Dyskusja wikiprojektu:Gry komputerowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zadania do zrobienia dla WikiProjektu Gier Komputerowych WikiProjekt Gry komputerowe

(e | d)


Kategoria a rok wydania[edytuj kod]

Witam,

Czy istnieją jakieś wytyczne dotyczące dodawania kategorii [[Kategoria:xxxx w grach komputerowych]] do gier, które wyszły w różnych latach w różnych częściach świata? Przykładowo, gra The Legend of Zelda: The Wind Waker wyszła w Japonii w 2002 roku, a w innych częściach świata w 2003 roku. Czy artykuł o niej powinien zatem być zarówno w kategorii [[Kategoria:2002 w grach komputerowych]] jak i [[Kategoria:2003 w grach komputerowych]] czy tylko w kategorii [[Kategoria:2002 w grach komputerowych]]?

Pozdrawiam, Swam pl (dyskusja) 19:57, 21 kwi 2021 (CEST)

Powiem Ci szczerze, że nie mamy konsensusu w tej sprawie :). Ja osobiście wstawiam pierwszą datę wydania (czyli dla wspomnianej Zeldy byłaby to kategoria 2002). Jednak wiem, że są osoby, które wstawiają wszystkie możliwe kategorie związane z datami wydania (czyli daty wydania w różnych państwach, na różne platformy itd.) - tak zrobiono np. przy Grand Theft Auto V. Sir Lothar (dyskusja) 02:55, 25 kwi 2021 (CEST)
Może warto by w takim razie osiągnąć jakiś konsensus? Swam pl (dyskusja) 03:01, 25 kwi 2021 (CEST)
Może być ciężko, biorąc pod uwagę, że aktywność uczestników projektu już nie jest na takim poziomie jak kiedyś :). Ale można poczekać na komentarze. Sir Lothar (dyskusja) 03:20, 25 kwi 2021 (CEST)
Na pewno więcej osób z wikiprojektu powinno się jeszcze wypowiedzieć. Pytanie tylko jak to wszystko poprawić jeśli zdecydujemy się na jedną z opcji (szczególnie jeśli podjęta zostanie decyzja o wpisywaniu obu - wydaję mi się, że wtedy mogłoby być więcej do roboty)? Sporo pracy mogłoby wtedy z tym być. Dałoby się to załatwić botami? Swam pl (dyskusja) 10:39, 25 kwi 2021 (CEST)
  • Jestem za 1 rokiem. Tak, dałoby się botem :) Emptywords (dyskusja) 11:07, 25 kwi 2021 (CEST)
Super :) Będziemy organizować jakieś głosowanie w tej sprawie? Swam pl (dyskusja) 11:20, 25 kwi 2021 (CEST)
Właściwie wszyscy aktywni w projekcie wypowiedzieli się wyżej :) Sidevar (dyskusja) 21:29, 27 kwi 2021 (CEST)
A ok - szkoda, że nie ma więcej aktywnych osób. Ja chyba, podobnie jak reszta, byłbym skłonny dodawać tylko jedną kategorię. Może skoro wszyscy mają takie same zdanie, dopisze się gdzieś, że dodajemy tylko pierwszą kategorię i zleci botowi usuwanie dodatkowych kategorii z datą wydania? Swam pl (dyskusja) 22:25, 27 kwi 2021 (CEST)
Jako że jeszcze ja jestem aktywny, uważam, że powinniśmy dodawać tylko 1 kategorię. Dopisać to możemy w wytycznych projektu. SpaceNinjaYT dyskusja 10:18, 28 kwi 2021 (CEST)
Super :) Tak, tam na pewno można wstawić tę informację. O zleceniu botowi pracy nad kategoriami można napisać tu. Jeśli nikt nie ma nic przeciwko to mogę dopisać nasze ustalenia do zaleceń i zlecić na stronie zadanie botowi. Swam pl (dyskusja) 13:34, 28 kwi 2021 (CEST)
OK. Widzę, że nikt nie miał nic przeciwko zatem dopisałem info o kategoriach na zaleceniach projektu oraz napisałem zlecenie dla bota. Swam pl (dyskusja) 15:10, 1 maj 2021 (CEST)
Zgłoszenie zostało już wykonane, a dodatkowe kategorie usunięte :) Swam pl (dyskusja) 08:28, 13 maj 2021 (CEST)

Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami do rozgrywki wieloosobowej, a gry na Nintendo DS i Wii[edytuj kod]

