Dziedzina (matematyka)
Dziedzina relacji (dwuczłonowej) – zbiór wszystkich poprzedników par należących do danej relacji[1]. W szczególności dziedziną funkcji nazywa się zbiór jej wszystkich argumentów – obiektów, dla których ma określone wartości[2].
Jeśli funkcja jest określona na zbiorze to pisze się [potrzebny przypis].
Dziedzina naturalna[edytuj | edytuj kod]
Jeśli funkcji rzeczywistej lub zespolonej nie określono dziedziny explicite, ale zdefiniowano tę funkcję pewnym wyrażeniem (np. algebraicznym), to przyjmuje się dla nich dziedzinę naturalną – najszerszy w sensie inkluzji podzbiór zbioru liczb rzeczywistych (zespolonych), dla którego wzór funkcji ma sens (dziedzina wyrażenia)[potrzebny przypis].
Przykłady[edytuj | edytuj kod]
- Dziedziną wielomianów, funkcji wykładniczych, sinusa, cosinusa i arcus tangensa może być cała oś rzeczywista lub szerzej: płaszczyzna zespolona.
- Dla niektórych funkcji wymiernych innych niż wielomiany dziedziną może być cała oś rzeczywista – przykładem jest rozkład Cauchy’ego. Z kolei dziedzina dowolnej homografii nie zawiera co najmniej jednego punktu, przez niemożność dzielenia przez zero.
- Pierwiastek arytmetyczny stopnia nieparzystego z dowolnej liczby rzeczywistej jest liczbą rzeczywistą. Za do dla stopnia parzystego, np. pierwiastka kwadratowego, wartości rzeczywiste są przyjmowane tylko dla liczb nieujemnych. Podobnie jest z funkcjami potęgowymi o wykładniku niewymiernym.
- Dla logarytmów o wartościach rzeczywistych najszerszą dziedziną jest półoś liczb dodatnich; rozważa się logarytmy z liczb ujemnych, jednak wartości są wtedy zespolone.
- Jest nieskończenie wiele liczb rzeczywistych, dla których funkcja tangens nie jest określona; jej dziedziną nie może być np. półprosta.
- Ciągi nieskończone definiuje się jako funkcje, których dziedziną jest zbiór wszystkich liczb naturalnych:
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ dziedzina relacji, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2023-08-30] .
- ↑ dziedzina funkcji, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2023-08-30] .
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Eric W. Weisstein , Domain, [w:] MathWorld [online], Wolfram Research (ang.). [dostęp 2023-08-30].
Domain of definition (ang.), Encyclopedia of Mathematics, encyclopediaofmath.org, [dostęp 2023-08-30].