Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2017-05-31

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

3 (Max Weber) Zrobione[edytuj]

Max Weber 1894.jpg

…który socjolog wiązał rozwój kapitalizmu z etyką protestancką?

Max Weber (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 9 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 64,3 KB Tomasz Raburski Tomasz Raburski


  • Zbiorowe tłumaczenie z enwiki. Tam jest DA, ale to stare wyróżnienie i nie spełnia obecnie standardów (na pewno nie u nas). Artykuł jest trochę krótszy – na enwiki są pewne powtórzenia, trochę treści nie na temat oraz całkowicie zbędne cytaty. Tomasz Raburski (dyskusja) 15:27, 3 maj 2017 (CEST)
  • Nie wpisuję się, bo nie czytałem całości. Trochę poprawiłem, ale gdyby ktoś miał ochotę rozwinąć do DA (warto zgłosić do Pandy i zastanowić czego jeszcze brakuje), to bym wtedy przyjrzał się jeszcze raz, już bardziej dokładnie. Cytaty w niewielkiej ilości są cennym dodatkiem. Gdarin dyskusja 10:33, 4 maj 2017 (CEST)
  • @Gdarin To by wymagało bardzo dużo pracy (w samym języku polskim jest kilka biografii i kilkanaście opracowań dorobku Webera) i raczej nie widzę nikogo, kto by się chciał za to brać (biorąc pod wuagę, w jakim stanie pozostawał ten biogram przez lata). Ja jeszcze dodam bibliografię jego prac, i to powinno na razie wystarczyć. Tomasz Raburski (dyskusja) 10:57, 4 maj 2017 (CEST)
  • Te przypisy ze wstępu można chyba usunąć. D kuba (dyskusja) 21:22, 6 maj 2017 (CEST)
@D kuba, tylko, czy usunąć też te, odwołujące się do prac, które nie zostały przywołane w żadnej innej części artykułu? Frangern (dyskusja) 17:51, 16 maj 2017 (CEST)
Nie, tak nie można. Najlepiej skopiować te informacje i umieścić w tekście, a ze wstępu przypisy usunąć. D kuba (dyskusja) 13:12, 17 maj 2017 (CEST)
@Tomasz Raburski, mógłbyś się tym zająć? Nie mam czasu uważnie przeczytać cały artykuł, a bez tego nie da się odpowiednio przesunąć tych fragmentów. Frangern (dyskusja) 15:57, 18 maj 2017 (CEST)
  • @Frangern, @D kuba Usunąłem przypisy ze wstępu. Dwie pozycje bibliograficzne wypadły w ogóle, ale tak naprawdę nie były potrzebne. Jedna była bardzo ogólna i informacje które podawała są zawarte w innych pracach. Habermas zawiera dużo ważnych treści, ale chyba nie został w pisaniu wykorzystany, bo użyto go incydentalnie, do uźródłowienia i tak już uźródłowionej informacji. Został jeden przypis, ale on jest potrzebny, bo uźródławia cytat. Tomasz Raburski (dyskusja) 18:13, 18 maj 2017 (CEST)
Dzięki. Frangern (dyskusja) 18:15, 18 maj 2017 (CEST)

2 (Niedźwiedź syryjski) Zrobione[edytuj]

…czym zasłynął Wojtek z Iranu podczas bitwy o Monte Cassino?

…do jakiego podgatunku należał Wojtek, uczestnik bitwy o Monte Cassino?

Niedźwiedź syryjski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,7 KB Szczureq Stanko

Hm, tylko o Wojtku mamy osobny artykuł. Zaproponowałem inne pytanie. Szczureq (π?) 16:20, 11 maj 2017 (CEST)

  • Ilustracja z tym emblematem jest konieczna? ;) Strazak sam (dyskusja) 11:39, 13 maj 2017 (CEST)
Już jej nie ma. Torrosbak (dyskusja) 16:59, 18 maj 2017 (CEST)

1 (Frances Sargent Osgood) Zrobione[edytuj]

FannyOsgood.jpg

…której amerykańskiej poetce Edgar Allan Poe poświęcił kilka swoich wierszy?

