Dzień Dziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Międzynarodowy Dzień Dziecka
Sustainable development exhibition Planète mode d'emploi at Paris, 24 September 2009.jpg
Dzieci na wystawie w Salon Planète w Paryżu
Dzień 1 czerwca
Typ święta międzynarodowe
Znaczenie propagowanie idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju[1]
Inne nazwy Międzynarodowy Dzień Dziecka
Podobne święta Dzień Dziecka Utraconego,
Dzień Dziecka Zaginionego,
Dzień Dziecka Afrykańskiego,
Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji,
Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy,
Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci,
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci
Dzień Dziecka, Nebraska (USA), przed 1920
Día del Niño w sali konferencyjnej w Centro Polifuncional w Guayaquil

Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ[2]; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca.

W Polsce[edytuj]

W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim[3]. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata[a].Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych[4].

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych[5].

Na świecie[edytuj]

zakres data nazwa uwagi
Organizacja Narodów Zjednoczonych Organizacja Narodów Zjednoczonych 20 listopada Powszechny Dzień Dziecka Obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka[6] z roku 1959 oraz Konwencji o prawach dziecka z roku 1989. Ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 838 (IX) z roku 1954[1].
 Honduras 10 września Día del niño
 Francja 6 stycznia Święto Rodziny
 Japonia 5 maja Kodomo-no Hi Dawniej Dzień Chłopca (jap. Tango-no Sekku). Od roku 1948 święto narodowe - Dzień Dziecka (jap. Kodomo-no Hi). W dniu tym Japończycy wywieszają przed domami papierowe (lub wykonane z innego materiału) karpie zwane koi-nobori albo satsuki-nobori.
3 marca Hinamatsuri Dzień Lalek. Święto Dziewcząt.
 Paragwaj 16 sierpnia Obchodzony w rocznicę bitwy o Acosta Nu w roku 1869 (wojna paragwajska), podczas której zginęło wiele dzieci[7].
 Turcja 23 kwietnia Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci Obchodzony wraz ze Świętem Niepodległości upamiętnia otwarcie tureckiego zebrania w 1920 roku w czasie walki Turcji o niepodległość. Znaczenie Dnia Dzieci pochodzi z 1929 roku na zlecenie „Instytucji ochrony dziecka”.

Święta pokrewne[edytuj]

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego)[edytuj]

Od 2002 roku obchodzony jest 12 lutego Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy[8], ang. International Children's Day-Soldiers, zapoczątkowany kampanią „Red Hand Day”[9]. Data nie jest przypadkowa (12 lutego 2002) - tego dnia wszedł w życie Fakultatywny Protokół do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia, jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Symbolem dnia jest czerwona ręka[10].

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy (12 kwietnia)[edytuj]

Międzynarodowa kampania na rzecz dzieci ulicy, aby ich prawa nie były ignorowane. Kampanię prowadzi konsorcjum CSC, (ang.) Consortium for Street Childern, przy wsparciu Avivy i członków CSC, którzy pracują w ponad 130 krajach na całym świecie[11].

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego (25 maja)[edytuj]

Unia Europejska ustanowiła dzień 25 maja Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego.

W Polsce obchodzony on jest od 2004 roku, pod patronatem Fundacji ITAKA. Symbolem dnia jest niebieski kwiat niezapominajki[12].

Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca)[edytuj]

Decyzja o ustanowieniu corocznych obchodów tego dnia zapadła podczas specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 19 sierpnia 1982 roku (rezolucja ES-7/8). Sesja ta była poświęcona kwestii palestyńskiej; izraelsko - palestyńskiemu konfliktowi zbrojnemu. Zgromadzenie Ogólne zdecydowało się ustanowić ten dzień „wstrząśnięte ogromną liczbą palestyńskich i libańskich dzieci zabitych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji”.

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (12 czerwca)[edytuj]

Dzień ten został ustanowiony przez MOP (ang. ILO), międzynarodową organizację afiliowaną przy ONZ celem ograniczenia wyzysku dzieci i przestrzegania konwencji MOP nr 182 w sprawie najcięższych form pracy dzieci i konwencji MOP nr 138 w sprawie minimalnego wieku zatrudnienia. Pierwszy Dzień obchodzono 12 czerwca 2002 roku[13].

Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca)[edytuj]

Day of the African Child - święto obchodzone corocznie 16 czerwca od 1991 roku. Inicjatorem obchodów była Organizacja Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) w zespół z organizacją UNICEF-u. Dzień ten przypomina masakry dzieci w Soweto koło Johannesburga w RPA, dokonane w r. 1976 przez tamtejszy reżim rasistowski, gdy tysiące dzieci murzyńskich wyszło 16 czerwca na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji i żądając prawa do nauki w swoim języku. Policja zastrzeliła wtedy wiele chłopców i dziewcząt, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni zajść zabiła w sumie ponad sto osób, a ponad tysiąc zraniła.

Dzień Dziewczynek (Dziewcząt) (11 października)[edytuj]

19 grudnia 2011 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Rezolucję 66/170 (angielski), by ogłosić dzień 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynki, uznając ich prawa oraz szczególne wyzwania, przed jakimi stoją na całym świecie[14].

Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (15 października)[edytuj]

W Stanach Zjednoczonych od 1988 roku 15 października obchodzony jest Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych[15].

Od 2004 roku, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, w Polsce tego samego dnia obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego[16][17].

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada)[edytuj]

Obchodzony z inicjatywy Fundacji „Światowy Szczyt Kobiet”, WWSF. Organizatorzy obchodów wskazują przede wszystkim na seksualny aspekt przemocy wobec dzieci[18].

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

 1. Z inicjatywą powołania święta miała wystąpić podobno już w listopadzie 1949 organizacja kobieca Women’s International Democratic Federation ([1], [2]).

Przypisy

 1. a b Powszechny Dzień Dziecka. na UNIC Warsaw
 2. Edmund Jan Osmańczyk: Encyklopedia ONZ i stosunków międzynarodowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”, 1982, s. 145. ISBN 83-214-0092-2.
 3. Krzysztof Kosiński, O nową mentalność : życie codzienne w szkołach 1945–1956, Warszawa 2000 s. 242
 4. Dzień sportu na stronie Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie
 5. Przed Dniem było uroczyste Święto Dziecka, Express Bydgoski 23 maja 2015
 6. Deklaracja praw dziecka. na racjonalista.pl
 7. Historia Dnia dziecka
 8. Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. na pmedia.pl
 9. Red Hand Day, 12 February na redhandday.org i Red Hand Day (ang.)
 10. Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. Salezjanie.pl.
 11. International Day for Street Children (ang.). Oficjalna strona CSC. [dostęp 2011-11-17].
 12. Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. [http:/zaginieni.pl/ Fundacja Itaka].
 13. World Day Against Child Labour na oficjalnej stronie ILO (ang.)
 14. Międzynarodowy Dzień Dziewczynki. UNDP Polska. [dostęp 2014-10-19].
 15. Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych.
 16. Dzień Dziecka Utraconego. radiovaticana.org, 15 października 2009. [dostęp 2016-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-08)].
 17. 15 października: Dzień Dziecka Utraconego. Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, 2008-10-15. [dostęp 2012-02-05].
 18. Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.