Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 15:58, 19 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień

13 kwietnia

Państwa

 Polska

Znaczenie

hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Inne nazwy

od 1990 do 2007 obchodzony 13 kwietnia, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Podobne święta

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu[1]

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Historia

W dokumencie czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej[2].

Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

Obchody

VII Katyński Marsz Cieni w Warszawie, zorganizowany z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (2014)

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku[3]. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.

W 2005 w Warszawie odbyła się demonstracja przed ambasadą rosyjską (członków Komitetu Katyńskiego i Rodzin Katyńskich). Odbyła się także msza polowa, złożono wieńce pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, a także wręczono odznaczenia dla Rosjan zasłużonych w odkrywaniu prawdy. Uroczystości odbywały się także w innych miastach.

W 2008 roku Polska Fundacja Katyńska ustanowiła Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Obchody w 2010 roku, z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zapisały się czarną kartą w historii Polski. 10 kwietnia samolot rządowy z prezydentem Polski na pokładzie, lecący na uroczyste obchody w Katyniu, rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy zginęli na miejscu, uroczystość została odwołana.

Od 2008 r., Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" organizuje w Warszawie, z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskie tzw. Katyński Marsz Cieni[4].

Upamiętnienia

W roku 2010 dla upamiętnienia 70-lecia zbrodni katyńskiej Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy w bloczku Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. od 2009 roku.
  2. M.P.2007.87.944.
  3. Hołd ofiarom Katynia. na gazeta.pl, 2006-04-13
  4. Marsz Cieni przeszedł ulicami Warszawy. regionalna.tvp.pl. [dostęp 2014-04-12]. (pol.).
  5. Poczta Polska, Numer katalogowy Bla 157, data wydania: 7.04.2010 [1]

Bibliografia