Dyskusja wikiprojektu:Militaria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

link do szablonu powyżej - Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8, część 9, część 10, część 11, część 12, część 13, część 14, część 15, część 16

Wikiprojekty dotyczące militariów i broni w innych językach 
Flag of the United States.svg Flag of the United Kingdom.svg Discussions:  Military history / Firearms
Flag of Germany.svg      Diskussionen:  Militär / Waffen
Flag of France.svg      Discussions:    Histoire militaire / Armes
Flag of Italy.svg      Discussioni:     Guerra / Armi da fuoco
Flag of Poland.svg      Dyskusje:        
Flag of Russia.svg      Обсуждения:   Военная история

Definicja biogramów wojskowych[edytuj]

Czy można, ewentualnie czy należy bądź nie należy, po nazwie stopnia wojskowego (tytule) dodawać nazwę sił zbrojnych, w których dany żołnierz stopień otrzymał?
Przykłady:

ot "zrozumienie" intencji i przekręcanie "propozycji" w tym konkretnym przypadku.
Mówimy o artykule w naprawie, mówimy o wyróżniku „Wojska Polskiego II RP” (nie Wojska Polskiego), mówimy o kwestionowaniu przez jedną ze stron istnienia II PR w 1964. (Nazwa Wojsko Polskie w II Rzeczypospolitej przestała obowiązywać w 1939. Potem było WP we Francji, Armia Polska we Francji, PSZ w ZSRR (armia andersa), PSZ itd itp.) Intencją moją w temacie poprawa artykułu był kompromis w tej jakże drobnej sprawie. Skoro nie wiemy (mamy inne zdanie) do których sił zbrojnych żołnierza zaliczyć, należy pominąć ten "wyróznik", a nie okopać się na swoich jedynie słusznych pozycjach. --Kerim44 (dyskusja) 14:02, 12 paź 2016 (CEST)
oczywiscie kwestią otwartą jest czy "płk WP" to stopień wojskowy i czy "płk MO" to stopień milicyjny. Odpowiedź brzmi: ten pierwszy zwrot jest mylący to żołnierz w stopniu pułkownika, a ten drugi to nazwa właściwa. Milicjant miał stopień pułkownika MO.
Tak przy okazji proponuje W:Grzes o bardziej precyzyjne zdefiniowanie problemów: np II RP i WP II RP, nazw stopni wojskowych, obowiazująch przepisów w III RP a dotyczących mianowań dokonywanych przez "rządy londyńskie". Przecież, tam na wyspach też mieli swoje problemy i zawirowania polityczne. Wtedy będzie łatwiej dyskutowac, a i intencje rozpoczynajacego dyskusje bardziej klarowne.--Kerim44 (dyskusja) 14:44, 12 paź 2016 (CEST)

Moim zdaniem dodanie, po nazwie stopnia wojskowego (tytule żołnierza), nazwy sił zbrojnych jest w polskich warunkach koniecznym, gdy mamy do czynienia z generałami BOR, ABW, AWW, SKW i SWW, SG, SW, a w przeszłości jeszcze z generałami bezpieczeństwa publicznego i MO. --grzes1966 (dyskusja) 11:47, 12 paź 2016 (CEST)

