Dziadowa Skała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dziadowa Skała – skała na wzgórzu Łężec na Wyżynie Częstochowskiej w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim. Znajduje się w lesie na południowych stokach Łężca, w odległości około 1 km od Zamku w Morsku, przy czarnym szlaku turystycznym. Należy do Skarżyc – dzielnicy miasta Zawiercie w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim[1].

Skała znajduje się ma postać niskiego muru, który jest częścią tzw. Muru Łężyckiego[1]. Dla wspinaczy skałkowych jest nieciekawa, archeolodzy natomiast dokonali w niej interesujących odkryć – znaleźli ślady pobytu ludzi prehistorycznych i to w różnych epokach historycznych. W znajdującej się w niej niedużej Jaskini w Dziadowej Skale[2] znaleźli fragment żebra niedźwiedzia jaskiniowego ozdobiony 16 nacięciami. Pochodzi sprzed 50 – 38 tysięcy lat p.n.e. i jest najstarszym odkrytym na terenie Polski przykładem zdobnictwa. Ciekawym odkryciem była także żuchwa konia ukryta w schowku wykonanym z 4 płaskich płyt wapiennych. Przed jaskinią znaleziono 20 zębów takiego konia. Przypuszcza się, że była to religijna adoracja tego zwierzęcia, a jaskinia pełniła funkcję sanktuarium kulturowego. Nazwa jaskini pochodzi od tego, że jeszcze niedawno czasami chronili się w niej biedni, wędrujący od wioski do wioski ludzie zwani dziadami[3].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

Obok Dziadowej Skały i Dziadowej Jaskini prowadzi znakowany szlak turystyczny[4].

szlak turystyczny czarny Kroczyce – Dziadowa Skała – Zamek w Morsku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2021-07-08].
  2. Jerzy Zygmunt, Jaskinia w Dziadowej Skale, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2021-07-13].
  3. Morsko [dostęp 2014-05-14].
  4. Mapa. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000, Warszawa: ExpressMap, 2015, ISBN 978-83-88112-71-3.