Dyskusja wikiprojektu:Zoologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pytony → pytonowate?[edytuj kod]

Czy właściwszą nazwą systematyczną rodziny pytony (Pythonidae) nie są pytonowate? Niestety nie mam solidnych źródeł, jedyne co znalazłem to informacje w [1] i [2]. Chrumps 11:54, 12 sty 2018 (CET)

Krewetki[edytuj kod]

Cześć,

przy okazji pobytu ww. art. w Warsztacie PopArt przejrzałem go, w dyskusji od wielu lat wisi słuszna uwaga: " 1. Organizmy określane po polsku jako krewetki należą zarówno do infrarzędu Caridea (po ang. Shrimps) jak i do podrzędu Dendrobranchiata (ang. Prawns)". U nas wszystkie krewetki są wrzucone de facto do artykułu Caridea, nie ma w ogóle artykułu Dendrobranchiata (blisko 30 interwiki). Poza tym z nazewnictwem niektórych artykułów o krewetkach (nie mówiąc o ich stronie merytorycznej) jest słabo: krewetka amano (brak źródła na polską nazwę), Caridina sp. "Crystal Red" (to w ogóle jakiś potworek, który ponadto źle linkuje do en.wiki), Red Cherry (też potworek, a nazwa bardziej adekwatna na odmiany pomidora:)), D kuba (dyskusja) 10:27, 14 sty 2018 (CET)

A skąd wiesz, że ta uwaga jest słuszna? Dendrobrachiata to zupełnie inny podrząd noszący wg Błaszaka nazwę krewety, nienależący nawet do Pleocyemata. W nazwach polskich jest bałagan. Dla infarzędu Caridea znalazłem na szybko 3 nazwy polskie: krewetkowce (PWN), garnelowce (PWN), krewetki właściwe (Błaszak). Natomiast nazwa krewetki według PWN odnosi tylko nadrodziny Palaemonoidea. Być może należałoby nasz art o Caridea nazwać krewetkowce lub krewetki właściwe, a w krewetki dać ujednoznacznienie. Jura nazwy polskie w tej grupie w ogóle pominął i mu się nie dziwię. Co zaś do Caridina sp. "Crystal Red" to nie jest to potworek tylko takie nazewnictwo stosują hodowcy bezkręgowców dla form hodowlanych o nieustalonej przynależności do gatunków (hybrydy, gat. nieoznaczone lub jeszcze nieopisane). Carabus (dyskusja) 13:52, 14 sty 2018 (CET)
Bałagan rzeczywiście wyjątkowy. Rozpocząłem wstępne porządki w Neocaridina, ale systematyka nie jest jasna. Stronę Red Cherry przeniosłem pod (domyślnie) naukową Neocaridina davidi, ale jak widzę nie ma chyba jasności, czy owa krewetka to N. dividi, N. heteropoda. Tak jak zrobiłem nie jest dobrze. Szukam materiałów, ale jest kiepsko. Poza publikacjami hobbystycznymi nic ie mogę znaleźć. Jacek555 18:31, 14 sty 2018 (CET)
@Carabus wydawała mi się słuszna, bo wiele z gatunków należących do Dendrobranchiata określa się w języku polskim właśnie nazwą krewetki, jak np. bardzo znaną krewetkę tygrysią. Poza tym jak czytamy w definicji angielskiego haśle o Dendrobranchiata: "Dendrobranchiata is a suborder of decapod shrimps, commonly known as prawns". Zarówno shrimps, jak i prawns tłumaczy się jako krewetka. Nie od dziś zresztą. Ale skoro Błaszak nazywa ten podrząd krewetami to upierał się nie będę, niech zostanie. Chodziło mi bardziej o coś w stylu konika polnego, którą to nazwą określa się różne taksony (również w znaczeniu gospodarczym - na potrzeby kulinarne). Te nazwy polskie podane przez Ciebie można, o ile nie trzeba, dodać do art. Caridea (swoją drogą, skoro to są krewetki właściwe, to nazwa ta jest stosowana dla odróżnienia od pozostałych, może tych z podrzędu Dendrobranchiata?:)). Jeśli chodzi o Caridina sp. "Crystal Red" - to jest jednak potworek: w definicji brak określenia taksonu, jest odesłanie do krewetek (Caridea), brak infoboksu, a właściwie cały artykuł opisany z perspektywy akwarystyki. Nie mam nic przeciwko temu, ale to trzeba w takich artykułach jasno zaznaczać. Widzę, że Jacek już zaczął porządki, i dobrze. D kuba (dyskusja) 19:33, 14 sty 2018 (CET)
Nie tłumaczy się "shrimps", ani "pawns", ani żadnych innych nazw zwyczajowych między językami, a raczej nazwy takie nadaje się w każdym języku (a nawet gwarze) oddzielnie. Jeżeli akurat tak się składa, że dwie nazwy zwyczajowe w różnych językach mają identyczny zakres znaczeniowy to można je zlinkować przez wikidata, ale bardzo często się te zakresy nie pokrywają, zwłaszcza między polskim a angielskim (różne grupy językowe). Jak nazwa krewetki jest nieścisła to trzeba wybrać bardziej jednoznaczną. Na razie podałem źródło na to że krewetki=Palaemonoidea, a Caridea=krewetkowce/garnelowce/krewetki właściwe). Inną lit. polskojęzyczną do skorupiaków już nie dysponuję. Może ktoś inny wynotuje jeszcze użycia tych terminów skorelowane z nazwami naukowymi. Carabus (dyskusja) 20:47, 14 sty 2018 (CET)

