Dzięciur różowobrzuchy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzięciur różowobrzuchy
Melanerpes lewis[1]
(G. R. Gray, 1849)
Dzięciur różowobrzuchy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Nadrząd neognatyczne
Rząd dzięciołowe
Rodzina dzięciołowate
Podrodzina dzięcioły
Rodzaj Melanerpes
Gatunek dzięciur różowobrzuchy
Synonimy
  • Picus Lewis G. R. Gray, 1849[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Dzięciur różowobrzuchy (Melanerpes lewis) – duży gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych (Picidae). Gatunek został po łacinie nazwany na cześć Meriwethera Lewisa, amerykańskiego odkrywcy podróżującego po Stanach Zjednoczonych w czasie Zakupu Luizjany.

Opis gatunku[edytuj | edytuj kod]

Dzięciur różowobrzuchy jest jednym z największych gatunków dzięcioła występującym na terenie Stanów Zjednoczonych. Ptak osiąga rozmiary od 25 do 30 cm. Upierzenie dzięciura jest głównie w barwach czerwonym na brzuchu oraz czarnym na skrzydłach a w okolicach szyi najczęściej, szare.

Ptaki występują głównie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz na granicy z Meksykiem. W sezonie letnim ptaki te często przemieszczają się głęboko na północ w rejony Kanady. Dzięciury występują głównie w rejonach pokrytymi lasami sosnowymi a także innymi miejscami o dużym zagęszczeniu drzew iglastych co jest dość nietypowym zachowaniem dla dzięciołowatych zamieszkujących Stany Zjednoczone.

Głównym pożywieniem ptaków są insekty znajdujące się wewnątrz drzew a także insekty latające (komary itp., co jest niezwykłym zwyczajem dla dzięciołowatych) oraz orzechy i owoce leśne. W czasie sezonu zimowego dzięciury często magazynują pożywienie którymi zazwyczaj są jeżyny oraz jagody.

Gniazda ptaków są budowane głównie przez samców na gałęziach spróchniałych lub chorych drzew. Samice składają od 5 do 9 jaj. Po wykluciu się piskląt zarówno samce jak i samice opiekują się potomstwem. Młode opuszczają rodzinne gniazdo około 5 tygodni po wykluciu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Melanerpes lewis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Lewis's Woodpecker (Melanerpes lewis). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 15 sierpnia 2011].
  3. Melanerpes lewis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]