Dyskusja wikiprojektu:Militaria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

link do szablonu powyżej - Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8, część 9, część 10, część 11, część 12, część 13, część 14, część 15


 Wikiprojekty dotyczące militariów i broni w innych językach 
Flag of the United States.svg Flag of the United Kingdom.svg Discussions:  Military history / Firearms
Flag of Germany.svg      Diskussionen:  Militär / Waffen
Flag of France.svg      Discussions:    Histoire militaire / Armes
Flag of Italy.svg      Discussioni:     Guerra / Armi da fuoco
Flag of Poland.svg      Dyskusje:        
Flag of Russia.svg      Обсуждения:   Военная история

Czy wiesz – Grupa „Żółkiew”[edytuj]

//Halibutt 14:06, 22 kwi 2016 (CEST)

Radzieckie i rosyjskie[edytuj]

Duzo ruchu ostatnio w kategoriach, zwlaszcza "radzicekie i rosysjkie..." Czy przypadkiem nie nalezy od tego odejsc? Radzieckie kojarzy sie z rosyjskie to prawda, ale to dosc falszywe. Bo co z ukrainskimi, czy Bialoruskimi? Na mocy ukladu w Bialowiezy, bron radziecka zostala podizelona miedzy nowe panstwa poradzieckie Rosje, Ukraine, Bioalorus i Kazachstan. Cala wiec bron radziecka byla odtad uzywana przez rozne panstwa. Co wiecej, radzieckie nie oznacza takze broni konstruowanej i produkowanej przez Rosje - przykladowo, wiekszosc radzieckich pociskow balistycznych, czy duza czesc radzieckich okretow zostala skonstruowana i wyprodukowana na Ukrainie. Ukraina przejela tez znaczna czesc radzieskiego potencjalu nuklearnego lacznie z pociskami ICBM w sluzbie operacyjnej, i co wiecej utrzymywala je w tej sluzbie az do czasu kolejnego ukladu miedzynarodowego. W wielu przypadkach podobnie bylo z Bialorusią. Z jakiego wiec powodu mamy utrzymywac kategorie radzieckie i rosyjskie, ale juz nie radzieckie i ukrainskie? Taka zbitka jest mom zdaniem nieuprawniona juz wiecej, i nalezy rozbic kategorie. Co radzieckie to radzieckie, a co rosyjskie to czy ukrainskie to rosyjskie i ukrainskie odpowiednio. Pozostawiając radzieckiemu to co bylo radzieckie. --Matrek (dyskusja) 17:29, 29 kwi 2016 (CEST)

Podaj przykład. Eurohunter (dyskusja) 11:02, 30 kwi 2016 (CEST)
Przykład na co, na kategorie, czy na broń? R-36M czyli SS-18 Satan, najpotezniejszy radziecki ICBM w historii, skonstuowany w KB Jużnoje na Ukrainie, produkowany w Jużmasz na Ukrainie. Bazowały m.in. na Ukrainie, także po rozpadzie ZSRR. Siedzi ostatecznie w Kategoria:Radziecka i rosyjska broń rakietowa. --Matrek (dyskusja) 18:57, 1 maj 2016 (CEST)

Czy konstrukcje okrętów podwodnych Stanisława Drzewieckiego można nazwać polskimi?[edytuj]

Jak w tytule. Czy Kategoria:Okręty podwodne Drzewieckiego może być podkategorią Kategoria:Polskie okręty podwodne. Stuprocentowy Polak, polski patriota, ale zgodził się opracować okręty dla carskiej Rosji. Czy te jednostki oprócz zaliczenia do kategorii rosyjskich oop, mogą być zaliczone do kategorii grupującej polskie oop? --Matrek (dyskusja) 06:58, 3 maj 2016 (CEST)

