Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2017-05-31

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

1 (Amar pelos dois, Luísa Sobral) Zrobione[edytuj kod]

Salvador Sobral und Luisa Sobral 2017-05-09 (cropped) 02.png
  • …który utwór zwyciężył na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji?
  • …z jakim utworem Salvador Sobral wystąpił podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji?
  • kto napisał i skomponował utwór „Amar pelos dois”?
  • kto i za który utwór otrzymał w 2017 roku Nagrodę im. Marcela Bezençona w kategorii Nagroda Kompozytorska?
Amar pelos dois (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,5 KB Zsuetam Zsuetam
Hasło jest na SG jako zwycięzca Eurowizji. Nie wiem czy jest sens ponownie prezentować je czytelnikom? Nedops (dyskusja) 13:38, 16 maj 2017 (CEST)
Hasło zostało napisane jeszcze przed momentem wygrania. Faktycznie, jest na SG w wydarzeniach podlinkowane, aczkolwiek bez wyboldowania, czyli jako jedne z ponad setki haseł szeregowo podlinkowanych na SG (choćby w skrócie o Artykule na Medal podlinkowana jest II "wojna światowa", "taktyka", "torpeda", "Stany Zjednoczone", no i co z tego, czy to oznacza, że są eksponowane w specjalny sposób?). Moim zdaniem zgłoszenie hasła do CW nie wyklucza się z niczym, ba, jest zasadne, bo CW będzie eksponował właśnie to konkretne hasło. Zsuetam (dyskusja) 08:24, 17 maj 2017 (CEST)
No i hasło się pojawi na SG najwcześniej 31 maja (na dziś), więc tego w wydarzeniach już tam pewnie nie będzie. Stanko (dyskusja) 08:37, 17 maj 2017 (CEST)
Luísa Sobral (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,5 KB Wierszoklet Zsuetam


  • Forma przypisów do poprawy, zanim się wstawi artykuł trzeba takie rzeczy sprawdzać! Przypis 1 nie działa, przypis 3 nie chce mi się otworzyć (mam Operę) i nie sądzę aby przypis 4 był dobrym źródłem. przypisy 2 i 5 poprawiłem. Poza tym niektóre informacje są nieuźródłowione. Nowy15 (dyskusja) 19:08, 15 maj 2017 (CEST)
  • Ja uważam, że 3 i 4 przypis są jak najbardziej w porządku. Dzięki za poprawę! Zsuetam (dyskusja) 20:49, 15 maj 2017 (CEST)
  • W sekcji "Zobacz też" podajemy (powinniśmy podawać) linki do haseł, które nie są podlinkowane w tekście. Nedops (dyskusja) 13:41, 16 maj 2017 (CEST)

Łączę zajawki. Wiele informacji jest wspólnych dla obu artykułów, nie ma sensu ich powielać w osobnych zajawkach. Torrosbak (dyskusja) 11:20, 17 maj 2017 (CEST)

2 (Niedźwiedź syryjski) Zrobione[edytuj kod]

…czym zasłynął Wojtek z Iranu podczas bitwy o Monte Cassino?

…do jakiego podgatunku należał Wojtek, uczestnik bitwy o Monte Cassino?

Niedźwiedź syryjski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,7 KB Szczureq Stanko

Hm, tylko o Wojtku mamy osobny artykuł. Zaproponowałem inne pytanie. Szczureq (π?) 16:20, 11 maj 2017 (CEST)

  • Ilustracja z tym emblematem jest konieczna? ;) Strazak sam (dyskusja) 11:39, 13 maj 2017 (CEST)
Już jej nie ma. Torrosbak (dyskusja) 16:59, 18 maj 2017 (CEST)

1 (Frances Sargent Osgood) Zrobione[edytuj kod]

FannyOsgood.jpg

…której amerykańskiej poetce Edgar Allan Poe poświęcił kilka swoich wierszy?

