Dziekanka (Gniezno)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Gniezna Dziekanka
osiedle Gniezna
Oś.Dziekanka.jpg
Osiedle Dziekanka
Miasto Gniezno
Status osiedle
Założono XX wiek
W granicach Gniezna 1951
Położenie na mapie Gniezna
Mapa lokalizacyjna Gniezna
Dziekanka
Dziekanka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dziekanka
Dziekanka
Ziemia 52°31′47″N 17°34′42″E/52,529722 17,578333

Dziekanka – osiedle w zachodniej części Gniezna (po obu stronach ul. Poznańskiej, dawna wieś włączona w 1951 do miasta). Tereny rekreacyjne i sportowe. W dzielnicy mieszka ok. 500 osób. Przy ulicy Kostrzewskiego mieszczą się: Muzeum Początków Państwa Polskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i Collegium Europaeum Gnesnense. Od zachodu osiedle graniczy z dzielnicą Skiereszewo, od wschodu z dzielnicą Stare Miasto, od południa z dzielnicą Dalki i od północy z dzielnicą Piekary.

Na osiedlu istnieje Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych o zabudowie eklektycznej z 18911894. W skład kompleksu szpitalnego wchodzą izba przyjęć, oddziały szpitalne, willa dyrektorska, neogotycka kaplica szpitalna (obecnie kościół parafialny pw. bł. Michała Kozala i jednocześnie kaplica filialna parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu) z 18941895, obieralnia ziemniaków, kuchnia, budynki mieszkalne, gospodarcze.

W czasie okupacji niemieckiej w Polsce, w latach 19391941, hitlerowcy wymordowali w Szpitalu Psychiatrycznym w Dziekance ok. 1 200[1] pacjentów. Osoby te mordowane były w okresie od 7 grudnia 1939 do 12 stycznia 1940 przez oddział specjalny SS-Sonderkommando Lange. Przeznaczonych do uśmiercania pacjentów wskazywał najczęściej dyrektor tego zakładu Viktor Ratka[1] oraz pielęgniarz Otto Reich, który tuż przed umieszczeniem pacjentów w komorze gazowej samochodu podawał im zastrzyki ze środkami uspokajającymi[1]. Dla upamiętnienia ofiar umieszczono na zewnętrznej ścianie kaplicy Szpitala Psychiatrycznego pamiątkową tablicę.

Ulice[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Enno Schwanke: Die psychiatrische Anstalt Tiegenhof. Die nationalsozialistische „Euthanasie“ in regionaler Perspektive,Berlin 2013 (Master-Thesis FU Berlin).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy