rzymskokatolickie Kategoria:Wielcy dziekani hrabstwa kłodzkiego
anglikańskie nazwa kategorii kończy się słowem: anglikańscy
rzymskokatolickie Kategoria:Łaciński patriarcha Jerozolimy
starokatolickie Kategoria:Polskokatolicyzm
rzymskokatolickie Kategoria:Kardynałowie, nazwa kategorii kończy się słowem: kardynałowie

Bot przenosi też skróty (i nie tylko) pojawiające się po imieniu i nazwisku:

link w skrócie prowadzi do: wstawiana inkardynacja
jezuici, SJ jezuici
oblaci oblaci
CM, lazaryści, Zgromadzenie Misji lazaryści
benedyktyni benedyktyni
salezjanie salezjanie
dominikanie, OP dominikanie
OFM, franciszkanie, Zakon Braci Mniejszych, Zakon Braci Mniejszych franciszkanie
sercanie sercanie
marianie marianie
paulini, OSPPE paulini
kapucyni kapucyni
karmelici bosi karmelici bosi
karmelici karmelici
bazylianie bazylianie
klaretyni klaretyni
werbiści werbiści
redemptoryści redemptoryści
oratorianie, filipini filipini
pijarzy pijarzy
pallotyni pallotyni

Skrypt usuwa też z początku tego parametru następujące słowa:

Zmieniłem trochę infobox (herb, przeniesienie na gore dat ur/zm), zmieniłem jak wcześniej pisałem 3 nazwy parametrów. Jego aktualna wersja jest w {{Duchowny infobox}}. Bot w końcu kościołów nie wstawia (zrezygnowałem z tego). Więcej zmian nie planuję, chyba, że pojawią się tutaj jakieś wnioski. Wyniki pracy (przymiarek) po ostatnich zmianach są widoczne jak zwykle:

~malarz pl PISZ 23:09, 20 mar 2010 (CET) oraz ~malarz pl PISZ 14:53, 21 mar 2010 (CET)

Osoby przeniesione z Kardynał infobox, zawierające "prymas" dostają "Tytuł = prymas Polski", ale osoby z "Prymas infobox" nie. Wydaje mi się że winny mieć automatycznie dopisane "Tytuł = prymas Polski".
Reszta jest OK i nie powinniśmy już nic zmieniać w szablonie.
Ewentualne drobne uzupełnienia treści parametrów czy poprawki mogą zrobić ręcznie zainteresowani edytorzy. --WlaKom (dyskusja) 19:19, 21 mar 2010 (CET)
Kardynałowie po prostu w większości mają ten wpis w dotychczasowym szablonie. Prymasi nie zawsze. Zaraz poprawię bota i przymiarkę prymasów. ~malarz pl PISZ 19:50, 21 mar 2010 (CET)
To, chyba, już wszystko. Uważam, że można botawć na stałe. Powodzenia.--WlaKom (dyskusja) 23:37, 21 mar 2010 (CET)
Sądzę, że jest OK. Loraine (dyskusja) 19:44, 22 mar 2010 (CET)

Loreine - poprawiłaś jedno wyznanie w tabelce. A co z nazwa kategorii kończy się słowem: greckokatoliccy. Tak samo czy tak jak jest teraz? ~malarz pl PISZ 20:13, 22 mar 2010 (CET)

Wszędzie gdzie jest wyznanie rzymskokatolickie zamień na katolickie. Tylko wtedy to będzie miało sens. Kosciół łaciński, greckokatolicki, ormianskokatolicki etc. (m.in. poprawka Loreine) to wartości parametru Kościół, a nie Wyznanie. Albertus teolog (dyskusja) 01:39, 23 mar 2010 (CET)
Dla mnie ok po uwagach powyższych. ALE poprawka: czescy biskupi starokatoliccy się zaplątali do rzymskokatolickich. A sa w nadrzędnej kategorii czescy biskupi. Czy to ne vadi? Przeniosłem. --Pnarkiew (dyskusja) 09:04, 23 mar 2010 (CET)

Podsumowanie 4

Po uwagach Albertusa trochę zmodyfikowałem tabelkę wstawiania wyznań (i dodałem kościły):

