Dyskusja wikiprojektu:Militaria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

link do szablonu powyżej - Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8, część 9, część 10, część 11, część 12, część 13, część 14, część 15


 Wikiprojekty dotyczące militariów i broni w innych językach 
Flag of the United States.svg Flag of the United Kingdom.svg Discussions:  Military history / Firearms
Flag of Germany.svg      Diskussionen:  Militär / Waffen
Flag of France.svg      Discussions:    Histoire militaire / Armes
Flag of Italy.svg      Discussioni:     Guerra / Armi da fuoco
Flag of Poland.svg      Dyskusje:        
Flag of Russia.svg      Обсуждения:   Военная история

Czy wiesz – Thomas Mathews[edytuj]

Felis domestica (dyskusja) 20:56, 16 lut 2016 (CET)

Czy wiesz – Jurjew (1897)[edytuj]

PuchaczTrado (dyskusja) 17:30, 21 lut 2016 (CET)

Czy wiesz – CAESAR[edytuj]

Jckowal piszże 00:22, 28 lut 2016 (CET)

Czy wiesz – Grupa „Żółkiew”[edytuj]

//Halibutt 14:06, 22 kwi 2016 (CEST)

Radzieckie i rosyjskie[edytuj]

Duzo ruchu ostatnio w kategoriach, zwlaszcza "radzicekie i rosysjkie..." Czy przypadkiem nie nalezy od tego odejsc? Radzieckie kojarzy sie z rosyjskie to prawda, ale to dosc falszywe. Bo co z ukrainskimi, czy Bialoruskimi? Na mocy ukladu w Bialowiezy, bron radziecka zostala podizelona miedzy nowe panstwa poradzieckie Rosje, Ukraine, Bioalorus i Kazachstan. Cala wiec bron radziecka byla odtad uzywana przez rozne panstwa. Co wiecej, radzieckie nie oznacza takze broni konstruowanej i produkowanej przez Rosje - przykladowo, wiekszosc radzieckich pociskow balistycznych, czy duza czesc radzieckich okretow zostala skonstruowana i wyprodukowana na Ukrainie. Ukraina przejela tez znaczna czesc radzieskiego potencjalu nuklearnego lacznie z pociskami ICBM w sluzbie operacyjnej, i co wiecej utrzymywala je w tej sluzbie az do czasu kolejnego ukladu miedzynarodowego. W wielu przypadkach podobnie bylo z Bialorusią. Z jakiego wiec powodu mamy utrzymywac kategorie radzieckie i rosyjskie, ale juz nie radzieckie i ukrainskie? Taka zbitka jest mom zdaniem nieuprawniona juz wiecej, i nalezy rozbic kategorie. Co radzieckie to radzieckie, a co rosyjskie to czy ukrainskie to rosyjskie i ukrainskie odpowiednio. Pozostawiając radzieckiemu to co bylo radzieckie. --Matrek (dyskusja) 17:29, 29 kwi 2016 (CEST)

Podaj przykład. Eurohunter (dyskusja) 11:02, 30 kwi 2016 (CEST)
Przykład na co, na kategorie, czy na broń? R-36M czyli SS-18 Satan, najpotezniejszy radziecki ICBM w historii, skonstuowany w KB Jużnoje na Ukrainie, produkowany w Jużmasz na Ukrainie. Bazowały m.in. na Ukrainie, także po rozpadzie ZSRR. Siedzi ostatecznie w Kategoria:Radziecka i rosyjska broń rakietowa. --Matrek (dyskusja) 18:57, 1 maj 2016 (CEST)

Czy konstrukcje okrętów podwodnych Stanisława Drzewieckiego można nazwać polskimi?[edytuj]

Jak w tytule. Czy Kategoria:Okręty podwodne Drzewieckiego może być podkategorią Kategoria:Polskie okręty podwodne. Stuprocentowy Polak, polski patriota, ale zgodził się opracować okręty dla carskiej Rosji. Czy te jednostki oprócz zaliczenia do kategorii rosyjskich oop, mogą być zaliczone do kategorii grupującej polskie oop? --Matrek (dyskusja) 06:58, 3 maj 2016 (CEST)

Chyba chodzi o Stefana, a nie Stanisława? Dyskusja jak przy ocenianiu polskości Skłodowskiej... Gdy Drzewiecki pracował dla Rosji, Polska nie istniała jako państwo, więc fizycznie polskich OP nie było. AB (dyskusja) 09:26, 3 maj 2016 (CEST)