Dzięcioł bermudzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzięcioł bermudzki
Colaptes oceanicus
Olson, 2013
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd dzięciołowe
Podrząd dzięciołowce
Nadrodzina Picoidea
Rodzina dzięciołowate
Podrodzina dzięcioły
Plemię Picini
Rodzaj Colaptes
Gatunek dzięcioł bermudzki
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Dzięcioł bermudzki (Colaptes oceanicus) – gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych. Znany wyłącznie z subfosylnych szczątków odnalezionych w Admirals Cave na Wielkiej Bermudzie

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gatunek opisał Storrs L. Olson w 2013 na łamach Proceedings of the Biological Society of Washington. Holotypem był mostek z zachowanym w większości grzebieniem mostka odnaleziony w Admirals Cave w regionie Hamilton na Wielkiej Bermudzie. Jego wiek datowany jest na późny plejstocen. Pozyskano również kilka topotypów (prawa kość krucza, dwie prawe kości ramienne, część lewego tibiotarsusu) oraz trzy inne koście w pozostałych 3 lokacjach. Olson nadał nowemu gatunkowi nazwę Colaptes oceanicus[2]. Jest ona obecnie (2017) podtrzymywana przez Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Dzięcioły bermudzkie były mniejsze od dzięciołów różowoszyich (C. auratus auratus), większe zaś od C. auratus gundlachi. Budowa mostka wskazuje na ograniczenie zdolności lotu, podobnie jak niewielki rozmiar carpometacarpusu[2].

Status[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje dzięcioła bermudzkiego za gatunek wymarły (EX, Extinct)[4]. Możliwe, że dzięcioł bermudzki przetrwał do 1623 roku, z którego pochodzi zapiska kpt. Johna Smitha wspominająca dzięcioły na wyspie. Możliwe, że były to wędrowne oskomiki czerwonogsrdłe (Sphyrapicus varius), pojawiające się na Wielkiej Bermudzie w niewielkich ilościach. Smith wspomniał także o zdziczałych kotach; możliwe, że doprowadziły one do wymarcia dzięciołów bermudzkich, jak to uczyniły z przedstawicielami Colaptes auratus rufipileus[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Colaptes oceanicus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. a b S.L. Olson. Fossil woodpeckers from Bermuda with the description of a new species of Colaptes (Aves: Picidae). „Proceedings of the Biological Society of Washington”. 126 (1), s. 17-24, 2013. DOI: 10.2988/0006-324X-126.1.17. 
  3. Frank Gill & David Donsker: Woodpeckers. IOC world Bird List (v7.4), 31 lipca 2017. [dostęp 23 października 2017].
  4. Bermuda Flicker Colaptes oceanicus. BirdLife International. [dostęp 23 października 2017].
  5. Julian P. Hume: Extinct Birds. Bloomsbury Publishing, 2017. ISBN 978-1-4729-3745-2.