kategoria (kategorie) wstawiane wyznanie (o ile nie było wcześniej) wstawiany kościół (o ile nie było wcześniej i wstawialiśmy wyznanie)
Kategoria:Listy polskich biskupów katolickich, Kategoria:Biskupi Polski, Kategoria:Biskupi katoliccy polskiego pochodzenia, Kategoria:Polscy kardynałowie, Kategoria:Biskupi sejneńscy, Kategoria:Biskupi bakowscy, Kategoria:Biskupi białostoccy, Kategoria:Biskupi bielsko-żywieccy, Kategoria:Biskupi sereccy, Kategoria:Biskupi chełmińscy, Kategoria:Biskupi chełmscy, Kategoria:Biskupi częstochowscy, Kategoria:Biskupi drohiczyńscy, Kategoria:Biskupi elbląscy, Kategoria:Biskupi ełccy, Kategoria:Biskupi gdańscy, Kategoria:Biskupi gliwiccy, Kategoria:Biskupi gnieźnieńscy, Kategoria:Biskupi inflanccy, Kategoria:Interreksi, Kategoria:Biskupi kruszwiccy, Kategoria:Biskupi kaliscy, Kategoria:Biskupi kamienieccy, Kategoria:Biskupi katowiccy, Kategoria:Biskupi kieleccy, Kategoria:Biskupi kijowscy, Kategoria:Biskupi koszalińsko-kołobrzescy, Kategoria:Biskupi krakowscy, Kategoria:Biskupi legniccy, Kategoria:Biskupi lubelscy, Kategoria:Biskupi lubuscy, Kategoria:Biskupi lwowscy, Kategoria:Biskupi łomżyńscy, Kategoria:Biskupi łowiccy, Kategoria:Biskupi łuccy, Kategoria:Biskupi mińscy, Kategoria:Biskupi mohylewscy, Kategoria:Biskupi opolscy, Kategoria:Biskupi pelplińscy, Kategoria:Biskupi pińscy, Kategoria:Polscy biskupi polowi, Kategoria:Biskupi poznańscy, Kategoria:Prymasi Królestwa Polskiego, Kategoria:Biskupi przemyscy, Kategoria:Biskupi płoccy, Kategoria:Biskupi radomscy, Kategoria:Biskupi rzeszowscy, Biskupi sandomierscy, Kategoria:Biskupi siedleccy, Kategoria:Biskupi smoleńscy, Kategoria:Biskupi sosnowieccy, Kategoria:Biskupi stanisławowscy (iwanofrankowscy), Kategoria:Biskupi szczecińsko-kamieńscy, Kategoria:Biskupi tarnowscy, Kategoria:Biskupi toruńscy, Kategoria:Biskupi warmińscy, Kategoria:Biskupi warszawscy, Kategoria:Biskupi warszawsko-prascy, Kategoria:Biskupi wileńscy, Kategoria:Biskupi wrocławscy, Kategoria:Biskupi włocławscy, Kategoria:Biskupi zamojsko-lubaczowscy, Kategoria:Biskupi zielonogórsko-gorzowscy, Kategoria:Biskupi żmudzcy, Kategoria:Biskupi łódzcy, Kategoria:Biskupi świdniccy katolickie rzymskokatolicki
nazwa kategorii kończy się słowami: ormiańskokatoliccy, Kategoria:Arcybiskupi lwowscy obrządku ormiańskiego katolickie obrządku ormiańskiego
nazwa kategorii kończy się słowami: mariawiccy mariawityzm
nazwa kategorii kończy się słowami: starokatoliccy starokatolickie
Kategoria:Listy czeskich biskupów katolickich, Kategoria:Biskupi Litomyśla, Kategoria:Biskupi brneńscy, Kategoria:Biskupi czeskobudziejowiccy, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi ołomunieccy, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi prascy, Kategoria:Biskupi litomierzyccy, Kategoria:Czescy kardynałowie, Kategoria:Biskupi hradeccy, Kategoria:Czescy biskupi katolickie rzymskokatolicki
nazwa kategorii kończy się słowami: katoliccy katolickie rzymskokatolicki
nazwa kategorii kończy się słowami: greckokatoliccy katolickie