Chyba chodzi o Stefana, a nie Stanisława? Dyskusja jak przy ocenianiu polskości Skłodowskiej... Gdy Drzewiecki pracował dla Rosji, Polska nie istniała jako państwo, więc fizycznie polskich OP nie było. AB (dyskusja) 09:26, 3 maj 2016 (CEST)
  • Zdecydowanie nie. Chyba, że parę obiektów kosmicznych i Górę Kościuszki nazwiemy polskimi (ze względu na wkład Polaków). Ciacho5 (dyskusja) 17:50, 3 maj 2016 (CEST)

Rok okrętowy,[edytuj]

Wikiprojekt:Militaria/Rok okrętowy. Chyba był konstruktywny co? Trochę artykułów wyróżnionych dzięki niemu powstało, prawda? To może odnowić ideę, tym razm w odniesieniu do polskich okrętów? Wikiprojekt:Polska Marynarka Wojenna jakby zamarł. Wiem że życie jest w "realu" a nie w Wikipedii, ale może są jeszcze jacyś pasjonaci gotowi poświęcić trochę czasu i pracy dla projektu o polskich jednostkach? Jakby nie było, w pl:wikipedia.org juz mamy najwieksza baze informacji o polskich okrętach w internecie, ale wciaz daleko do konca, a niektore z nich są ledwie liźnięte. --Matrek (dyskusja) 03:20, 7 maj 2016 (CEST)

Rosomak (transporter opancerzony) - czy polski także ?[edytuj]

Witam. Jeden z redaktorów uparł się właśnie, by "Rośka" zdepolonizować. Proszę Państwa zorientowanych w kwesti o wypowiedzenie się, czy jest to transporter wyłącznie fiński ? - jak egzekwuje to ten redaktor, czy też także polski ?

W praktyce chodziłoby o adekwatne użycie kategorii

  • czy wyłącznie "Fińskie transportery opancerzone" ?
  • czy także "Polskie transportery opancerzone".

I jeszcze także jakichś oznaczeń narodowości, których jako nie dość wiki-wyszkolony nie znam, ale widzę, że ten Kolega usunął je także. Przy okazji, po ewentualnym skorygowaniu kategorii i przy tej okazji także mojej ostatniej tam rozbudowy/aktualizacji, proszę o [przejrzenie] hasła
--Grb16 (dyskusja) 12:43, 7 maj 2016 (CEST)

Nie chcę depolonizować pojazdu, bo on nigdy nie był polski (patrz źródła, treść atrtykułu) Eurohunter (dyskusja) 13:23, 7 maj 2016 (CEST)
Artykuł dotyczy tylko i wyłącznie produkowanej i rozwijanej w Polsce wersji pojazdu Patria AMV, który posiada osobny artykuł. Fińska spółka Patria nie bierze żadnego udziału w pracach rozwojowych nad Rosomakiem (zapewne nadal rozwija konstrukcję AMV). Tak więc kategoryzowanie pojazdu jako fiński jest nieporozumieniem (patrz źródła, treść artykułu). Delta 51 (dyskusja) 15:21, 7 maj 2016 (CEST)
A dlaczego fińska wersja pojazdu Patria AMV nie miałby być rozwijana i produkowana w Polsce, na Polski rynek? To nadal jest fiński pojazd, a uznawanie go za polski "bo tak", albo z powodu dokonanych modyfikacji, to nadużycie. Eurohunter (dyskusja) 15:30, 7 maj 2016 (CEST)
To nie jest „bo coś tam”. Nie dyskutuj w ten sposób. Możesz się nie zgadzać z argumentami, ale nie zbywaj ich wzruszeniem ramion. Tym bardziej że argumenty o polskości Rosomaka są bardzo mocne. Z drugiej jednak strony nie wydaje mi się słuszne odmawianie mu fińskości. (air)Wolf {D} 15:37, 7 maj 2016 (CEST)
Racja, chodziło mi o informacje o modyfikacjach, zmieniłem. Eurohunter (dyskusja) 16:49, 7 maj 2016 (CEST)

Czy wiesz – Wachlarz bojowy[edytuj]

Jckowal piszże 18:11, 26 maj 2016 (CEST)