Przejdź do zawartości

Dziecko Rosemary (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dziecko Rosemary
Rosemary's Baby
ilustracja
Autor

Ira Levin

Tematyka

horror

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

1967

Pierwsze wydanie polskie
Przekład

Bogdan Baran

Dziecko Rosemary (ang. Rosemary's Baby) – powieść grozy autorstwa Iry Levina z 1967 roku. W 1968 na podstawie książki powstał nagradzany film pod tym samym tytułem w reżyserii Romana Polańskiego z Mią Farrow, Johnem Cassavetesem i Ruth Gordon, a w 2014 miniserial w reżyserii Agnieszki Holland.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Młode małżeństwo, Guy i Rosemary Woodhouse, wprowadzają się do nowego, eleganckiego mieszkania w Nowym Jorku. Sympatyczni sąsiedzi, Minnie i Roman Castevet, szybko zaprzyjaźniają się z małżeństwem i służą we wszystkim pomocą. Wkrótce Guy, który jest aktorem, dostaje znaczącą rolę, po tym jak jego rywal nieoczekiwanie ślepnie. Z kolei Rosemary zachodzi w ciążę. Równocześnie jednak zaczynają ją nawiedzać koszmarne sny i halucynacje.

Pewien znajomy ostrzega ją przed sąsiadami, a zaraz potem umiera w dziwnych okolicznościach. Rosemary przeprowadza własne badania i odkrywa, że Minnie i Roman są liderami satanistycznej sekty. Jest coraz bardziej przerażona, gdyż obawia się, że chcą złożyć jej dziecko w ofierze Szatanowi. Jednak nikt nie traktuje jej obaw poważnie, nie wierzy jej nawet własny mąż, coraz bardziej zajęty robieniem kariery aktorskiej. Wkrótce Rosemary odkrywa, że prawda jest inna: dziecko, które rodzi to dziecko Szatana.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]