nazwa kategorii kończy się słowami: bizantyjsko-ukraińskiego wschodnio-katolickie obrządku bizantyjsko-ukraińskiego
nazwa kategorii kończy się słowami: zielonoświątkowi pentekostalizm zielonoświątkowy
nazwa kategorii kończy się słowami: protestanccy protestanckie
nazwa kategorii kończy się słowami: luterańscy protestanckie ewangelicko-augsburski
nazwa kategorii kończy się słowami: prawosławni prawosławne
Kategoria:Biskupi białostoccy i gdańscy, Kategoria:Metropolici warszawscy i całej Polski, Kategoria:Biskupi łódzcy i poznańscy prawosławne
Kategoria:Biskupi Reykjavíku katolickie rzymskokatolicki
Kategoria:Biskupi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, Kategoria:Biskupi fińscy i wyborscy, Kategoria:Biskupi kałuscy i borowscy, Kategoria:Biskupi permscy, Kategoria:Biskupi tulscy i bielowscy, Kategoria:Biskupi wileńscy i litewscy, Kategoria:Metropolici Leningradu, Kategoria:Metropolici i patriarchowie Moskwy, Kategoria:Metropolici kijowscy i haliccy, Kategoria:Metropolici kruticcy, Kategoria:Metropolici petersburscy, Kategoria:Metropolici włodzimierscy, Kategoria:Rosyjscy biskupi prawosławni w Królestwie Kongresowym, Kategoria:Zwierzchnicy Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Kategoria:Biskupi chełmscy i warszawscy prawosławne
Kategoria:Biskupi Kościoła Katolickiego Mariawitów, Kategoria:Biskupi Kościoła Polskokatolickiego w RP, Kategoria:Biskupi Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Kategoria:Biskupi Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego starokatolickie
Kategoria:Metropolici kijowscy (Kościół greckokatolicki) wschodnio-katolickie
Kategoria:Biskupi tradycjonalistyczni, Kategoria:Biskupi konklawistyczni, Kategoria:Biskupi lefebryści, Kategoria:Biskupi sedeprywacjonistyczni, Kategoria:Biskupi sedewakantystyczni katolickie rzymskokatolicki
Kategoria:Francuscy biskupi katoliccy, Kategoria:Biskupi Metzu, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi Narbonne, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi Paryża, Kategoria:Biskupi i arcybiskupi Reims, Kategoria:Francuscy kardynałowie katolickie rzymskokatolicki
Kategoria:Starokatoliccy arcybiskupi Utrechtu starokatolickie
Kategoria:Peruwiańscy biskupi, Kategoria:Peruwiańscy kardynałowie katolickie rzymskokatolicki
Kategoria:Kościół katolicki w Surinamie katolickie rzymskokatolicki
Kategoria:Husyci, Kategoria:Czechosłowacki Kościół Husycki protestanckie
Kategoria:Patriarchowie Serbii prawosławne Serbski Kościół Prawosławny
Kategoria:Patriarchowie Rumunii prawosławne Rumuński Kościół Prawosławny
Kategoria:Biskupi tyraspolscy katolickie rzymskokatolicki
Kategoria:Wielcy dziekani hrabstwa kłodzkiego katolickie rzymskokatolicki
nazwa kategorii kończy się słowami: anglikańscy anglikańskie
Kategoria:Łaciński patriarcha Jerozolimy katolickie rzymskokatolicki
Kategoria:Polskokatolicyzm starokatolickie
Kategoria:Kongijscy kardynałowie z Demokratycznej Republiki Konga, Kategoria:Kardynałowie, nazwa kategorii kończy się słowami: kardynałowie katolickie rzymskokatolicki

Moim zdaniem wprowadzenie błędów do infoboksów i poprawianie ich ręcznie jest złe i jako operator bota będę przedłużał dyskusję aby błędów nie wprowadzać. Już wolę tę tabelkę całkowicie pominąć i nic nie wprowadzać botem. Aktualnie jest tak, że jeżeli artykuł jest w kilku kategoriach, które pasują do tabelki (a może być w wielu różnych kategoriach) to efektem działania bota jest wpisanie tego co pierwsze zostanie dopasowane. Można to modyfikować kolejnością umieszczenia w tabelce. Aktualna kolejność jest przypadkowa i wynika raczej z dopisywania kolejnych przypadków na dole.

Problem z Kategoria:Czescy biskupi starokatoliccy dotyczył też Kategoria:Polscy biskupi starokatoliccy - obydwa poprawione.

Ponownie czekam na uwagi. ~malarz pl PISZ 09:45, 23 mar 2010 (CET)

  • Przy grekokatolikach - poza Kościołem obrz. biz-ukr, który jest najlepiej opisany i skategoryzowany - sugeruję nie botować Kościoła, bo z samego pojęcia "greckokatolicki" on nie wynika. Trzeba będzie go dostawiać ręcznie na podstawie tekstu hasła. Loraine (dyskusja) 12:04, 23 mar 2010 (CET)
A propos. Czy mam rozumieć, że bot zamieni wszedzie Wyznanie = [[Kościół łaciński|rzymskokatolickie]] na Wyznanie = [[Kościół katolicki}katolickie]] i Kościół = [[Kościół łaciński|rzymskokatolicki]]?--WlaKom (dyskusja) 00:31, 24 mar 2010 (CET)
W przymiarkach już zmienił. Przy okazji znalazłem pewien błąd, który powodował usunięcie daty sakry z biskupich infoboksów. ~malarz pl PISZ 08:15, 24 mar 2010 (CET)
Nie wszędzie. Brakuje: W kilku "Ksiądz", we wszystkich "Kardynał", jeden "Prałat", nie jestem pewien co do "Pastor", wszystkie "Zakonnik". Rozumiem, że kolejność parametrów będzie według propozycji tymczasowej?.--WlaKom (dyskusja) 11:23, 24 mar 2010 (CET)
Poprawię się. Jeżeli w szablonie ni było wartości parametru wyznanie to bot wykrywał na bazie kategorii wyznanie/kościół i tak zmieniał. Jeżeli wcześniej było w szablonie wyznanie to bot nic nie zmieniał. Dodałem do bota rozpoznawanie ciągu "rzymskokat" w wyznaniu i wtedy ew. poprawę na wyznanie katalickie i kościół rz-k. Za jakieś pół godziny powinno być ok. Jeżeli coś będzie nie tak to proszę o dokładne dane miejsca (nazwy artykułu). ~malarz pl PISZ 21:40, 24 mar 2010 (CET)
"Biskupi" są OK, ale wymagają ręcznego wpisywania "inkardynacja" i "prezbiteriat".
"Kardynał" Amerykańscy kardynałowie nie mają "wyznania". Większość z nich, poza polskimi, także nie ma "wyznania". Stefan Wyszyński nie jest w kościele obrządku ormiańskiego :-))
"Ksiądz", nie zauważyłem błędów. Zgadzam się co do "tymczasowej" kolejności. "Inkardynacja" po "Kościół" lepiej by wyglądała :-)
"Prałat" jest OK.
"Prymas" jest OK.
"Zakonnik" Nie zauważyłem nic złego.
Za to utrzymałem zastrzeżenia, praktycznie do wszystkiego w Dyskusja wikipedysty:WlaKom#OFM itd. --WlaKom (dyskusja) 23:58, 24 mar 2010 (CET)
Stefan Wyszyński jest też w kategorii Kategoria:Biskupi ormiańskokatoliccy co powodowało takie a nie inne wyznanie. Zmieniłem kolejność kategorii, które są brane pod uwagę i teraz będzie RZ-K. Wszystkich duchownych, którzy dotychczas nie mieli przypisanego wyznania a nazwa jednej z kategorii kończy się na "kardynałowie" będą od teraz przypisani do RZ-K. Nie wiem czy nie robię jakiegoś błędu. Proszę o w razie czego o korektę. BOT właśnie przerabia przymiarkę. Za kilka minut skończy. ~malarz pl PISZ 09:01, 25 mar 2010 (CET)
Po zakończeniu botowania poprawię kardynałów amerykańskich, a innych w miarę możliwości.--WlaKom (dyskusja) 09:16, 25 mar 2010 (CET)
O co chodzi z poprawieniem amerykańskich? W jakich sytuacjach RZ-K jest błędne. Proszę o zasadę albo przykłady. Poprawiłem też listę kategorii aby bot wyłapał dla kilku pozostałych. Poprawki techniczne w bocie zwaliły mi te kategorie, bo kiedyś już były włożone w bota i musiałem je niechcący usunąć. ~malarz pl PISZ 09:40, 25 mar 2010 (CET)
Brakuję "państwo = USA", "inkardynacja - nie wszędzie znana, konieczna edycja" i niektórych 'kościół = rzymskokatolicki" William Wakefield Baum, gdzie dopisać nie można, bo ma inne znaczenie w obecnym szablonie.--WlaKom (dyskusja) 13:30, 25 mar 2010 (CET)
Bot dodaje wyznanie (i kościół) tylko gdy wyznanie jest puste. W przeciwnym wypadku (wyznanie ma jakąś wartość) kościół nie jest dodawany, z wyjątkiem sytuacji w której wyznanie jest rzymskokatolickie, wtedy następuje zamiana wyznanie=katolickie i kościół=rz-k. Dopisanie w dotychczasowym szablonie kardynała linijki "kościół=cośtam" nie doprowadza do konfliktu z parametrem Kościół=kościół tytularny (są rozróżniane wielkie i małe litery). ~malarz pl PISZ 22:26, 25 mar 2010 (CET)
Zauważyłem, że mamy dowolność wpisów w "Inkardynacji". Część zaczyna się z dużej litery, a część z małej. Czy są jakieś zasady pisania z dużej czy z małej litery treści parametrów: Wyznanie, Kościół, Inkardynacja? --WlaKom (dyskusja) 17:18, 30 mar 2010 (CEST)
|{{{dewiza}}}{{#ifexpr:{{#if:{{{dwiza}}}|1|0}}*{{#if:{{{dwiza - j. polski}}}|1|0}}>0|<br />}}{{{dewiza - j. polski}}}
Czy "dwiza" jest błędem czy świadomie wpisano?--WlaKom (dyskusja) 20:07, 31 mar 2010 (CEST)
oczywiście błąd. ~malarz pl PISZ 21:30, 31 mar 2010 (CEST)

