Dyskusja wikiprojektu:Gry komputerowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Zadania do zrobienia dla WikiProjektu Gier Komputerowych WikiProjekt Gry komputerowe

(e | d)


Grupa CD Projekt[edytuj kod]

Czy grupa nie nazywa się po prostu "CD Projekt"? Na stronie jest raczej samo "CD Projekt". Eurohunter (dyskusja) 17:48, 6 maj 2018 (CEST)

Oficjalnie jest to grupa kapitałowa, vide tutaj. Na głównej też jest zacheta do zapoznania się z raportem rocznym grupy. Wojciech Pędzich Dyskusja 17:55, 6 maj 2018 (CEST)
@Wojciech Pędzich nie ulega wątpliwości, że jest to grupa kapitałowa, jednak wygląda na to, że jej nazwa to ani nie Grupa CD Projekt, ani nie Grupa kapitałowa CD Projekt, tylko CD Projekt. Eurohunter (dyskusja) 23:39, 6 maj 2018 (CEST)
@Eurohunter śmiało edytuj - w tytule piszemy czystą nazwę (firmy) bez przynależności prawnej. Stanko (dyskusja) 19:58, 4 cze 2018 (CEST)
T Załatwione Eurohunter (dyskusja) 21:30, 30 cze 2018 (CEST)

Doom II[edytuj kod]

Nie wiem, gdzie to napisać, więc piszę tutaj – tak dla potomności. Przeniosłem Doom II: Hell on Earth z powrotem pod Doom II. Powód? Nie wiem, skąd się wziął podtytuł, ale z całą pewnością jest on nieoficjalny. Na Steamie go nie ma, na Xbox Marketplace go nie ma, na żadnej z okładek z całego świata go nie ma. W grze też go nie ma. Z ciekawości odkopałem nawet stację dyskietek i same dyskietki z tą grą, zainstalowałem i – bez zaskoczenia – podtytuły nie ma. Nie istnieje chyba żadne oficjalne źródło, które by ten podtytuł honorowało albo chociaż tłumaczyło, skąd się wziął. Pottero (dyskusja) 14:13, 4 cze 2018 (CEST)

Wyjaśniłem w opisie zmian. Nie jest to tytuł nieoficjalny - był często spotykany w latach 90. Faktycznie, obecnie występuje głównie pod skróconą nazwą, bez podtytułu. Sir Lothar (dyskusja) 16:22, 5 cze 2018 (CEST)
Pytanie. Dlaczego recenzenci posługiwali się takim tytułem? Eurohunter (dyskusja) 16:27, 5 cze 2018 (CEST)
Był użyty na odwrocie okładki, być może też w jakichś materiałach prasowych, ale do nich trudniej dotrzeć. Santer dyskusja► 17:57, 5 cze 2018 (CEST) Podobnie na tej ulotce (w pierwszej kolumnie tekstu). Santer dyskusja► 18:08, 5 cze 2018 (CEST)
Dokładnie. Zresztą na screenie widocznym po wyłączeniu gry (który zresztą jest załączony na dole naszego artykułu) też widnieje taki podtytuł: Plik:Doom 2 (screenshot of game-ending red window).PNG :P Sir Lothar (dyskusja) 18:21, 5 cze 2018 (CEST)
No rzeczywiście, jest szereg oficjalnych źródeł, w których podtytuł jest stosowany. Tyle że ich liczba jest znacznie mniejsza w stosunku do nazwy bez podtytułu. Nigdy nie pojawił się on na froncie okładek, nie jest dziś stosowany w żadnym wydaniu tej gry w dystrybucji cyfrowej. Dziś w newsach można nawet spotkać się z wyjaśnieniami typu: Longtime Doom fans probably know this, but 1994’s Doom II had the subtitle “Hell on Earth”, co wskazywałoby, że podtytuł jest mało/mniej znany i oficjalny. Pottero (dyskusja) 10:40, 7 cze 2018 (CEST)
To, że ich liczba jest znacznie mniejsza w stosunku do nazwy bez podtytułu nie ma tu żadnego znaczenia - cały czas mówimy tu o grze wydanej w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy to pod takim tytułem była znana gra. Pisanie, że podtytuł jest mało/mniej znany i oficjalny to już tylko WP:OR. Sir Lothar (dyskusja) 11:58, 7 cze 2018 (CEST)
I właśnie dlatego nazwa powinna pojawić się w definicji artykułu (jako alternatywna, w nawiasie, podobnie jak robimy w przypadku innych haseł). Sir Lothar (dyskusja) 12:05, 7 cze 2018 (CEST)
Przy czym nawet w latach 90. wersja z podtytułem była używana w taki sposób, że trudno było ją zauważyć, na ekranie startowym czy z tyłu okładki, podczas gdy to, co najbardziej rzucało się w oczy, miało tylko Doom II. Tutaj ponownie dochodzimy do zagadnienia: co powinniśmy robić w sytuacjach, kiedy producent/wydawca nie jest w stanie zdecydować, jak nazywa się jego gra? Która wersja powinna mieć pierwszeństwo? Ot, chociażby w trzeciej części Wiedźmina ani razu nie pada Wiedźmin 3: Dziki Gon – w grze i na pudełku cyfry nie ma, konsekwentnie mamy Wiedźmin: Dziki Gon – zgodnie z tym, co przed premierą zapowiedział CDP (że z cyfry rezygnuje). Ale mimo to na oficjalnej stronie gry mamy tytuł Wiedźmin 3: dziki gon – z cyfrą i z małych liter. A takich sytuacji jest sporo więcej. Pottero (dyskusja) 12:44, 7 cze 2018 (CEST)
Ale ja nie bardzo rozumiem w czym jest problem? Żebyśmy się dobrze zrozumieli (bo może wyszło jakieś nieporozumienie). Ja się zgadzam z Twoim przeniesieniem hasła pod nazwę skróconą, nie zgadzałem się z uwagą wstawioną w arcie zawierającą błędny opis o "nieoficjalnej nazwie". Nagłówek został poprawiony, źródło podane - wszystko zgodnie z prawidłami Wiki. Sir Lothar (dyskusja) 13:06, 7 cze 2018 (CEST)
W sumie racja. Przepraszam, trochę dzisiaj niewyspany jestem :P. Tym niemniej, kwestię tego, co robić, kiedy dew/wydawca sam nie wie, jak się nazywa jego gra, warto by chyba rozważyć tak na wszelki wypadek/na przyszłość. Pottero (dyskusja) 13:14, 7 cze 2018 (CEST)
No myślę, że do każdej sytuacji indywidualnie trzeba podchodzić - no i rozpatrywać zgodnie z WP:WER. Sir Lothar (dyskusja) 13:34, 7 cze 2018 (CEST)

