Dzbanecznik owłosiony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzbanecznik owłosiony
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

goździkopodobne

Rząd

goździkowce

Rodzina

dzbanecznikowate

Rodzaj

dzbanecznik

Gatunek

dzbanecznik owłosiony

Nazwa systematyczna
Nepenthes villosa Hook f.
Icon. Pl. 9: t. 888. 1851
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Dzbanecznik owłosiony (Nepenthes villosa) – gatunek rośliny chronionej z rodziny dzbanecznikowatych, zaliczany do grupy dzbaneczników górskich. W naturze występuje w górach Kinabalu oraz Tambuyukon w gęstych wilgotnych lasach na wyspie Borneo. Roślina owadożerna, łapiąca owady za pomocą specjalnych liści pułapkowych.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Liście dość grube i mięsiste. Lekko zaokrąglone po bokach w różnych odcieniach zieleni. Pokryte drobnymi włoskami na całej płaszczyźnie razem z ogonkiem Dzbanki górne -zaokrąglone. Pokryte drobnymi włoskami, z charakterystycznym "kołnierzem" dla tej rośliny. Mogą mieć różne barwy od żółtych przez pomarańczowe, jaskrawe czerwienie aż do ciemnych brązów. Dzbanki dolne -są mniej efektowne od górnych, są wydłużone i mniej kolorystyczne. Rośnie na wysokościach 2400-3200 m n.p.m., a więc jest to dzbanecznik wysokogórski.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina ozdobna. Jest to dzbanecznik który wolno rośnie, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje stabilnych temperatur (w nocy potrzebuje spadków temperatury o kilka stopni) oraz dużej wilgotności. Jest rośliną dla bardziej zaawansowanej grupy hodowców, jest trudny w uprawie i wymagający. Wilgotność powinna wynosić 80-100%. Roślina powinna dobrze rosnąć w chłodnym miejscu. Zraszanie podłoża ochłodzoną wodą też w dużym stopniu pomaga w hodowli tej rośliny. Nieco łatwiej uprawia się starsze rośliny, ale początkującym i porywczym hodowcom odradza się tę roślinę, ponieważ to bardzo trudne, aby utrzymać warunki w ciągłości identyczne, tak by nie było żadnych wahań, ani pomiędzy wilgotnością, ani w temperaturze. Mimo to dzbanecznik ten w odpowiednio skonstruowanym terrarium powinien dobrze się rozwijać. Należy koniecznie dobrać odpowiednią wentylację do terrarium.

Nepenthes villosa Life in the forests of the Far East.png

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

Tworzy naturalne mieszańce z N. edwardsiana (= N. × harryana), N. rajah (= N. × kinabaluensis)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Caryophyllales, [w:] Angiosperm Phylogeny Website [online], Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-10-07] (ang.).
  3. Nepenthes villosa, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).