Państwo raz jeszcze

  • Ja bardzo przepraszam, ale dalej nie rozumiem parametru "państwo" (w opisie infoboksu nic nie jest wyjaśnione - czy chodzi o państwo urodzenia? działalności? w tym przypadku co wówczas, gdy dany duchowny działał na terenie kilku państw? czy np. papieże powinni mieć wpisywany Watykan bądź Państwo Kościelne?) i dalej wydaje mi się całkowicie zbędny, co więcej, mam wrażenie, że będzie mylony z narodowością (patrz też dyskusja nt. kat. świętych wg narodowości). Może skorzystać z okazji i go w ogóle usunąć? Gytha (dyskusja) 09:33, 23 mar 2010 (CET)
Ja już tłumaczyłem powód, dlaczego potrzebny jest ten parametr. Zawsze go można pominąć jeżeli jest zbyteczny, lub uściślić w tekście. W podobny sposób można argumentować zbyteczność innych parametrów. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo nadinterpretacji. --WlaKom (dyskusja) 09:51, 23 mar 2010 (CET)
Nie wytłumaczyłeś. "Podanie "Państwa" nie jest jednoznaczne z przedstawicielstwem, ale z przynależnością duchownego do danego kraju. Jest to ważne w przypadku mało znanych w Polsce duchownych" - nie rozumiem, co to znaczy "przynależność do danego kraju" (poza tym kraj ≠ państwo). Co gorsza, nie jest to w żaden sposób wyjaśnione w opisie infoboksu - czy ma oznaczać "przynależność" w sensie narodowości, czy w sensie obszaru działania? Parametry infoboksu muszą być jasne i oczywiste - na szersze omówienie jest miejsce w treści hasła. Gytha (dyskusja) 11:47, 23 mar 2010 (CET)
Nie czuję się na siłach i mam za małą wiedzę aby prowadzić dyskusję akademicką na temat, w stylu "Ludzie związani z...". Jest to temat omawiany na innych, szerszych, forach, co do określeń używanych w artykułach i powielanych w infoboxach, takich jak: francuski zakonnik, meksykański ornitolog, polski Żyd, żydowski Polak, polski Amerykanin, no i, czy Jan Paweł II był watykańskim papieżem czy "Naszym" papieżem, itd. Dla ułatwienia proponuję opisać parametr wstępnie jako "przynależność do danego kraju". Zawsze można to dopracować później. Ale teraz skoncentrujmy się na przygotowaniu pod bota, jeśli chodzi o "wyznanie", bo to jest bardziej złożony temat. --WlaKom (dyskusja) 13:51, 23 mar 2010 (CET)
Mnie się wydawało, że ten parametr ma służyć po prostu określeniu narodowości danej postaci - oczywiście w sytuacji, gdy pozwala na to kontekst historyczny. Jest to jak najbardziej informacja encyklopedyczna, a w wielu wypadkach pozwalającą lepiej zrozumieć motywację postępowania bohatera hasła (przykłady z mojego prawosławnego podwórka: Rosjanie i Ukraińcy dominujący w hierarchii PAKP jeszcze do lat 60.-70. XX wieku, greccy zwierzchnicy Albańskiego Kościoła Prawosławnego, wreszcie hierarchie Kościołów wielonarodowych jak Kościół Prawosławny w Ameryce). Loraine (dyskusja) 15:21, 23 mar 2010 (CET)
No właśnie. Albo dokładnie opisać, o co chodzi, albo zmienić na narodowość, albo usunąć w ogóle. Nie może być w infoboksie czegoś, co każdy będzie sobie interpretował dowolnie, a w dodatku będzie potencjalnie stanowiło pole do wojen edycyjnych. I nie należy tego zostawiać na później, skoro bot i tak ma przerabiać. Gytha (dyskusja) 22:11, 23 mar 2010 (CET)
To jak, zamieniamy "państwo" na "narodowość"? Bo ja tylko taki sens tego parametru widzę, a Gytha ma rację - infobox musi być jednoznaczny. Loraine (dyskusja) 10:42, 24 mar 2010 (CET)