Brachypelma[edytuj kod]

[3] - pojawił się zarzut złej grafiki. W związku z tym, że była błędna technicznie to ją zrewertowałem. Merytorycznie nie jestem w stanie się do niej odnieść. ~malarz pl PISZ 20:24, 26 sty 2018 (CET)

grafika jest ok, tylko podpis był zły (poprawiłem). W 2017 zrewidowano taksonomię i prawie cała literatura, która przed tym rokiem dotyczyła B. smithi teraz odnosi się do B. harmorii. Carabus (dyskusja) 13:28, 27 sty 2018 (CET)

Toki (ptaki)[edytuj kod]

Cześć. Kilka dni temu ten artykuł został odlinkowany z Wikidanych z courtship (Q376596). Pomijając to, że w Wikidanych w tym elemencie jest chyba pewne zamieszanie, może byłby ktoś wstanie wskazać albo artykuł w innej wersji językowej odpowiadający 1:1 naszemu artykułowi, albo lepiej element w Wikidanych, do którego należałoby tytułowy art podlinkować? Wostr (dyskusja) 23:21, 11 lut 2018 (CET) A, w razie czego proszę o pinga, bo mogę zapomnieć o tym. Wostr (dyskusja) 23:21, 11 lut 2018 (CET)

Pierwotniaki[edytuj kod]

W artykule wisi szablon do integracji z Protozoa. Czy ktoś ma pomysł/czuje się na siłach, by zintegrować? D kuba (dyskusja) 10:01, 4 mar 2018 (CET)

Żółw zatokowy[edytuj kod]

Zgłosiłem artykuł do Warsztatu PANDA. Moim zdaniem wyróżnienie mu się nie należy. Proszę o komentarz w tej sprawie :-) Grzegorz Browarski [🍺] 19:45, 14 mar 2018 (CET)

Oznaczenie[edytuj kod]

Dzięciołowaty?

Czy mogę prosić o oznaczenie tego, jak mniemam, dzięciołowatego? Dzięki. MOs810 (dyskusja) 23:37, 30 kwi 2018 (CEST)

Jak nic, to dzięcioł czarny (Dryocopus martius). Grzegorz Browarski [🍺] 22:34, 1 maj 2018 (CEST)

Delfin Maui czy tonin północny?[edytuj kod]

Zgodnie z przyp. 4 w haśle tonin nowozelandzki, polska nazwa gatunku to "tonin". Czy więc nie należy przenieść hasła delfin Maui pod tonin północny? Michał Sobkowski dyskusja 13:51, 4 maj 2018 (CEST)

Oczywiście że można a nawet trzeba.Arturo24 (dyskusja) 15:14, 4 maj 2018 (CEST)