Frances Sargent Osgood (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,9 KB Anagram16 Fiszka


  • @Anagram16 Słowo "malowidło" – jeśli nie dotyczy malarstwa ściennego lub sztuki użytkowej – ma dla mnie wydźwięk pejoratywny. Przesadzam? --Fiszka (dyskusja) 06:05, 5 maj 2017 (CEST)
Sprawdziłem w słowniku (www.wsjp.pl). Rzeczywiście drugie znaczenie jest pejoratywne. Możesz zmienić. Zdaję się na Twoje wyczucie języka. Zastanawiam się tylko nad synonimami do słowa "obraz". "Malunek", "płótno", "kompozycja", "portret", "wizerunek"? Dzięki za uwagę. (Anagram16 (dyskusja) 11:16, 5 maj 2017 (CEST))
Zmieniłam "malowidło" na "obraz". Co do synonimów – jeśli obraz jest wartościowy/znany – dzieło, dzieło sztuki; jeśli nie – praca, praca artystyczna/malarska. Można też użyć nazwy pochodzącej od zastosowanej techniki (olej, akryl, akwarela, gwasz, etc.), od przedstawienia (pejzaż, autoportret, akt, martwa natura, abstrakcja, etc.), od przeznaczenia (szkic, studium, ilustracja). Określenie "malunek" jest OK w odniesieniu do sztuki ludowej lub graffiti, w pozostałych przypadkach może wywołać depresję u autora pracy :)--Fiszka (dyskusja) 13:12, 5 maj 2017 (CEST)
Dzięki za wskazówki. Gdyby chodziło o malarstwo siedemnastowieczne, mógłby być jeszcze konterfekt. Obraz na ścianie można by nazwać freskiem, nawet gdyby to było nieścisłe (nie wszystkie obrazy na ścianach są na świeżym tynku), ewentualnie polichromią. Niektóre portrety można nazwać profilami. Jeśli wiadomo na pewno, jaką techniką został wykonany obraz, możliwości jest więcej (sztych, drzeworyt, miedzioryt, linoryt, staloryt, litografia).(Anagram16 (dyskusja) 13:45, 5 maj 2017 (CEST))
Te ostatnie techniki dotyczą grafiki warsztatowej, a prace wykonane (czy raczej powielone) nimi najlepiej określić jako grafiki. Obraz (w sensie artystycznym) tradycyjnie odnosi się do malarstwa sztalugowego i wielkoformatowego. Współcześnie mianem obrazu określa się czasem także kolaże, zwłaszcza gdy dominują w nich media malarskie. W moim odczuciu najtrafniej ideę "obrazu" oddaje angielski rzeczownik "painting" (nie: image, picture, icon, graphics, design). --Fiszka (dyskusja) 15:24, 5 maj 2017 (CEST)

2 (Steinstücken) Zrobione[edytuj]

…Jak nazywała się jedyna zamieszkała eksklawa Berlina Zachodniego?

Steinstücken (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png 2,9 KB Kicior99 Kicior99

"W latach 1945–1971 była jedyną zamieszkałą eksklawą w niemieckiej strefie okupacyjnej i później NRD" – czy chodzi o to, że była jedyną zamieszkałą eksklawą w radzieckiej strefie okupacyjnej? (Anagram16 (dyskusja) 21:03, 6 maj 2017 (CEST))

5 (Snopy pszenicy) Zrobione[edytuj]

…w jaki sposób obraz Snopy pszenicy oddaje ówczesny stan ducha Vincenta van Gogha?

Snopy pszenicy (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,5 KB Krzysztof 13 Mozarteus


1 (Butlins) Zrobione[edytuj]

Skyline Pavilion, Minehead, Somerset (cropped).jpg

gdzie i dzięki komu wypoczywali Brytyjczycy w latach 50. i 60. XX wieku?

Butlins (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,8 KB Kicior99 Kicior99


Billy Butlin (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,5 KB Kicior99 Kicior99


  • Artykuł o twórcy wymaga przejrzenia pod względem stylu. Upadek małżeństwa czy epizod w armii chyba powinny być inaczej zapisane/opisane. Ciacho5 (dyskusja) 08:53, 10 maj 2017 (CEST)
@Ciacho5, poprawiłem to i owo w zakresie stylu. @Kicior99, czy dałbyś radę ustalić w którym roku Butlinowie wyjechali do południowej Afryki? Wtedy można doprecyzować, czy zamieszkali już na terenie ZPA – w każdym razie uważam, że posługiwanie się skrótem RPA to anachronizm, dlatego go usunąłem. Frangern (dyskusja) 16:57, 12 maj 2017 (CEST)
Ciężko będzie, bo nie mam innych źródeł. W źródle było South Africa, co przy tłumaczeniu niewiele daje – w UK „Republic” to wyłącznie Czechy i Irlandia. Myślę, że lepiej było zostawić „południowa Afryka|. kićor Dajesz! 17:25, 12 maj 2017 (CEST)
Ok, dzięki za odzew. Frangern (dyskusja) 13:57, 16 maj 2017 (CEST)