Dzień Obrońcy Ojczyzny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzień Obrońcy Ojczyzny
Dmitry Medvedev at Defender of the Fatherland Day in 2011.jpg
Dzień 23 lutego
Kraje  Rosja
 Białoruś
 Kirgistan
 Tadżykistan
Donetsk People's Republic flag.png Donieck
Nouveau drapeau Lougansk.svg Ługańsk
 Naddniestrze
 Osetia Południowa
Typ święta państwowe

Dzień Obrońcy Ojczyzny (ros. День защитника Отечества) – wywodzące się z czasów ZSRR święto obchodzone 23 lutego w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Święto to zostało ustanowione w 1922 r. jako Dzień Armii Czerwonej i Marynarki Wojennej. Od 1946 do 1993 r. było nazywane Dniem Armii Radzieckiej i Marynarki Wojennej (ros. День Советской Армии и Военно-Морского флота).

W Rosji w 1995 roku ustanowiono nową nazwę na Dzień Obrońcy Ojczyzny, a od 2002 roku jest to dzień wolny od pracy.

Dzień Obrońcy Ojczyzny jest świętem i dniem wolnym od pracy również w Doniecku (od 2015 roku)[1], Kirgistanie (dzień wolny od 2004 roku)[2], Ługańsku (od 2015 roku)[3] i Osetii Południowej. Jako święto (lecz już jako dzień roboczy) Dzień Obrońcy Ojczyzny jest obchodzony na Białorusi, w Naddniestrzu i Tadżykistanie. Natomiast nieoficjalne uroczystości Dnia Obrońcy Ojczyzny odbywają się w Abchazji, Armenii, Estonii, Górskim Karabachu, Kazachstanie, na Łotwie, w Mołdawii i innych krajach.[4][5]

Dzień Obrońcy Ojczyzny od 2015 roku nie jest obchodzony na Ukrainie (został zniesiony 14 października 2014 r. przez prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenkę)[6].

We wszystkich wyżej wymienionych krajach święto wciąż jest postrzegane jako święto wojska. Z racji tego, że służba wojskowa utożsamiana jest z płcią męską, zwyczajowo jest to także Dzień Mężczyzn[7].

Uroczystości związane z Dniem Obrońcy Ojczyzny odbywają się także w Polsce.[8]

Przypisy