Myślałem, że można by dodać gry na Nintendo DS i Wii do kategorii Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami do rozgrywki wieloosobowej w związku z zamknięciem serwisu Nintendo Wi-Fi Connection w 2014 roku. Myślicie, że starczy tylko dodać tę kategorię do artykułu, czy może lepiej zrobić podkategorię dla tych gier (oczywiście o ile będziemy je do niej dodawać)? Swam pl (dyskusja) 22:04, 9 maj 2021 (CEST)

Myślę, że biorąc pod uwagę wyłączenie serwisu, to śmiało możesz dorzucić kategorię. Dodałbym przy okazji info o wyłączeniu (wraz ze źródłem oczywiście) do haseł Nintendo DS i Wii, żeby była jasność. Sir Lothar (dyskusja) 13:07, 14 maj 2021 (CEST)
Super :) Dziś wieczorem utworzę tę kategorię i zacznę dodawać do niej artykuły. Swam pl (dyskusja) 14:15, 14 maj 2021 (CEST)
OK - utworzyłem kategorię Kategoria:Gry dotknięte wyłączeniem Nintendo Wi-Fi Connection do której dodałem kilka artykułów korzystając z listy na stronie Nintendo. Dodałem także informację o wyłączeniu serwisu do artykułu o Nintendo DS, jak również o Nintendo DSi. Do artykułu o Wii dodawać nie musiałem, ponieważ była tam już ta informacja :) Swam pl (dyskusja) 21:33, 14 maj 2021 (CEST)
Tzn. mi chodziło bardziej o dodanie do Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami do rozgrywki wieloosobowej, bez tworzenia nowej podkategorii. Ale OK, niech już tak zostanie ;). Sir Lothar (dyskusja) 14:50, 15 maj 2021 (CEST)
Ups :/ Sorki, musiałem źle zrozumieć. Zawsze można tę kategorię, którą utworzyłem usunąć i przenieść z niej artykuły do kategorii Kategoria:Gry z wyłączonymi serwerami do rozgrywki wieloosobowej. Swam pl (dyskusja) 15:41, 15 maj 2021 (CEST)
Nie, no spoko - IMO może zostać :). Jedynie ciut zmieniłbym nazwę, bo określenie "gry dotknięte" jakoś tak niefortunnie brzmi (mi się ten przymiotnik bardziej kojarzy np. z "dotknięty chorobą, skażeniem" itd.) ;). Sir Lothar (dyskusja) 13:55, 19 maj 2021 (CEST)
Rzeczywiście może tak być. Pomysł na nazwę tej kategorii wpadł mi najpierw w języku angielskim - "Games affected by Nintendo Wi-Fi Connection shutdown" jeśli się nie mylę i stąd tak mogło wyjść :) Za bardzo nie wiem jak można by ją zmienić, żeby lepiej brzmiało. "Gry z wyłączonymi serwerami Nintendo Wi-Fi Connection"? Swam pl (dyskusja) 20:41, 19 maj 2021 (CEST)
No, już lepiej. Tak teraz patrzę, że nadrzędna kategoria ma podpięte złe interwiki... Sir Lothar (dyskusja) 10:06, 21 maj 2021 (CEST)
1. Można chyba w takim razie zmienić nazwę kategorii. Czy wystarczy ją przenieść po prostu w taki sposób jak przenosi się np. artykuł z brudnopisu do przestrzeni głównej? I czy przed przeniesieniem trzeba usunąć z niej artykuły (po przeniesieniu zostanie przekierowanie i nie wiem jaki wpływ na to będą miały te artykuły)?
2. Nadrzędna kategoria dotyczy z tego co widzę gier MMO, a nasza ogólnie wszystkich gier, więc rzeczywiście niezbyt pasuje. Szczerze, to niezbyt ogarniam jak się edytuje interwiki. Podobna sytuacja jest w kategorii en:Category:Video game companies of Poland w anglojęzycznej Wikipedii, której interwiki podaje polskojęzyczny odpowiednik jako Kategoria:Polscy wydawcy gier komputerowych, a powinno być chyba Kategoria:Polscy producenci gier komputerowych. Podczas próby zmiany wyświetla mi się błąd, także chyba coś źlę robię. Napisałem o tym na stronie dyskusji kategorii Polscy produceni gier komputerowych (sorki, że może lekko odbiegam od tematu, ale chyba to też wypadałoby poprawić). Swam pl (dyskusja) 11:36, 22 maj 2021 (CEST)

Resident Evil 3[edytuj kod]

