Dystrybucja cyfrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dystrybucja cyfrowa, dystrybucja elektroniczna (ang. digital distribution, content delivery, online distribution, Electronic Software Distribution – ESD) – metoda bezpośredniego rozpowszechniania treści, takich jak oprogramowanie, filmy, muzyka czy gry komputerowe. Termin ten odnosi się przede wszystkim do dystrybucji za pomocą Internetu, tak więc omija ona tradycyjne metody dostarczania treści, takie jak papier, czy płyty CD/DVD. Jest to łatwa metoda dostarczania dodatków do innych produktów, bardziej znanych jako DLC, które można pobrać z globalnej sieci[1]. Przykładem systemów dystrybucji cyfrowej są takie serwisy jak: Xbox Live Marketplace, PlayStation Store, GOG.com, Origin czy Steam.

Historia rozwoju cyfrowej dystrybucji[edytuj | edytuj kod]

Początki cyfrowej dystrybucji należy umieścić w II połowie XX wieku. Jedną z pierwszych metod pobierania gier wideo za pośrednictwem strumienia danych było GameLine, dotyczące urządzeń Atari 2600, a odbywające się za pośrednictwem połączenia dial-up[2].

W latach 90. cyfrowa dystrybucja gier komputerowych miała się szczególnie dobrze na komputery klasy PC. Nie istniała jednak jedna dominująca forma lub platforma w tej branży. Swój dedykowany kanał dystrybucji cyfrowej miała jednak firma Sega, która utworzyła Sega Channel. Miesięczny dostęp do tej platformy kosztował wówczas 12.95 dolarów amerykańskich. Jedną z najpopularniejszych gier za pośrednictwem Sega Channel był „Test Drive"[3].

Szybki rozwój cyfrowej dystrybucji treści odnosi się jednak głównie do przełomu XX i XXI wieku, kiedy to nastąpił szybki rozwój Internetu oraz wzrosła przepustowość i szybkość internetowych łączy. Umożliwiło to szybszy i łatwiejszy dostęp do treści w postaci cyfrowej. Dotyczyło to zarówno gier komputerowych, książek, filmów, jak i muzyki. Efektem ułatwień technologicznych i zmiany trendów jest popularność e-booków, czyli książek w formie elektronicznej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Digital Distribution Law & Legal Definition". US Legal. [dostęp 2015-06-05].
  2. "Steam to gołowąs. Początki cyfrowej dystrybucji sięgają 1977 roku". spidersweb.pl. [dostęp 2015-06-05].
  3. a b Vinciguerra, Robert: "A Complete History of Online Console Gaming in the United States". The Rev. Rob Times.. [dostęp 2015-06-05].