Przejdź do zawartości

Dystrykt Toledo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Toledo
Dystrykt
Ilustracja
Punta Gorda, stolica dystryktu Toledo
Państwo

 Belize

Siedziba

Punta Gorda

Kod ISO 3166-2

BZ-TOL

Powierzchnia

4649 km²

Populacja (2010[1])
• liczba ludności


30 538

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Dystrykt Toledo – dystrykt w południowym Belize, ze stolicą w Punta Gorda. Jest najsłabiej rozwiniętym regionem kraju, ale na jego terenie występują nietknięte lasy deszczowe, rozległa sieć jaskiń, nadbrzeżne równiny i przybrzeżne wyspy koralowe zwane cay. Toledo jest ojczyzną wielu kultur, od Mopanów i Kekchí do Kreoli, Garifuna, katolików ze wschodniej Indii, mennonitów, Metysów i potomków przybyłych tu po wojnie secesyjnej konfederatów.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dystryktu znajduje się wiele wsi, w tym Monkey River Town i Toledo Settlement, wsie MajówSan Pedro Columbia, Blue Creek, Indian Creek, Santa Cruz, San Antonio, San Jose, San Felipe oraz wieś Garifuna Barranco. Znaleźć tu można również szereg ruin miast Majów. Zgodnie ze stanem z 2010 r. dystrykt Toledo ma 30 538 mieszkańców.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka dystryktu Toledo opiera się na rolnictwie. Uprawia się fasolę i kukurydzę, jak również ryż, który jest sprzedawany firmie Big Falls Rice Mill. Kakao jest uprawiane tradycyjnymi metodami i jest sprzedawane poprzez Toledo Cacao Growers Association do firmy Green & Black’s, produkującej słynną czekoladę Maya Gold, jak również innym krajowym producentom czekolady. Historyczne i obecne związki dystryktu z kakaem są świętowane corocznie w maju na festiwalu „Toledo Cacao Festival”. Farmerzy uprawiający inne rośliny na sprzedaż, takie jak: kawę, jams, słodkie ziemniaki, chili, ostre papryczki, awokado, pomarańcze i banany sprzedają je targu w Punta Gorda w poniedziałki, środy, piątki i soboty.

Drobni rybacy prowadzą połowy ze swoich dłubanek, jak również w czasie sezonu nurkują w poszukiwaniu homarów i muszli. Port Honduras Marine Reserve leżący na północ od Punta Gorda, jest rezerwatem morskim, a wody dystryktu są uważane za belizańską stolicę ryby z rodziny okoniowatych – sierpika permita. Wielu tradycyjnych rybaków uczestniczy obecnie w kursach na instruktorów wędkarstwa muchowego w ramach projektów prowadzonych przez lokalne grupy ochrony przyrody i mających na celu zdobycie alternatywnych źródeł utrzymania.

Turystyka jest ważną i stosunkowo nową branżą dla dystryktu Toledo. Dawniej uważany był za obszar tylko dla twardzieli i poszukiwaczy przygód, ale otwarcie nowej bazy turystycznej, jak również rosnąca świadomość na temat dużej ilości obszarów chronionych, dzikiej przyrody i przybrzeżnych wysp koralowych spowodowały, że Toledo jest uważane za ważny „wschodzący kierunek”.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Dostęp do dystryktu Toledo zapewnia niedawno wybudowana droga Southern Highway oraz szereg dróg przez busz prowadzących do wielu wsi w dystrykcie. Komunikację autobusową zapewnia firma James Bus Line z Punta Gorda, natomiast z Punta Gorda odbywa się kilka regularnych lotów dziennie obsługiwanych przez Tropic Air i Maya Island Air.

Droga Dump-Jalacte, widok w kierunku wschodnim, na wschód od wsi Santa Cruz

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Co roku, w czasie weekendu Commonwealthu, Toledo jest gospodarzem Festiwalu Czekolady. Uczestniczą w nim wytwórcy czekolady z całego kraju, jak również artyści i rzemieślnicy, których twórczość i działalność jest związana z czekoladą[2]. Według Thomasa Tilleta, koordynatora festiwalu z ramienia Związku Plantatorów Kakao z Toledo, członkami związku jest obecnie około 1100 plantatorów[3].

Zabytki architektury[edytuj | edytuj kod]

W dystrykcie zachowało się w formie ruin kilka zespołów architektonicznych dawnych Majów. Miasto Nim Li Punit pochodzi z okresu klasycznego cywilizacji Majów[4] i jest znane z boisk do gry ullamaliztli i rzeźbionych stel. Piramidy i kamienne groby w mieście Lubaantun zostały zbudowane z kamienia bez użycia zaprawy murarskiej[5].

Okręgi wyborcze[edytuj | edytuj kod]

W dystrykcie znajdują się dwa okręgi wyborcze: Toledo East i Toledo West[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Preliminary Findings of 2010 Census. Statistical Institute of Belize. [dostęp 2015-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-27)]. (ang.).
  2. Chocolate Festival of Belize. „The Toledo Howler”. 6 (2), s. 1, 2013. (ang.). 
  3. Patrick E. Jones: Toledo Celebrates Cacoa Festival. Breaking Belize News, 2014-05-25. [dostęp 2015-11-22]. (ang.).
  4. Nim Li Punit, published by the Department of Archaeology, Belmopan, Belize, Project ACP-RPR 544, Cubola Productions, March, 1999
  5. C. Michael Hogan: Lubaantun – Ancient Village or Settlement in Belize. The Megalithic Portal, 2007-12-04. [dostęp 2015-11-22]. (ang.).
  6. Adam Carr: Belize election maps. Psephos Ellection Archive. [dostęp 2017-12-21]. (ang.).
  7. Belize Elections and Boundaries Commission. elections.gov.bz. [dostęp 2017-12-21]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]