Działanie jednoargumentowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Działanie jednoargumentowedziałanie algebraiczne przyjmujące jeden argument, czyli funkcja danego zbioru w siebie, tzn. przyporządkowująca każdemu elementowi danego zbioru element tego samego zbioru. Niekiedy wyraz „działanie” zastępuje się słowem „operacja”, czy „operator”, z kolei synonimem słowa „jednoargumentowy” są wyrazy „jednoczłonowy” i „unarny”.

Ponieważ każde działanie, jako funkcja, jest relacją, to do ich zapisu stosuje się notację relacyjną. Dla działania są to notacje:

Istnieją tradycyjne, związane z działem matematyki z którego pochodzą dane operacje, sposoby zapisu poszczególnych działań. Przykładowo, operację brania elementu przeciwnego do elementu w grupie addytywnej zapisuje się na ogół w notacji przedrostkowej, Dla operacji silni liczby naturalnej przyjęło się stosować notację przyrostkową, Występują również inne konwencje zapisu, np. operację wyciągania pierwiastka drugiego stopnia zapisuje zwyczajowo a operację domknięcia podzbioru przestrzeni topologicznej zapisuje się czasami zaś operację podnoszenia do drugiej potęgi zapisuje się standardowo w indeksie górnym,

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]