Czy wiesz – Coming Out on Top[edytuj kod]

Pottero (dyskusja) 13:12, 7 cze 2018 (CEST)

T Załatwione. Poszło do ekspozycji na 6 lipca 2018. Sir Lothar (dyskusja) 15:14, 2 lip 2018 (CEST)

Czy wiesz – Fallout 76[edytuj kod]

Szoltys [Re: ] 17:42, 13 cze 2018 (CEST)

T Załatwione. Poszło do ekspozycji na 11 lipca 2018. Sir Lothar (dyskusja) 23:15, 4 lip 2018 (CEST)

Translation of sources for Marienbad (video game) - the first Polish video game[edytuj kod]

Hi Wikiprojektu:Gry komputerowe,

Please can you translate the section in Bajty polskie about the game "Marienbad"?

Regards, Coin945--Coin945 (talk) 04:20, 17 June 2018 (UTC) @PresN

From what I see, an English-language article basically talks about what has been described in this chapter. The only difference: Podgórski didn’t watch Last Year at Marienbad. According to this chapter, he was a faithful reader of Przekrój and he learned about this movie from this magazine. I assume you have translated this chapter with Google Translator already. If you want, I can clarify any uncertainties by e-mail, as in the case of Tajemnica statuetki. Pottero (dyskusja) 15:32, 17 cze 2018 (CEST)

Lara Croft[edytuj kod]

Informacyjnie - artykuł zgłoszony do wyróżnienia DA. Sir Lothar (dyskusja) 09:16, 18 cze 2018 (CEST)

Kontynuacje i poprzednicy w infoboksach[edytuj kod]

