Dzień Dziękczynienia (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzień Dziękczynienia
Dzień pierwsza niedziela czerwca[1]
Kraje  Polska
Typ święta katolickie
Zwyczaje m.in. odczytanie Majestatycznego Aktu dziękczynienia Polski[2][3]

Dzień Dziękczynieniapolskie święto katolickie obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca. Dzień ten został ustanowiony w 2008 roku przez arcybiskupa metropolitę Kazimierza Nycza[4].

Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać wdzięczność i pamięć o papieżu Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się z początkiem czerwca. Dzień ten ma przypominać wiernym, że prawdziwym wotum jest ich wdzięczność Bogu, a budowa Świątyni Opatrzności Bożej powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków.

Idea święta[edytuj | edytuj kod]

Arcybiskup Kazimierz Nycz ustanowił każdą pierwszą niedzielę czerwca Dniem Dziękczynienia, aby propagować ideę wdzięczności Bożej Opatrzności. Idea tego dnia jest związana z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z roku 1792. Dzień ten ma przypominać, że prawdziwym wotum jest Polska Bogu wdzięczna, a budowa Świątyni Opatrzności Bożej powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do ojczyzny rozpoczynały się z początkiem tego miesiąca.

Daty Dnia Dziękczynienia:

Rok Data Hasło
2008 1 czerwca Dziękuje nie kłuje
2009 7 czerwca Dziękujemy za wolność
2010 6 czerwca Dziękujemy za ks. Jerzego !
2011 5 czerwca Dziękujemy za beatyfikację Jana Pawła II
2012 3 czerwca Dziękujemy za dar życia i rodzinę
2013 2 czerwca Dziękujemy za łaskę wiary
2014 1 czerwca Wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II
2015 7 czerwca Królowo Rodzin - Dziękujemy i zawierzamy[5][6]
2016 5 czerwca Chrzest darem miłosierdzia[7]
2017 4 czerwca Dziękujemy za chleb[8]

Obchody[edytuj | edytuj kod]

I Dzień Dziękczynienia[edytuj | edytuj kod]

Obchody odbyły się 1 czerwca 2008 roku na Polach Wilanowskich pod hasłem "Dziękuje nie kłuje"[9][10]. Organizowane były w kilku wymiarach: duchowym, społeczno-kulturalnym i historycznym. Na wymiar duchowy składały się uroczystości liturgiczne, Akt Dziękczynienia, czuwanie poprzedzające ten dzień, poranna pielgrzymka młodzieży oraz modlitwa o 21.37. Dzięki wymiarowi historycznemu odwoływano się do Wotum Narodowego, podjętego przez Sejm Czteroletni. Wymiar kulturalno-społeczny stanowiły koncerty, w których wzięli udział: Arka Noego, Maleo Reggae Rockers, Raz, Dwa, Trzy, 2Tm2,3, Krzysztof Krawczyk.

Przy okazji obchodów I Dnia Dziękczynienia przeprowadzona została ogólnopolska zbiórka w kościołach na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. W ciągu niecałych pięciu miesięcy zebrano 5,9 mln zł.[potrzebny przypis]

II Dzień Dziękczynienia[edytuj | edytuj kod]

7 czerwca 2009 miał miejsce II Dzień Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za wolność”. Do trzech głównych motywów kościelno-narodowych obchodów zalicza się: trzydziestą rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, dwudziestą rocznicę częściowo wolnych wyborów do parlamentu w 1989 roku i dziesiątą rocznicę obecności papieża w polskim parlamencie.

Została też przeprowadzona kolejna ogólnopolska zbiórka ofiar pieniężnych Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.

III Dzień Dziękczynienia[edytuj | edytuj kod]

Podczas obchodów III Dnia Dziękczynienia (6 czerwca 2010) został beatyfikowany ks. Jerzy Popiełuszko[11]. Blisko 100 tys. osób wyruszyło z Placu Piłsudskiego w procesji z relikwiami błogosławionego księdza do Świątyni Opatrzności Bożej. Była to największa procesja w historii Warszawy.[potrzebny przypis]

IV Dzień Dziękczynienia[edytuj | edytuj kod]

Podczas czwartych obchodów Święta Dziękczynienia dziękowano za beatyfikację Jana Pawła II. Relikwie błogosławionego zostały przeniesione w Białym Marszu dziękczynnym z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.

V Dzień Dziękczynienia[edytuj | edytuj kod]

Hasłem obchodów V Święta Dziękczynienia była wdzięczność za dar życia i rodzinę. Po mszy miały miejsce występy znanych artystów. Wystąpili m.in: Majka Jeżowska, Brathanki, Raz Dwa Trzy, Joszko Broda, Mietek Szcześniak i Maleo Reggae Rockers. W obchodach święta wzięła udział także grupa górników, którzy ofiarowali Świątyni Czarną Monstrancję.

VI Dzień Dziękczynienia[edytuj | edytuj kod]

Obchody odbyły się 2 czerwca 2013 na Polach Wilanowskich przy Centrum Opatrzności Boże. Przed Świątynię dotarła procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Procesja przeszła trasę liczącą 12 km z Pl. Piłsudskiego pod Świątynię Opatrzności Bożej. Po procesji odbyła się Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem abp. Gerharda Ludwiga Müllera - prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Po mszy, podczas części artystycznej, wystąpili znani artyści tacy jak m.in: Wielki Chór Małych Serc, Majka Jeżowska, Angela Gaber, Krzysztof Krawczyk, Czerwone Gitary, Zakopower oraz orkiestry: Górnicza Orkiestra Dęta „Wieczorek” i Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej.

VII Dzień Dziękczynienia[edytuj | edytuj kod]

Podczas tego święta, 1 czerwca 2014 dziękowano za kanonizację Jana Pawła II. Uroczysta procesja z relikwiami Świętego przeszła ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odprawiono Mszę św., którą koncelebrował kard. Pietro ParolinSekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W Mszy św.uczestniczył m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski małżonką, który po mszy, dla uczczenia 25-lat wolności zasadził przed Świątynią Opatrzności Bożej Dąb Wolności. Po oficjalnych uroczystościach otwarto Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]