Frances Sargent Osgood (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,8 KB Anagram16 Fiszka


  • @Anagram16 Słowo "malowidło" – jeśli nie dotyczy malarstwa ściennego lub sztuki użytkowej – ma dla mnie wydźwięk pejoratywny. Przesadzam? --Fiszka (dyskusja) 06:05, 5 maj 2017 (CEST)
Sprawdziłem w słowniku (www.wsjp.pl). Rzeczywiście drugie znaczenie jest pejoratywne. Możesz zmienić. Zdaję się na Twoje wyczucie języka. Zastanawiam się tylko nad synonimami do słowa "obraz". "Malunek", "płótno", "kompozycja", "portret", "wizerunek"? Dzięki za uwagę. (Anagram16 (dyskusja) 11:16, 5 maj 2017 (CEST))
Zmieniłam "malowidło" na "obraz". Co do synonimów – jeśli obraz jest wartościowy/znany – dzieło, dzieło sztuki; jeśli nie – praca, praca artystyczna/malarska. Można też użyć nazwy pochodzącej od zastosowanej techniki (olej, akryl, akwarela, gwasz, etc.), od przedstawienia (pejzaż, autoportret, akt, martwa natura, abstrakcja, etc.), od przeznaczenia (szkic, studium, ilustracja). Określenie "malunek" jest OK w odniesieniu do sztuki ludowej lub graffiti, w pozostałych przypadkach może wywołać depresję u autora pracy :)--Fiszka (dyskusja) 13:12, 5 maj 2017 (CEST)
Dzięki za wskazówki. Gdyby chodziło o malarstwo siedemnastowieczne, mógłby być jeszcze konterfekt. Obraz na ścianie można by nazwać freskiem, nawet gdyby to było nieścisłe (nie wszystkie obrazy na ścianach są na świeżym tynku), ewentualnie polichromią. Niektóre portrety można nazwać profilami. Jeśli wiadomo na pewno, jaką techniką został wykonany obraz, możliwości jest więcej (sztych, drzeworyt, miedzioryt, linoryt, staloryt, litografia).(Anagram16 (dyskusja) 13:45, 5 maj 2017 (CEST))
Te ostatnie techniki dotyczą grafiki warsztatowej, a prace wykonane (czy raczej powielone) nimi najlepiej określić jako grafiki. Obraz (w sensie artystycznym) tradycyjnie odnosi się do malarstwa sztalugowego i wielkoformatowego. Współcześnie mianem obrazu określa się czasem także kolaże, zwłaszcza gdy dominują w nich media malarskie. W moim odczuciu najtrafniej ideę "obrazu" oddaje angielski rzeczownik "painting" (nie: image, picture, icon, graphics, design). --Fiszka (dyskusja) 15:24, 5 maj 2017 (CEST)

2 (Steinstücken) Zrobione[edytuj kod]

…Jak nazywała się jedyna zamieszkała eksklawa Berlina Zachodniego?

Steinstücken (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png 2,9 KB Kicior99 Kicior99

"W latach 1945–1971 była jedyną zamieszkałą eksklawą w niemieckiej strefie okupacyjnej i później NRD" – czy chodzi o to, że była jedyną zamieszkałą eksklawą w radzieckiej strefie okupacyjnej? (Anagram16 (dyskusja) 21:03, 6 maj 2017 (CEST))

5 (Snopy pszenicy) Zrobione[edytuj kod]

…w jaki sposób obraz Snopy pszenicy oddaje ówczesny stan ducha Vincenta van Gogha?

Snopy pszenicy (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,5 KB Krzysztof 13 Mozarteus


1 (Butlins) Zrobione[edytuj kod]

Skyline Pavilion, Minehead, Somerset (cropped).jpg

gdzie i dzięki komu wypoczywali Brytyjczycy w latach 50. i 60. XX wieku?

Butlins (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,5 KB Kicior99 Kicior99


Billy Butlin (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,5 KB Kicior99 Kicior99


  • Artykuł o twórcy wymaga przejrzenia pod względem stylu. Upadek małżeństwa czy epizod w armii chyba powinny być inaczej zapisane/opisane. Ciacho5 (dyskusja) 08:53, 10 maj 2017 (CEST)
@Ciacho5, poprawiłem to i owo w zakresie stylu. @Kicior99, czy dałbyś radę ustalić w którym roku Butlinowie wyjechali do południowej Afryki? Wtedy można doprecyzować, czy zamieszkali już na terenie ZPA – w każdym razie uważam, że posługiwanie się skrótem RPA to anachronizm, dlatego go usunąłem. Frangern (dyskusja) 16:57, 12 maj 2017 (CEST)
Ciężko będzie, bo nie mam innych źródeł. W źródle było South Africa, co przy tłumaczeniu niewiele daje – w UK „Republic” to wyłącznie Czechy i Irlandia. Myślę, że lepiej było zostawić „południowa Afryka|. kićor Dajesz! 17:25, 12 maj 2017 (CEST)
Ok, dzięki za odzew. Frangern (dyskusja) 13:57, 16 maj 2017 (CEST)