Dzień Czarnego Słońca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom 1. serii XIII
Dzień Czarnego Słońca
Le Jour du Soleil Noir
[[Plik:Okładka wydania oryginalnego|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Scenariusz Jean Van Hamme
Rysunki William Vance
Kraj wydania Francja
Język francuski
Data pierwszego wydania 1984
Wydawca Dargaud
Tematyka sensacja
Data pierwszego wydania polskiego 1991
Pierwszy wydawca polski Korona
Tłumaczenie Barbara Janicka
poprzedni
brak
następny
Tam, dokąd zmierza Indianin

Dzień Czarnego Słońca – pierwszy komiks z serii XIII, autorstwa Jeana Van Hamme’a (scenariusz) i Williama Vance’a (rysunki).

Album ten ukazał się w Polsce po raz pierwszy w roku 1991 nakładem wydawnictwa Korona.

Fabuła komiksu[edytuj | edytuj kod]

Morze wyrzuca na plażę nieprzytomnego mężczyznę z wytatuowaną rzymską liczbą XIII nad lewym obojczykiem. Znajdują go mieszkańcy pobliskiego domostwa, wezwana lekarka niesie mu pomoc, ale okazuje się iż mężczyzna wskutek postrzału w głowę zupełnie stracił pamięć. Starsze małżeństwo nazywa go Alan. Pewnego dnia dom, w którym mieszka Alan nachodzą dwaj mordercy, którzy polują na niego. Z ich rąk ginie starsza para, która go przygarnęła. W wyniku walki Trzynastka zabija jednego z nich, ale drugiemu udaje się uciec. Przy zabitym jest fotografia, na której widnieje Trzynastka z jakąś kobietą, znak na drugiej stronie zdjęcia informuje, że wykonał ją fotograf z Eastwon, miasta oddalonego o 600 km. Po przybyciu na miejsce Alan, dowiaduje się że fotograf już nie istnieje, ale na ślad kobiety trafia w urzędzie miasta w dziale osoby zaginione. Udaje się na jej adres zamieszkania, gdzie znajduje klucz od sejfu bankowego. I wtedy na miejscu pojawia się emerytowany policjant, który siłą żąda od Trzynastki pieniędzy za tzw. czarne słońce. Razem udają się do banku, gdzie otwierają skrytkę bankową, Trzynastce udaje się uciec z banku, gubiąc prześladowców, ale zatrzymując walizkę ze skrytki, wypełnioną pieniędzmi. W wynajmowanym pokoju hotelowym napadają go kolejni ludzie próbujący go zabić. Alan ucieka, z pomocą przychodzi mu pułkownik Amos. Zabiera go do swojej siedziby i żąda od Trzynastki by ten powiedział kim naprawdę jest. Alan mówi mu o zaniku pamięci, pułkownik w to nie wierzy i odtwarza mu film na którym ten zabija 42 prezydenta Stanów Zjednoczonych - Williama B. Sheridana - to jest ów dzień czarnego słońca. Trzynastce trudno w to uwierzyć jednak dowody poświadczają, że on to zrobił. Pułkownik chce siłą zmusić go do mówienia, ten korzystając z okazji wyskakuje przez okno i znów ucieka. Udaje się do domu na plaży gdzie został uratowany, znajduje tam lekarkę Martę, a także zabójcę Mangustę. Wywiązuje się strzelanina, w wyniku której ginie Marta i dwóch napastników, Mangusta ucieka, obiecując dorwać Trzynastkę.

Tożsamość Trzynastki w pierwszym tomie[edytuj | edytuj kod]

  • Alan - imię którym, nazywa go tak rodzina, która znalazła go rannego na plaży. Jest to imię ich jedynego syna, który zginął na wojnie.
  • Jake Shelton - nazwisko jakim „przywitał” go Hemmings - emerytowany porucznik policji miejskiej w Eastwon, również obsługa Banku w Eastwon poznaje go pod tym nazwiskiem.
  • XIII - tym pseudonimem zwracają się do głównego bohatera pułkownik Amos i jego ludzie.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jean Van Hamme, William Vance: XIII, Dzień Czarnego Słońca. Wrocław: Siedmioróg, 2000.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzień czarnego słońca - Wydanie 1. www.komiksbaza.pl. [dostęp 2014-12-29].
  2. Dzień czarnego słońca - Wydanie 2. www.komiksbaza.pl. [dostęp 2014-12-29].