Trochę mnie to zastanawiało przy różnych grach, ale teraz uderzyło mnie to przy grach z serii Life is Strange. Otóż w infoboksie przy pierwszej części mamy, że jej kontynuacją jest Life is Strange: Before the Storm, będące w zasadzie prequelem, rozgrywającym się trzy lata wcześniej (a dodatkowy odcinek rozgrywa się jeszcze wcześniej). Przy Before the Storm jako kontynuację powinniśmy mieć The Awesome Adventures of Captain Spirit, które jest z BtS jest w sumie mało powiązane. Czy nie powinniśmy jakoś w infoboksach tego uściślić? Np. zamiast „poprzednik i kontynuacja” dać „poprzednia/następna gra z serii”? Albo, wzorem artykułów filmowych, pozostawić jak jest, ale uściślić: „Tytuł (fabuła)” i „Tytuł (seria)”? Moim zdaniem obecne rozwiązanie jest cokolwiek nieidealne, bo to, co mamy, w żaden sposób nie wskazuje, że kontynuacja jest tak naprawdę prequelem itd. Pottero (dyskusja) 17:40, 30 cze 2018 (CEST)

Myślę, że faktycznie można zmienić na następna/poprzednia gra serii. Obecne nazewnictwo może powodować pewne nieporumienienia interpretacyjne. Sir Lothar (dyskusja) 09:56, 3 lip 2018 (CEST)

Grupa kapitałowa CD Projekt[edytuj kod]

Grupa kapitałowa CD Projekt chyba nie jest "wydawcą oraz producentem gier wideo", a lista gier powinna znaleźć się chyba w artykule CD Projekt Red. Eurohunter (dyskusja) 01:32, 1 lip 2018 (CEST)

Czy wiesz – Life is Strange: Before the Storm[edytuj kod]

Sidevar (dyskusja) 22:17, 1 lip 2018 (CEST)

Miło, że poszło zgłoszenie, chociaż artykuł nie jest jeszcze do końca gotowy – zamierzam kiedyś dotłumaczyć jeszcze sekcję „Odbiór”. Póki co jest tylko absolutne minimum, bo skręca mnie na samą myśl o babraniu się z kolejnymi kilkudziesięcioma przypisami. Pottero (dyskusja) 22:44, 2 lip 2018 (CEST)

The Awesome Adventures of Captain Spirit – osobny artykuł czy integracja z Life is Strange 2?[edytuj kod]

Moi mili, tak mnie naszło, żeby przetłumaczyć też z angielskiego artykuł poświęcony The Awesome Adventures of Captain Spirit, wtedy będziemy mieli komplet artykułów nt. serii Life is Strange. Biorąc pod uwagę, że według twórców jest to prequel/demo Life is Strange 2, a sama gra jest stosunkowo krótka (ok. dwóch godzin) i rozgrywa się w jednej lokacji, to jak myślicie: tworzyć osobny artykuł, który raczej nie zostanie już nigdy zbyt rozbudowany, czy poświęcić mu osobną sekcję w artykule Life is Strange 2? Pottero (dyskusja) 21:34, 7 lip 2018 (CEST)

Sporo informacji jak na sekcję w LF2. Na en.wiki często nie ma wszystkiego co można dodać. Osobny artykuł + sekcja w LF2. Eurohunter (dyskusja) 09:39, 8 lip 2018 (CEST)
Niemałym zaskoczeniem w ogóle jest to, co dopiero teraz zauważyłem: że artykuł o takiej małej gierce, demie technologicznym innej produkcji, ma na enwiki status DA... No dobra, w takim razie opublikuję go jako osobny, chociaż moim zdaniem lepiej by się nadawał na sekcję. Pottero (dyskusja) 12:50, 8 lip 2018 (CEST)
Ba, oni mają nawet wyróżniony artykuł o... pojedynczym levelu z gry :P - en:Robbing the Cradle. Sir Lothar (dyskusja) 09:04, 10 lip 2018 (CEST)
No OK, ale oni mają też dużo większą moc przerobową do zatwierdzania DA i, zdaje się, znacznie krótszy czas dyskusji xD. A na plwiki to trochę jak w lesie, bo społeczność niestety niemrawa. W każdym razie, artykuł o The Awesome Adventures of Captain Spirit też już mamy. Pottero (dyskusja) 11:07, 10 lip 2018 (CEST)
No zgadza się. Poza tym, mają też nieco bardziej inkluzjonistyczne podejście do artykułów niż my. Wracając do meritum - jak Eurohunter - informacji i źródeł sporo, osobne hasło jest dobrym pomysłem. Sir Lothar (dyskusja) 11:49, 10 lip 2018 (CEST)

Czy wiesz – The Awesome Adventures of Captain Spirit[edytuj kod]

Sidevar (dyskusja) 14:00, 10 lip 2018 (CEST)

Czy wiesz – Beyond Good and Evil 2[edytuj kod]

Sir Lothar (dyskusja) 14:24, 10 lip 2018 (CEST)