Dystrykt Nyamagabe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dystrykt Nyamagabe
Nyamagabe District
Dystrykt
Państwo  Rwanda
Prowincja Prowincja Południowa
Siedziba Gikongoro
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba sektorów 17
Położenie na mapie Rwandy
Położenie na mapie
Strona internetowa

Dystrykt Nyamagabe – dystrykt w Rwandzie, w Prowincji Południowej. Stolicą dystryktu jest Gikongoro. Dystrykt sąsiaduje od północy z dystryktami Karongi (Prowincja Zachodnia) i Ruhango, ze wschodu z dystryktami Nyanza i Huye, od południa z dystryktem Nyaruguru, a od zachodu z dystryktami Rusizi i Nyamasheke (oba w Prowincji Zachodniej). Dystrykt obejmuje przede wszystkim byłą prowincję Gikongoro.

Sektory[edytuj | edytuj kod]

Dystrykt Nyamagabe podzielony jest na 17 sektorów: Buruhukiro, Cyanika, Gatare, Kaduha, Kamegeli, Kibirizi, Kibumbwe, Kitabi, Mbazi, Mugano, Musange, Musebeya, Mushubi, Nkomane, Gasaka, Tare i Uwinkingi.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Dystrykt obejmuje część Parku Narodowego Lasu Nyungwe – dziewiczego lasu deszczowego, miejsca występowania wielu gatunków naczelnych. Żyzne gleby. Teren pagórkowaty.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Przemysł jest słabo rozwinięty. W dystrykcie są stacje mycia kawy oraz zakłady przetwórstwa owoców na sok.[1]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W dystrykcie jest ok. 220 szkół podstawowych w większości prowadzonych i będących własnością kościelną lub prywatną. Uczęszcza do nich ponad 7000 uczniów. Średnia liczba uczniów w klasie wynosi 33. Uczy ich 263 nauczycieli z czego 53 to mężczyźni, a 210 kobiety. W większości są to wolontariusze.

Problemem jest m.in. stan budynków szkolnych. Brak w wielu z nich wody i energii elektrycznej oraz wystarczającej ilości sal.[2]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dystryktu można spotkać wiele dzikich zwierząt. Atrakcją jest Park Narodowy Lasu Nyungwe. Jednak infrastruktura turystyczna nie jest dobrze rozwinięta[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]