Dywan (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia słowa dywan.
Terry Pratchett

Dywan (The Carpet People) – powieść będąca debiutem literackim Terry’ego Pratchetta. Została ona wydana pierwszy raz w 1971, ale później autor ponownie ją napisał i wydał w 1992. Jak określił to sam Pratchett w przedmowie do drugiego wydania: Książka miała dwóch autorów, choć była to ta sama osoba.

Dywan zawiera ten sam typ humoru, który w późniejszym czasie stał się znany w cyklu Świat Dysku, chociaż sam nie jest częścią tej serii. W Polsce książka ukazała się w tłumaczeniu Jarosława Kotarskiego.

Fabułę stanowi opowieść o exodusie pokolenia Munrung ze świata, który powszechnie jest znany jako Dywan. Podobieństwo tego świata do dywanu nie kończy się wyłącznie na samej nazwie – na przykład las w Munrung to krajobraz przypominający włosy z dużymi kawałkami pyłu. Powodem ucieczki jest tajemnicza siła Fray, która zniszczyła dotychczasowy dom bohaterów. Czym jest Fray nigdy tak naprawdę nie zostało wyjaśnione, choć przyjmuje się, na podstawie sugestii wynikających z fabuły, że może to być odkurzacz. Przewodnikiem uciekinierów jest Glurk, którego wspiera szaman i filozof Pismire.

Ze względu na swą popularność Dywan doczekał się wielu tłumaczeń i znany jest pod tytułami: