Dzień Milczenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzień Milczenia 2008 w Bydgoszczy
Uczestnik Dnia Milczenia z USA w 2007 roku z koszulką przypominającą o morderstwie Matthew Sheparda

Dzień Milczenia (ang. Day of Silence, DoS) – coroczne wydarzenie z udziałem młodzieży szkolnej i uniwersyteckiej oraz nauczycieli przeciwko homofobii w szkołach. Uczestnicy akcji – uczniowie i studenci – składają jednodniowe śluby milczenia, co ma w sposób symboliczny wyrażać ciszę, na jaką są skazani geje, lesbijki, osoby biseksualne i transgenderyczne.

W Polsce akcja została zapoczątkowana w 2006 roku i ma nieco inny przebieg[1]. Młodzi ludzie ustawiają się w centrach największych miast z zaklejonymi ustami i wręczają przechodniom ulotki z napisem:

Proszę zrozum moje powody do nieodzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transseksualne i im przychylni są zmuszeni pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem, uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?

Po pewnym czasie – przy użyciu gwizdków i megafonów – uczestnicy przerywają milczenie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy Day of Silence miał miejsce w University of Virginia w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku. Wzięło w nim udział 150 studentów. Rok później inicjatywa przeniosła się na 100 innych uniwersytetów w USA. W 2001 roku oficjalnym organizatorem wydarzenia została organizacja GLSEN. W 2006 roku, według jej szacunków, ponad 450 tys. studentów i uczniów w ponad 4000 placówkach edukacyjnych brało udział w Day of Silence. Zdaniem organizacji Day of Silence jest największym wydarzeniem studenckim dotyczących kwestii LGBT w USA[2].

Dzień Milczenia w Polsce[edytuj | edytuj kod]

2006[edytuj | edytuj kod]

Akcja została zorganizowana w Polsce po raz pierwszy w 2006 roku, dziesięć lat po zainicjowaniu DoS w Stanach Zjednoczonych[3].

2007[edytuj | edytuj kod]

Dzień Milczenia 2007 odbył się 22 kwietnia w ramach kampanii Rady Europy – „Każdy inny – wszyscy równi”. Do Torunia dołączyły dwa kolejne miasta – Lublin i Łódź[4].

2008[edytuj | edytuj kod]

Dzień Milczenia 2008, który miał miejsce 25 kwietnia, został poświęcony pamięci Lawrence’a Kinga, który 12 lutego 2008 roku został zastrzelony w swojej szkole z powodu orientacji seksualnej.

W ramach kampanii Rady Europy „Każdy inny – wszyscy równi”, pod patronatem Amnesty International i Kampanii Przeciw Homofobii Dzień Milczenia zorganizowano 25 kwietnia w dziewięciu polskich miastach: Bydgoszczy[5], Katowicach[6], Krakowie[7], Lublinie[4], Łodzi[8], Szczecinie, Toruniu[9], Trójmieście[10] i Warszawie[11].

2009[edytuj | edytuj kod]

W 2009 polski Dzień Milczenia zaplanowano zorganizowanie w dziewiętnastą rocznicę wykreślenia homoseksualizmu z listy chorób i zaburzeń Światowej Organizacji Zdrowia – 17 maja, w siedmiu miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu i Warszawie[12]. W tym samym roku podobna manifestacja miała miejsce we Wrocławiu[13].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Konserwatywne media zwracają uwagę na szykany spotykające uczniów mających odmienne zdanie na temat homoseksualizmu. Część z około 50 uczniów z trzech szkół w Sacramento w Kalifornii zostało zawieszonych w prawach ucznia za umieszczenie na swoich koszulkach haseł anty-homoseksualnych typu Be happy – Not gay („bądź szczęśliwy – nie bądź gejem”), Homosexuality is a Sin („homoseksualizm to grzech”), No Perversion in Our Schools („precz z perwersją w naszych szkołach”) w czasie Dnia Milczenia[14]. W samym tylko mieście Sacramento około 3000-4000 uczniów zdecydowało się pozostać w domu, aby nie brać udziału w tym wydarzaniu[15].

Podobna sytuacja miała miejsce w Neuqua na przedmieściach Chicago w szkole średniej[16].

W 2006 uczniowie z ponad 700 szkół w Stanach Zjednoczonych uczestniczyli podczas Dnia Milczenia w kontrakcji o nazwie „Dzień Prawdy” (Truth Day) polegającej na noszeniu koszulek m.in. z napisem Homoseksualizm jest grzechem. Jezus może uczynić Cię wolnym. W Oakmont High School w Sacramento 13 uczniów, którzy odmówili zdjęcia koszulek, zostało zawieszonych w prawach uczniów[16].

Polskojęzyczna, amerykańska gazeta „BIBUŁA” określiła „Dzień Milczenia” mianem indoktrynacyjnej imprezy promującej homoseksualizm w szkołach amerykańskich, zaś napisy na koszulkach uczniów jako sprzeciwiające się propagandzie homoseksualnej[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]