Nie jest możliwe dokładne zdefiniowanie tego parametru. Tak, jak pisałem wcześniej, jest to już roztrząsane pod "Ludzie związani z ..." itd. Nie rozumiem terminu "narodowość". Czy to jest związanie z urodzeniem (bo już mamy miejsce urodzenia), czy z przyznanym obywatelstwem? Np: Urodził się a Austro-Węgrach, a całe życie spędził jako misjonarz w Brazylii. Uważam, że, już bardziej kontrowersyjnym byłby parametr "Kościół", bo zawsze ktoś wpisze "św. Wojciecha" lub podobnie. Parametr "Państwo" jest konieczny, to wiem na pewno, ale jak zostanie opisany, lub jak zdefiniujemy treść parametru, to nie mam na to wpływu ani wystarczającej wiedzy.--WlaKom (dyskusja) 23:26, 24 mar 2010 (CET)
Dla uproszczenia sprawy możemy traktować narodowość jako obywatelstwo (to jest najbardziej weryfikowalne). W opisanym przypadku misjonarza w Brazylii wtedy w rubrykę państwo wpisywałoby się Austro-Węgry, i to wnosiłoby istotną informację dla biogramu, wskazując, skąd ten człowiek pochodził, gdzie się kształcił itp., zanim wyjechał na misje. Zresztą weźmy konkretny przykład pierwszego zwierzchnika PAKP. Większość jego działalności związana jest z niepodległą Polską, ale nie da się wielu jego decyzji zrozumieć bez informacji, że był Rosjaninem, wychowanym w tradycji Kościoła rosyjskiego przed rewolucjami 1917. Dlatego wstawiłam Rosję do infoboksu i chyba temu ten parametr ma służyć. Loraine (dyskusja) 10:27, 25 mar 2010 (CET)
To może nazwać ten parametr "pochodzenie" i umożliwić korzystanie lub nie z szablonu {{państwo}} (teraz jest wymuszone). Tylko, że zaraz ktoś wstawi wartość "robotniczo-chłopskie" :-). ~malarz pl PISZ 20:24, 25 mar 2010 (CET)
a to dobre :) . Ale poważnie: Ja byłbym za państwo=obywatelstwo. Najbardziej dla mnie logiczne. A przypadki wyjątkowe rozwiązywać indywidualnie. --Pnarkiew (dyskusja) 10:20, 26 mar 2010 (CET)
Obywatelstwo które? Większość osób w USA ma co najmniej 2 obywatelstwa. Obecny opis jest najbardziej właściwy i bardziej elastyczny. Dla misjonarza z Zaboru, który przebywał 15 lat w USA i 20 lat w Brazylii i tam był najbardziej znany, wpisuję Brazylia. Dla Karola Wojtyły - Polska, bo chyba nie Watykan. Dla kard. Law, który obecnie jest w Watykanie, wpisuję USA. Itd. Czy dalej mamy zamiar prowadzić dyskusję akademicką? Jeżeli tak, to proponuje przerwać dyskusje na temat tego szablonu, zacząć nowy temat, "Państwowość duchownych", uzyskać konsensus i następnie wrócić do "Duchowny infobox".--WlaKom (dyskusja) 00:42, 27 mar 2010 (CET)
Ajej....No to chyba trzeba to zrobić. I może nie tylko jako państwowość duchownych, ale w ogóle?. BDW: Nie używaj za każdym razem terminu dyskusja akademicka w znaczeniu deprecjonującym :)--Pnarkiew (dyskusja) 12:09, 27 mar 2010 (CET)
Dziękuje za "pouczenie", ale nie znam bardziej właściwego określenia na tego typu dyskusje, jak "Dyskusje akademickie", czyli "rozbieranie na czynniki pierwsze". Nie wiedziałem, że ma to znaczeniu deprecjonujące na plWiki, tym bardziej, że nie zwracałem się do nikogo personalnie, tylko merytorycznie. Każde słowo może mieć jakieś znaczenie emocjonalne. Jest to odczucie subiektywne, na które nie mam wpływu.
To samo jeśli chodzi o uwagę: "nie używaj argumentów ustalaliśmy już". Nie wymyśliłem tego określenie sam, tylko zaczerpnąłem z dyskusji wieloletnich wikipedystów z innych tematów. Jeżeli jest to forma niedopuszczalna na plWiki, to proszę to wpisać w "Porady". --WlaKom (dyskusja) 15:47, 27 mar 2010 (CET)
Czy z tej dyskusji wyszła jakaś konkluzja? ~malarz pl PISZ 17:11, 2 kwi 2010 (CEST)

