Dzień Polskiej Niezapominajki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzień Polskiej Niezapominajki
Ilustracja
Niezapominajka polna.
Dzień 15 maja
Państwa  Polska
Typ święta ekologiczne
Znaczenie przypominanie o ochronie i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji
Symbole

kwiat niezapominajki,
hasło: " Niezapominajki pomagają pamiętać"

Inne nazwy Święto Polskiej Niezapominajki
Podobne święta Dzień Ziemi

Dzień Polskiej Niezapominajkiświęto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.
Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

"Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli - jakimi są np. "perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.

Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski (zm. 2011) trochę na przekór Walentynkom. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku.

Świętu patronują od początku media: Gazeta Wyborcza i Przyroda Polska, która zainicjowała akcję powstania Klubu Szkół Parkowych. Uczniowie tych placówek dbają o miejscową faunę i florę.

W kolejnych latach do akcji edukacji włączali się pszczelarze, szkółkarze, leśnicy i inne środowiska, np. Państwowy Instytut Geologiczny, przedszkola i szkoły oraz wiele czasopism, m.in. Dziennik Zachodni, Gość Niedzielny, Gazeta Olsztyńska.

Do akcji włączyły się również Lasy Państwowe. Z inicjatywą oczyszczenia lasów królewskich Władysława Jagiełły w 2010 roku, wystąpił Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Jedlni-Letnisko. Do Polskiej Niezapominajki dołączają również rolnicy ekologiczni.

Hasła "Polskiej Niezapominajki" w kolejnych latach
Rok Hasło
2004 Zdobywamy polskie serca miłością wzajemną do ojczyzny z jej piękną przyrodą i tradycją – stanowiąc część wielkiej Europy, dorzućmy do wspólnego bukietu – polskie niezapominajki
2005 Ocalić od zapomnienia pamiątki naszych Ojców
2006 A to Polska właśnie
2007 W zdrowym ciele zdrowy duch
2008 Chrońmy fabryki tlenu
2009 Zieleń to nadzieja
2010 Popieramy ojczyźnianą ekologię!
2011 Kochaj las, bo w lesie znajdziesz radość'
2012 Wyczarowane z drewna[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ŚWIĘTO NIEZAPOMINAJKI NAD ZALEWEM W BOROWEJ GÓRZE - ZAGNAŃSK. www.niezapominajki.pl, 2012-05-15. [dostęp 2013-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-06)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]