Dzieci Kapitana Klossa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzieci Kapitana Klossa
Pochodzenie POL Sopot flag.svg Sopot
 Polska
Gatunek punkrock
ska
Aktywność 19831986
lata 90.
Wydawnictwo muzyczne S.P. Records
Powiązania Apteka
Skład
Olaf Deriglasoff
Tomasz Bachorz
Wojciech Siwkowski
Krzysztof Topolski
Byli członkowie
Sławomir Środek
Lidia Paszkowska
Marcin Stolarski

Dzieci Kapitana Klossa – polski zespół punkrockowy z elementami stylu muzycznego ska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1983-1986[edytuj | edytuj kod]

Powstał w 1983 w Sopocie z inicjatywy wokalisty/gitarzysty Olafa Deriglasoffa i basisty Sławomira Środka. W późniejszym czasie do zespołu dołączyła perkusistka Lidia Paszkowska. Grupa zadebiutowała przed publicznością w 1985 w Tczewie podczas „Przeglądu Zespołów Młodzieżowych”. W tym samym roku zakwalifikowała się do festiwalu w Jarocinie, gdzie wystąpiła w poszerzonym składzie o grającego na instrumentach klawiszowych Marcina „Stołka” Stolarskiego i saksofonistę Tomasza „Psa” Bachorza[1]. Fragment tego koncertu zespołu i krótki wywiad z jego członkami został uwieczniony przez ekipę Piotra Łazarkiewicza, która w tym czasie kręciła dokument Fala[2]. Sam występ zespołu okazał się sukcesem – muzycy znaleźli się w „złotej ósemce”[1], a także zwrócili na siebie uwagę prowadzącego Listę Przebojów w Rozgłośni Harcerskiej Pawła Sito, który na antenie zaczął puszczać ich utwór „Pieśń o bohaterze” nagrany podczas występu na festiwalu „Poza Kontrolą”. Pomimo tych osiągnięć grupa nie wzbudziła zainteresowania w wytwórniach płytowych (sami muzycy próbowali jak okazało się bezskutecznych rozmów z Tonpressem)[3]. Dzieci Kapitana Klossa funkcjonowały dalej grając koncerty organizowane m.in. przez Waldemara Rudzieckiego – wokół którego skupiała się wówczas Gdańska Scena Alternatywna[2]. W tym czasie między muzykami zespołu zaczęło narastać napięcie, które w efekcie położyło kres jego istnieniu w kwietniu 1986. Ostatni koncert grupa zagrała w szczecińskim klubie „Trans” trzy miesiące wcześniej[3]. Po jej rozpadzie Olaf Deriglasoff udał się na emigrację do Berlina Zachodniego[1].

Lata 90.[edytuj | edytuj kod]

W 1993 Deriglasoff za namową Jędrzeja Kodymowskiego powrócił do kraju[2] i rozpoczął z nim współpracę w zespole Apteka[1]. W tym czasie doszło do wydania przez wytwórnię S.P. Records wspomnieniowego albumu Dzieci Kapitana Klossa na którego zawartość złożyły się nagrania z ostatniego koncertu grupy (w szczecińskim „Transie”) oraz na nowo zarejestrowany utwór „Pieśń o” („Pieśń o bohaterze” – oryginalne nagranie z Rozgłośni Harcerskiej zaginęło). W sesji nagraniowej oprócz Deriglasoffa i Bachorza wziął udział perkusista zespołu Kult Andrzej „Szczota” Szymańczak[1].

W 1996 Deriglasoff i Bachorz tymczasowo reaktywowali zespół wraz z nowymi muzykami: basistą Wojciechem Siwkowskim oraz perkusistą Krzysztofem Topolskim[1]. W tym składzie grupa nagrała na nowo utwór „Sopocka plaża”, który ukazał się na albumie kompilacyjnym SKAdanka dołączonym do magazynu Machina w 1999 (październik)[2].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

 • Olaf Deriglasoff – wokal, gitara (1983–1986; lata 90.)
 • Sławomir Środek – gitara basowa (1983–1986)
 • Lidia Paszkowska – perkusja (1983–1986)
 • Marcin „Stołek” Stolarski – instr. klawiszowe (1985–1986)
 • Tomasz „Pies” Bachorz – saksofon (1985–1986; lata 90.)
 • Wojciech Siwkowski – gitara basowa (lata 90.)
 • Krzysztof Topolski – perkusja (lata 90.)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Kompilacje różnych wykonawców
 • SKAdanka (1999) – utwór: „Sopocka plaża"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Leszek Gnoiński, Encyklopedia polskiego rocka, Jan Skaradziński, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 139-140, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.
 2. a b c d Dzieci Kapitana Klossa (pol.). www.dada.serpent.pl, 09.07.2000. [dostęp 15 czerwca 2010].
 3. a b wkładka płyty Dzieci Kapitana Klossa (S.P. Records 1993)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]