cdn (albo nie)

Zacząłem się zastanawiać nad kilkoma zmianami w szablonie. Efekt można zobaczyć w {{Duchowny infobox/temp}}. Zmiany polegają na:

  • przeniesieniu funkcji na dół szablonu i wydzielenie ich nagłówkami, dodanie pop/nast
  • zmiana kolejności pół wyznanie/kościół/inkardynacja (chyba to jest kolejność coraz bardziej zawężająca krąg zainteresowań)
  • dodanie pola "imię i nazwisko" poza "nazwą" (jak są takie same to imię z nazwiskiem nie będzie wyświetlone
  • docelowo można dodać jeszcze ileś kolejnych części "funkcyjnych".

Te zmiany umożliwią bezproblemową integrację z:

i być może jakimś jeszcze. ~malarz pl PISZ 21:55, 23 mar 2010 (CET)

Uważam, ze te dodatkowe zmiany są nieistotne dla bota. Są to tylko czysto subiektywne. Wydawało mi się, że ustaliliśmy już wspólnie kształt szablonu i ostatni element jakim było "wyznanie". Generalnie, położenie parametrów nie ma wpływu na encyklopedyczność infoboxu. Ilość funkcji już ograniczyliśmy wcześniej. Jeśli chodzi o "poprzednik" i "następca" to stosowane są często oddzielne szablony, u dołu artykułu, dla dostojników. Czyli zdublujemy je. A jeszcze zostały "Sługa Boży", "Błogosławiony", "Święty" i dodatkowe parametry dla nich. Możemy tak pączkować bez końca:-)--WlaKom (dyskusja) 00:04, 24 mar 2010 (CET)
To jest pewne zagajenie nowej dyskusji dotyczącej tego, co w pewnym momencie zostawiliśmy na później (lub nigdy). Bot jest w gotowości i jeżeli wyżej nie pojawią się większe uwagi pójdzie w ruch. Wracając do meritum. Nie ma szablonów Sługa Boży infobox ani Błogosławiony infobox. Jest szablon {{Święty infobox}}, którego nie ma co integrować bo niekoniecznie dotyczy osób duchownych. Znalazłem jeszcze {{Ojciec Kościoła infobox}}, który jest użyty 4 razy i pewnie będzie można z nimi zrobić ręczną integrację albo z Duchownym albo z Biogramem rozszerzonym. ~malarz pl PISZ 08:15, 24 mar 2010 (CET)
Odnośnie pop/nastów: są w szabloni i infoboksie w wielu artykułach, np Jan Paweł II. Pewnie są biogramy, wktórych pop/nastów na dole jest dużo. W infoboksie byłoby kilka najważniejszych. Podobnie jest w przypadku {{Polityk infobox}}. I bardzo proszę nie używaj argumentów "ustalaliśmy już". Nasza dyskusja (w Wikiprojekcie) nie jest wiążąca. Wiążąca by była gdybyśmy ją rozgłosili w wielu miejscach pl.wiki i doprowadzili do dużego głosowania w którym by wzięło kilkudziesięciu Wikipedystów. A wtedy też nie byłaby ostateczna. A tak należy się spodziewać wielu pomysłów wyskakujących co chwila z różnych kapeluszy. Natomiast wypadałoby wytłumaczyć Gythcie (powyżej) dlaczego państwo jest istotnym parametrem. I jak go opisać aby nie był mylony. ~malarz pl PISZ 08:29, 24 mar 2010 (CET)
Czekam na inne opinie. Też brzmiące podobnie do "nie mam zdania". :-) ~malarz pl PISZ 20:25, 25 mar 2010 (CET)
Co do "ustaliliśmy" to Malarz ma całkowitą rację. Co do innych myśli - Ogólnie: Pamietajmy, że Infobox to TYLKO pewna wizytówka postaci. Szczegóły będą w artykule. Nie wpadajmy też w manię totalnej urawniłowki, bo wpadniemy na pomysł, by był tylko jeden szablon do wszystkich ludzi: "człowiek". i 500 parametrów....Nie ładujmy tam wszystkiego, co nam przyjdzie pod klawisze.
A zatem:pop/nast: zbędne
przeniesienie funkcji - raczej nie.
nagłówek - niegłupie. Dodaje przejrzystości
ilość funkcji - bez przesady co do ich ilości. Tak jak wstępnie pisaliśmy będzie dobrze
zmiana kolejności pół wyznanie/kościół/inkardynacja - byłbym nawet za. Logiczne wytłumaczenie
dodanie pola "imię i nazwisko" poza "nazwą". - zbędne. (w nazwa: "JPII", w imię nazwisko "Karol Wojtyła"? Będziemy to mieli w artykule i wystarczy)--Pnarkiew (dyskusja) 10:33, 26 mar 2010 (CET)
W infoboksie ograniczyłbym się tylko do jednej funcji (ostatniej lub obecnej, lub podstawowej). Pozostałe, a także poprzednicy/następujący są zazwyczaj oszablonowani u dołu strony. Funkcja jednak może być wydzielona. Co do kolejności wyznanie/kościół/inkardynacja - jestem za. Z pozostałymi zmianami sugeruję powstrzmać się, zwłaszcza, że mam uwagi do szablonu patriarcha. Albertus teolog (dyskusja) 04:23, 28 mar 2010 (CEST)
  • Zastanawiam się, jak łączyć szablony "Święty infobox" i "Duchowny infobox". Obecnie, dla "Sługi Bożego", używany jest jeden z nich, lub oba naraz, w zależności od edytora. Rozumiem, ze winno się podawać oba, gdyż każdy z nich zawiera niezależne parametry.

I tu pytanie do "malarz.pl". Czy jest możliwość, wpisując w "tytuł", lub inny parametr, wartości Sługa Boży/Błogosławiony/Święty, automatycznie byłby wpisywany szablon "Święty infobox" w artykuł, lub eliminowane parametry dublujące się?--WlaKom (dyskusja) 12:36, 28 mar 2010 (CEST)

