Dyskusja wikiprojektu:Militaria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

link do szablonu powyżej - Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8, część 9, część 10, część 11, część 12, część 13, część 14, część 15, część 16

Wikiprojekty dotyczące militariów i broni w innych językach 
Flag of the United States.svg Flag of the United Kingdom.svg Discussions:  Military history / Firearms
Flag of Germany.svg      Diskussionen:  Militär / Waffen
Flag of France.svg      Discussions:    Histoire militaire / Armes
Flag of Italy.svg      Discussioni:     Guerra / Armi da fuoco
Flag of Poland.svg      Dyskusje:        
Flag of Russia.svg      Обсуждения:   Военная история

Czy wiesz – Nariakira Arisaka[edytuj]

//Halibutt 14:41, 30 wrz 2016 (CEST)

{{Jednostka wojskowa infobox}}[edytuj]

Zapraszam do dyskusji nad typ szablonem. ~malarz pl PISZ 14:25, 11 paź 2016 (CEST)

Czy wiesz – ORP Kormoran[edytuj]

Matrek (dyskusja) 07:14, 12 paź 2016 (CEST)

Definicja biogramów wojskowych[edytuj]

Czy można, ewentualnie czy należy bądź nie należy, po nazwie stopnia wojskowego (tytule) dodawać nazwę sił zbrojnych, w których dany żołnierz stopień otrzymał?
Przykłady:

ot "zrozumienie" intencji i przekręcanie "propozycji" w tym konkretnym przypadku.
Mówimy o artykule w naprawie, mówimy o wyróżniku „Wojska Polskiego II RP” (nie Wojska Polskiego), mówimy o kwestionowaniu przez jedną ze stron istnienia II PR w 1964. (Nazwa Wojsko Polskie w II Rzeczypospolitej przestała obowiązywać w 1939. Potem było WP we Francji, Armia Polska we Francji, PSZ w ZSRR (armia andersa), PSZ itd itp.) Intencją moją w temacie poprawa artykułu był kompromis w tej jakże drobnej sprawie. Skoro nie wiemy (mamy inne zdanie) do których sił zbrojnych żołnierza zaliczyć, należy pominąć ten "wyróznik", a nie okopać się na swoich jedynie słusznych pozycjach. --Kerim44 (dyskusja) 14:02, 12 paź 2016 (CEST)
oczywiscie kwestią otwartą jest czy "płk WP" to stopień wojskowy i czy "płk MO" to stopień milicyjny. Odpowiedź brzmi: ten pierwszy zwrot jest mylący to żołnierz w stopniu pułkownika, a ten drugi to nazwa właściwa. Milicjant miał stopień pułkownika MO.
Tak przy okazji proponuje W:Grzes o bardziej precyzyjne zdefiniowanie problemów: np II RP i WP II RP, nazw stopni wojskowych, obowiazująch przepisów w III RP a dotyczących mianowań dokonywanych przez "rządy londyńskie". Przecież, tam na wyspach też mieli swoje problemy i zawirowania polityczne. Wtedy będzie łatwiej dyskutowac, a i intencje rozpoczynajacego dyskusje bardziej klarowne.--Kerim44 (dyskusja) 14:44, 12 paź 2016 (CEST)

Moim zdaniem dodanie, po nazwie stopnia wojskowego (tytule żołnierza), nazwy sił zbrojnych jest w polskich warunkach koniecznym, gdy mamy do czynienia z generałami BOR, ABW, AWW, SKW i SWW, SG, SW, a w przeszłości jeszcze z generałami bezpieczeństwa publicznego i MO. --grzes1966 (dyskusja) 11:47, 12 paź 2016 (CEST)

