Przejdź do zawartości

Dzień Arafat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień Arafat
Ilustracja
Pielgrzymi równinie i górze Arafat w Dniu Arafat
Dzień

9. Zu al-Hidżdża

Państwa

Typ święta

muzułmańskie

Religie

Islam

Zwyczaje

Dla muzułmanów odbywających Hadżdż – modlitwa i suplikacje na równinie i górze Arafat Dla muzułmanów nie odbywających Hadżdż – post i suplikacje

Upamiętnia

– drugi dzień Hadżdż – tradycyjnie pożegnalne kazanie Proroka Mahometa

Inne nazwy

يوم عرفة, Yawm ‘Arafah, Dzień Arafah

Dzień Arafat (arabski: يوم عرفة -Yawm ‘Arafah) – święto muzułmańskie, które wypada 9. dnia Zu al-Hidżdża. Jest to drugi dzień Pielgrzymki Hadżdż i dzień poprzedzający największe muzułmańskie święto Id al-Adha. Według tradycji muzułmańskiej jest to najlepszy dzień w roku (podczas gdy najlepsza noc to tzw. Noc Przeznaczenia w miesiącu Ramadan)[1].

Zwyczaje związane z Dniem Arafat dla muzułmanów, którzy odbywają Hadżdż

[edytuj | edytuj kod]

9. Zu al-Hidżdża, drugiego dnia Hadżdż, od samego rana pielgrzymi wyruszają w kierunku Arafat – wzniesienia o wysokości ok. 70 m otoczonego pustynną równiną, które znajduje się ok. 20 kilometrów od Mekki. Od południa do zachodu słońca trwa tzw. wuquf, czyli „stanie przed Bogiem”. Pielgrzymi oddają się modlitwie, suplikacjom i prośbom do Allaha o wybaczenie grzechów. Słuchają też kazań uczonych muzułmańskich[2].

Zwyczaje związane z Dniem Arafat dla muzułmanów, którzy nie odbywają Hadżdż

[edytuj | edytuj kod]

9. Zu al-Hidżdża, drugi dzień Hadżdż, dla nie-pielgrzymujących muzułmanów to tradycyjnie dzień postu. Według tradycji muzułmańskiej (wg hadisu przekazanego w Sahih Muslim) post od wschodu do zachodu słońca w ten dzień ma gwarantować odpuszczenie grzechów za poprzedni i następny roku. Post nie jest zalecany dla muzułmanów, którzy odbywają pielgrzymkę[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. What is the Day of Arafah? [online], muslim.sg [dostęp 2021-06-29].
  2. David E. Long, Professor David Long, The Hajj Today: A Survey of the Contemporary Pilgrimage to Makkah, SUNY Press, 1979, ISBN 978-0-87395-382-5 [dostęp 2021-06-29] (ang.).
  3. Fasting on the sacred day of Arafat: What did Prophet(SAW) said? [online], SalamWebToday, 24 lipca 2020 [dostęp 2021-06-29] (ang.).