Zmieniłem {{Duchowny infobox/temp}} zgodnie z powyższymi uwagami (tzn. wycofałem dodatkowe parametry pop/nast; przesunąłem funkcje na górę) pozostawiłem zmienioną kolejność inkardynacji, funkcje trochę wyżej i nagłówek do funkcji. Wprowadziłbym jeszcze jakiś nagłówek przed "wyznaniem" ale nie wiem jak go nazwać. Jego celem byłoby tylko wyraźne oddzielenie tego co wyżej od tego co niżej. ~malarz pl PISZ 21:45, 31 mar 2010 (CEST)
Czy można prosić o dopisanie jakiegoś fikcyjnego przykładu dla zobrazowania tego szablonu?--WlaKom (dyskusja) 23:24, 31 mar 2010 (CEST)
Jeśli chodzi o "dodatkowy nagłówek". Rozumiem, ze chodzi o zaznaczenie, że od tego miejsca mamy "dane religijne" osoby. Podejrzewam, że może być duża rozbieżność w nazewnictwie. Jeżeli nie znajdziemy odpowiedniej nazwy, to proponuję, na początku, pusty pasek o wysokości 1/4 obecnego. Nazwę zawsze można wpisać później.--WlaKom (dyskusja) 23:37, 31 mar 2010 (CEST)
Przykład (nie fikcyjny) widać w szablonie (może nie przykład ale wygląd). Wiem, że można dodać później :-) Ale pomysł z kreską o grubości 5px mi się podoba. ~malarz pl PISZ 23:47, 31 mar 2010 (CEST)
Ooops. Sadząc po przykładzie z Popiełuszką i Dziwiszem, to niebieski link na czarnym, lub czerwonym tle nie wygląda za dobrze. Czy da się zmienić na kolor biały?--WlaKom (dyskusja) 00:19, 1 kwi 2010 (CEST)
Jeszcze linki w "www" i "imię i nazwisko". Przykład z Dziwiszem. --WlaKom (dyskusja) 08:28, 1 kwi 2010 (CEST)
www jest zrobione brzydkim sposobem ale działającym. Co do pozostałych linków w tytułach to są one prawidłowo wyświetlane w IE8 na moim komputerze, FF36 i IE8 na moim komputerze w pracy (niezależnie od zalogowania w Wiki) i niepoprawnie w FF36 na moim komputerze (niezależnie od zalogowania). ~malarz pl PISZ 17:10, 2 kwi 2010 (CEST)
U mnie na FF 3.6.2 tylko link "imię i nazwisko" jest niebieskie. W IE8, wszystkie linki w tytułach i funkcjach są niebieskie.--WlaKom (dyskusja) 17:29, 2 kwi 2010 (CEST)
Dorobiłem chamskie <font>'y. Teraz powinno być kolorowane prawidłowo zgodnie z kształtem docelowym; ale u mnie nie jest :-(.
Przykro mi bardzo, ale "szukałem dziury w całym" i znalazłem. Na FF 3.6.2 - wspaniale, ale .... IE8, u Popiełuszki jest niebieski "Rezydent", u Dziwisza niebieski jest "Kapelan" i "Jan Paweł II". Dziwne ;-)--WlaKom (dyskusja) 21:36, 2 kwi 2010 (CEST)
P.S. Jeżeli może to pomóc, to tam gdzie w IE8 jest niebieskie, to w FF 3.6.2 jest biała kreska podkreślająca link.--WlaKom (dyskusja) 21:43, 2 kwi 2010 (CEST)
  • Z okazji Święt Wielkanocnych, chciałbym złożyć wszystkim uczestnikom tej dyskusji najserdeczniejsze życzenia pomyślności i pogody ducha przy ulepszaniu Wikipedii.--WlaKom (dyskusja) 21:36, 2 kwi 2010 (CEST)

botowanie

Zakończyłem:

Pozostały do poprawienia niektóre wartości w infoboksach. Chętnych do pomocy zapraszam do: Kategoria:Duchowny infobox bez wymaganych danych. W ciągu 24h zakończę botowania. Więc roboty (artykułów) w tej kategorii technicznej przybędzie. ~malarz pl PISZ 17:54, 3 kwi 2010 (CEST)

Zakończyłem również pozostałe:

~malarz pl PISZ 21:16, 3 kwi 2010 (CEST)

Postaram się, po świętach, zaktualizować niektóre infoboxy. Mam zamiar, dla biskupów, gdzie brak danych dotyczących nominacji lub sakry, wpisywać "?" aby otrzymać właściwy kolor tła. --WlaKom (dyskusja) 20:00, 5 kwi 2010 (CEST)
W tych przypadkach trzeba zmienić wstawianie kategorii Kategoria:Duchowny infobox bez wymaganych danych na odpowiednią datę znalezioną w tekście artykułu. A dokładniej datę konsekracji albo datę nominacji (patrz uwaga niżej w nowym wątku). Ja już takich chyba 10 poprawiłem. Nie wstawiaj znaku zapytania bo np. mój bot znaki zapytania usuwa. ~malarz pl PISZ 14:58, 6 kwi 2010 (CEST)
Bardzo dobrym źródłem informacji o biskupach jest Catholic-Hierarchy w j. angielskim i polskim.--WlaKom (dyskusja) 20:56, 8 kwi 2010 (CEST)

Rozmiar herbu

Proponuję zuniformizować rozmiar herbu w szablonie do 150x150, bo w obecnej postaci jest on zupełnie niewidoczny. Warto zwrócić uwagę na rozmiar herbów papieskich w szblonach papież infobox (150). Papieże to przecież też duchowni biskupi miejsca. Mathiasrex (dyskusja) 23:32, 4 kwi 2010 (CEST)

  • Wielkość herbu jest jak najbardziej właściwa i czytelna. Herb nie jest celem artykułu tylko dodatkiem. Zawsze można sobie kliknąć na herb i powiększy się wtedy do wielkości ekranu.--WlaKom (dyskusja) 01:23, 5 kwi 2010 (CEST)

Tak ale 40x40 to stanowczo za mało, herb jest prawie niewidoczny i nawet trudno w niego wcelować, już 80x80 byłoby lepsze. Mathiasrex (dyskusja) 07:37, 5 kwi 2010 (CEST)