Resident Evil 3 został zgłoszony do wyróżnienia DA. Link do dyskusji – Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Resident Evil 3 (gra komputerowa 2020). Sir Lothar (dyskusja) 19:53, 27 maj 2021 (CEST)

Kategorie w podkategoriach kategorii Kategoria:Konsole gier wideo[edytuj kod]

W podkategoriach kategorii Kategoria:Konsole gier wideo możemy znaleźć kategorie z samymi konsolami (np. Kategoria:Konsole gier wideo firmy Sony) jak i kategorie z konsolami i rzeczami z nimi związanymi (np. Kategoria:Nintendo DS). Chyba wypadałoby jakoś to ujednolicić? Swam pl (dyskusja) 11:26, 20 cze 2021 (CEST)

IMO jak najbardziej warto ujednolicić w jedną stronę, bo w tej chwili mamy nieco chaos :P Sir Lothar (dyskusja) 17:28, 22 cze 2021 (CEST)
Myślę, że można by zrobić tak, aby zostały tylko kategorie z samymi konsolami, tak jak jest w Kategoria:Konsole gier wideo firmy Sony o której wcześniej wspomniałem. Kategorie grupujące artykuły związane z daną konsolą można przenieść do kategorii związanej z firmą, która je wyprodukowała (tak jak jest z kategoriami takimi jak Kategoria:PlayStation 2 czy Kategoria:PlayStation 3, które znajdują się w kategorii Kategoria:Sony). Swam pl (dyskusja) 18:53, 22 cze 2021 (CEST)
Zgadzam się, te bardziej ogólne to tzw. "kategorie tematyczne" (chyba w Sony tak jest zrobione). Przy okazji przeglądania trafiłem na taki dziwoląg - Wydania Nintendo DS. Trochę chyba przerost formy nad treścią? Wg mnie to powinno być raczej jako sekcja w Nintendo DS. Sir Lothar (dyskusja) 20:23, 22 cze 2021 (CEST)
Myślę, że można na spokojnie zintegrować z artykułem o Nintendo DS. Nawet jedyne interwiki do enwiki przekierowuje do odpowiedniej sekcji artykułu o DSie. Co do kategorii - jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu to chętnię się tym zajmę :) Swam pl (dyskusja) 21:19, 22 cze 2021 (CEST)
OK, zająłem się tymi kategoriami. Problem był tylko z konsolami firmy Nintendo, których kategorie tematyczne przeniosłem do Kategoria:Nintendo. Swam pl (dyskusja) 22:25, 25 cze 2021 (CEST)

LinkedIn, datowanie wydarzeń na podstawie czasopism i parę drobiazgów[edytuj kod]

Wątek założony przed: 6:18, 21 cze 2021 (CET)

Witam, jak w temacie.
1) Do tej pory wykorzystywałem LinkedIn w pisaniu artykułów o producentach gier, acz dopiero niedawno naszło mnie, aby zapytać, co sądzicie nt. stosowania tegoż portalu jako źródła informacji. Dodam, iż nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie w archiwach dyskusji, ani w sekcji Źródła niniejszego Wikiprojektu.
2) Stosując czasopismo jako źródło, to czy dopuszczalnym jest stosować miesiąc wydania pisma jako czas wydarzenia (przykład: "W maju osoba A podpisała umowę z firmą B na realizację produktu C" (Secret Service 05/1996 r), bądź bezpieczniejszym rozwiązaniem jest napisać "W majowym SS donoszono o podpisaniu umowy..."
3) Uzupełniając Infobox, mogę zawrzeć przedział czasowy, kiedy osoba na stanowisku Prezesa zasiadała (oczywiście - z potwierdzeniem w źródłach)
4) W Brudnopisie chciałbym wstawić osobny Infobox do sekcji Toontraxx - co o tym sądzicie?

Z góry, dziękuję wszystkim za odpowiedź i porady

Co do pierwszego punktu - portali społecznościowych należy unikać jako źródła w hasłach na wiki. Pamiętam, że były dyskusje w kawiarence dotyczące m.in. Twittera i Facebooka, ale IMO Linkedin to ta sama grupa. Sir Lothar (dyskusja) 17:26, 22 cze 2021 (CEST)

Baldur’s Gate II: Cienie Amn[edytuj kod]

Z pewnym opóźnieniem (sorry, ostatnio w kratkę jestem na wiki ;). BG2 został zgłoszony do wyróżnienia. Sir Lothar (dyskusja) 11:13, 15 lip 2021 (CEST)