 • Osobiście nie widzę najmniejszego problemu w takiej edycji. Dodanie nazwy sił zbrojnych czy obywatelstwa/narodowości w żaden sposób moim zdaniem nie zaburza treści definicjiTokyotown8 (dyskusja) 12:36, 12 paź 2016 (CEST)
 • jeśli mowa o stopniu wojskowym, to oczywiście nie - nie bylo stopnia general II RP (nawet drugiej RP nie było, to nasza wspolczesna nazwa), stopnie wojskowe nie definuja czego jest się sierżanten. Natomaist spotykam sie czasami na stronach ujednoznaczniających z np. admiral Kreigsmarie - zupelnie niepotrzebnie --Matrek (dyskusja) 15:11, 12 paź 2016 (CEST)
  • Ad wypowiedzi Kolegi Matreka. Nie chodzi o rozszerzenie nazwy stopnia wojskowego, lecz o definicję biogramu zawierającą w sobie tytuł żołnierza, czyli najwyższy stopień wojskowy, osiągnięty za życią + nazwa sił zbrojnych, w których ten stopień otrzymał. --grzes1966 (dyskusja) 20:56, 17 paź 2016 (CEST)
   • Nie ma róznicyu pomiędzy stopniem wojskowym otrzymanym za życia, a stopniem otrzymanym w wyniku awansu pośmiertnego. Oczywiście jesli piszemy o jakimś konkretnym momencie historycznym, o jakims konkretnym działaniu osoby opisywanej, to powinniśmy posługiwac się stopniem jaki mu przysługiwał w tym konkretnym momencie, jeśli jednak tytułujemy tę osobę w nagłówku arykułu, okreslając ją, to powinniśmy określić ją najwyższym stopniem jaki kiedykolwiek został tej osobie nadany, wliczajac w to stopnie nadane pośmiertnie. Po to właśnie został nadany pośmiernite, aby odtad ta osoba była tytułowana tum włanie stopniem, a nie niższym. --Matrek (dyskusja) 22:00, 17 paź 2016 (CEST)
    • Ad. wypowiedzi Kolegi Matreka. Niestety na Wiki przyjęto zasadę, że „Awanse pośmiertne wojskowych i innych funkcjonariuszy jeśli już, to opisujemy jak inne zdarzenia pośmiertne – nawet jeśli miały miejsce tuż po śmierci lub nie zdążono danego awansu ogłosić, w związku z tym nie umieszczamy stopni pośmiertnych w sekcji nagłówkowej artykułu.” (zob. Wikipedia:Zalecenia edycji artykułów biograficznych#Treść artykułu). --grzes1966 (dyskusja) 22:19, 17 paź 2016 (CEST)
     • No cóż, to absurd. Nie zajmuję się zwykle biogramami, wiec nie wiedziałem o tym zaleceniu, ale to absurd, aby generała opisywac jako pułkownika. Interesujace byłiby poznac uzasadnienie takiego absurdalnego zalecenia --Matrek (dyskusja) 22:30, 17 paź 2016 (CEST)

Żołnierze II Rzeczypospolitej[edytuj]

Czy uznajemy stopnie wojskowe nadane przez władze II RP na Uchodźstwie w latach 1946-1990 i umieszczamy należny im tytuł w definicji biogramu, czy też ich nie uznajemy i postępujemy tak, jak w przypadku awansów pośmiertnych np. w formie zaproponowanej przez Andrzeja Bełżyńskiego w biogramie Ludwik de Laveaux (generał)?

Moim zdaniem należy uznawać te stopnie, tak jak III RP w osobie Prezydenta Lecha Wałęsy uznała 22 grudnia 1990 roku istnienie i działalność władz II RP na Uchodźstwie. --grzes1966 (dyskusja) 11:47, 12 paź 2016 (CEST)

Awanse pośmiertne[edytuj]

Czy biogram żołnierza awansowanego po śmierci na wyższy stopień powinien być umieszczany w kategorii grupującej biogramy żołnierzy w wyższym stopniu, czy też w takim jakim posiadał w chwili śmierci?
Przykład: Stefan Frankowski – komandor pośmiertnie awansowany na kontradmirała. Obecnie jego biogram jest w: Kategoria:Komandorowie II Rzeczypospolitej.

Czy obowiązują na Wiki zasady, które uniemożliwiają umieszczenie tego biogramu w: Kategoria:Kontradmirałowie II Rzeczypospolitej?
W znanych mi pracach poświęconych polskim generałom, oficerowie awansowani pośmiertnie na generałów są w nich uwzględniani.
Moim zdaniem nie ma obecnie żadnych przeszkód formalnych by biogramy konkretnych żołnierzy były umieszczane w kategoriach uwzględniających stopień nadany pośmiertnie. Dlatego jestem za „kategoryzacją” biogramów według awansów pośmiertnych, z informacją w opisie danej kategorii, że grupuje ona także żołnierzy awansowanych pośmiertnie.
Kwestia jest taka sama, a nikt nie robi problemu z nadanymi pośmiertnie orderami np. Tadeusz Furgalski – został odznaczony pośmiertnie VM, a w związku z tym jego biogram znalazł się słusznie w: Kategoria:Odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (II Rzeczpospolita). --grzes1966 (dyskusja) 11:47, 12 paź 2016 (CEST)
Nie ma problemu z umieszczeniem czlowieka odzanczonego popsmiernie w kategorii odznaczonych danyum wyróżneniem, skoro był odznaczony, to bnył i jego odznaczenie ma taką sama wartość jak odznaczonego za życia, nie widze jednak potrzeby wyrówniania danej kateorii dodatkiem "(II Rzeczpospolita)". Co to ma na celu? Nie stosujemy takiego podziału akurat w kategorii odznaczonych... --Matrek (dyskusja) 15:18, 12 paź 2016 (CEST)

Encyklopedyczność jednostek wojskowych[edytuj]

Czy są jakieś kryteria, uzus, coklolwiek? Czy Kompania „Dominika” jest ency? Z góry dziękuję za odpowiedź. Andrzei111 (dyskusja) 18:29, 18 paź 2016 (CEST)

Nie sadzę, jako ze kompania nie jest samodzielnym zwiazkiem operacyjnym. Chyba ze komnpania jakos szczegolnie sie wyroznila, wtedy zyskuje encyklopedycznosc nie dzieki swojemu istnieniu, lecz dzieki swojemu dzialaniu. --Matrek (dyskusja) 19:09, 18 paź 2016 (CEST)