 • Osobiście nie widzę najmniejszego problemu w takiej edycji. Dodanie nazwy sił zbrojnych czy obywatelstwa/narodowości w żaden sposób moim zdaniem nie zaburza treści definicjiTokyotown8 (dyskusja) 12:36, 12 paź 2016 (CEST)
 • jeśli mowa o stopniu wojskowym, to oczywiście nie - nie bylo stopnia general II RP (nawet drugiej RP nie było, to nasza wspolczesna nazwa), stopnie wojskowe nie definuja czego jest się sierżanten. Natomaist spotykam sie czasami na stronach ujednoznaczniających z np. admiral Kreigsmarie - zupelnie niepotrzebnie --Matrek (dyskusja) 15:11, 12 paź 2016 (CEST)
  • Ad wypowiedzi Kolegi Matreka. Nie chodzi o rozszerzenie nazwy stopnia wojskowego, lecz o definicję biogramu zawierającą w sobie tytuł żołnierza, czyli najwyższy stopień wojskowy, osiągnięty za życią + nazwa sił zbrojnych, w których ten stopień otrzymał. --grzes1966 (dyskusja) 20:56, 17 paź 2016 (CEST)
   • Nie ma róznicyu pomiędzy stopniem wojskowym otrzymanym za życia, a stopniem otrzymanym w wyniku awansu pośmiertnego. Oczywiście jesli piszemy o jakimś konkretnym momencie historycznym, o jakims konkretnym działaniu osoby opisywanej, to powinniśmy posługiwac się stopniem jaki mu przysługiwał w tym konkretnym momencie, jeśli jednak tytułujemy tę osobę w nagłówku arykułu, okreslając ją, to powinniśmy określić ją najwyższym stopniem jaki kiedykolwiek został tej osobie nadany, wliczajac w to stopnie nadane pośmiertnie. Po to właśnie został nadany pośmiernite, aby odtad ta osoba była tytułowana tum włanie stopniem, a nie niższym. --Matrek (dyskusja) 22:00, 17 paź 2016 (CEST)
    • Ad. wypowiedzi Kolegi Matreka. Niestety na Wiki przyjęto zasadę, że „Awanse pośmiertne wojskowych i innych funkcjonariuszy jeśli już, to opisujemy jak inne zdarzenia pośmiertne – nawet jeśli miały miejsce tuż po śmierci lub nie zdążono danego awansu ogłosić, w związku z tym nie umieszczamy stopni pośmiertnych w sekcji nagłówkowej artykułu.” (zob. Wikipedia:Zalecenia edycji artykułów biograficznych#Treść artykułu). --grzes1966 (dyskusja) 22:19, 17 paź 2016 (CEST)
     • No cóż, to absurd. Nie zajmuję się zwykle biogramami, wiec nie wiedziałem o tym zaleceniu, ale to absurd, aby generała opisywac jako pułkownika. Interesujace byłiby poznac uzasadnienie takiego absurdalnego zalecenia --Matrek (dyskusja) 22:30, 17 paź 2016 (CEST)

Encyklopedyczność jednostek wojskowych[edytuj]

Czy są jakieś kryteria, uzus, coklolwiek? Czy Kompania „Dominika” jest ency? Z góry dziękuję za odpowiedź. Andrzei111 (dyskusja) 18:29, 18 paź 2016 (CEST)

Nie sadzę, jako ze kompania nie jest samodzielnym zwiazkiem operacyjnym. Chyba ze komnpania jakos szczegolnie sie wyroznila, wtedy zyskuje encyklopedycznosc nie dzieki swojemu istnieniu, lecz dzieki swojemu dzialaniu. --Matrek (dyskusja) 19:09, 18 paź 2016 (CEST)

The Military Balance[edytuj]

Witam czy ma ktoś dostęp do The Military Balance? Chciałbym zweryfikować kilka informacji w celu uzupełnienia pisanego przeze mnie artykułu. Eurohunter (dyskusja) 09:59, 2 lis 2016 (CET)

Czy wiesz – Stefan Hanka-Kulesza[edytuj]

//Halibutt 02:56, 6 lis 2016 (CET)

Rosyjska marynarka wojenna[edytuj]

Myślę, że należałoby zintegrować (usunąć? treść nie zawiera przypisów) Rosyjska marynarka wojenna z Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej. Eurohunter (dyskusja) 08:46, 7 lis 2016 (CET)

Czy wiesz – Okręty podwodne typu Gustave Zédé[edytuj]

Jckowal piszże 17:42, 16 lis 2016 (CET)

Czy wiesz – USS Tang (SS-306)[edytuj]

Matrek (dyskusja) 02:49, 3 gru 2016 (CET)