Dystrykt Nyamagabe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dystrykt Nyamagabe
Nyamagabe District
Dystrykt
Państwo  Rwanda
Prowincja Prowincja Południowa
Siedziba Gikongoro
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba sektorów 17
Położenie na mapie Rwandy
Położenie na mapie
Strona internetowa

Dystrykt Nyamagabe – dystrykt w Rwandzie, w Prowincji Południowej. Stolicą dystryktu jest Gikongoro. Dystrykt sąsiaduje od północy z dystryktami Karongi (Prowincja Zachodnia) i Ruhango, ze wschodu z dystryktami Nyanza i Huye, od południa z dystryktem Nyaruguru, a od zachodu z dystryktami Rusizi i Nyamasheke (oba w Prowincji Zachodniej). Dystrykt obejmuje przede wszystkim byłą prowincję Gikongoro.

Sektory[edytuj | edytuj kod]

Dystrykt Nyamagabe podzielony jest na 17 sektorów: Buruhukiro, Cyanika, Gatare, Kaduha, Kamegeli, Kibirizi, Kibumbwe, Kitabi, Mbazi, Mugano, Musange, Musebeya, Mushubi, Nkomane, Gasaka, Tare i Uwinkingi.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Dystrykt obejmuje część Parku Narodowego Lasu Nyungwe – dziewiczego lasu deszczowego, miejsca występowania wielu gatunków naczelnych. Żyzne gleby. Teren pagórkowaty.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Przemysł jest słabo rozwinięty. W dystrykcie są stacje mycia kawy oraz zakłady przetwórstwa owoców na sok.[1]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W dystrykcie jest ok. 220 szkół podstawowych w większości prowadzonych i będących własnością kościelną lub prywatną. Uczęszcza do nich ponad 7000 uczniów. Średnia liczba uczniów w klasie wynosi 33. Uczy ich 263 nauczycieli z czego 53 to mężczyźni, a 210 kobiety. W większości są to wolontariusze.

Problemem jest m.in. stan budynków szkolnych. Brak w wielu z nich wody i energii elektrycznej oraz wystarczającej ilości sal.[2]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dystryktu można spotkać wiele dzikich zwierząt. Atrakcją jest Park Narodowy Lasu Nyungwe. Jednak infrastruktura turystyczna nie jest dobrze rozwinięta[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]