Dzielów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzielów
Widok ogólny
Widok ogólny
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat głubczycki
Gmina Baborów
Liczba ludności (2006) 223
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 48-120
Tablice rejestracyjne OGL
SIMC 0491073
Położenie na mapie gminy Baborów
Mapa lokalizacyjna gminy Baborów
Dzielów
Dzielów
Położenie na mapie powiatu głubczyckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu głubczyckiego
Dzielów
Dzielów
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Dzielów
Dzielów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dzielów
Dzielów
50°08′12″N 18°00′10″E/50,136667 18,002778

Dzielów (niem. Eiglau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, w gminie Baborów. Dzielów graniczy z Rakowem i Baborowem. Znajduje się w nim m.in. świetlica wiejska.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości wywodzi się od polskiej nazwy określającą funkcję matematyczną podział[1]. Heinrich Adamy w swoim spisie nazw miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 r. we Wrocławiu jako najstarszą nazwę wymienia Dzielów, podając jej znaczenie Gutsanteil (pol. dobry udział, podział)[1]. Nazwa została później fonetycznie zgermanizowana na Eiglau[1] w wyniku czego straciła swoje pierwotne znaczenie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do głosowania podczas plebiscytu na Górnym Śląsku uprawnionych było w Dzielowie 366 osób, z czego 274, ok. 74,9%, stanowili mieszkańcy (w tym 268, ok. 73,2% całości, mieszkańcy urodzeni w miejscowości). Oddano 360 głosów (ok. 98,4% uprawnionych), w tym 358 (ok. 99,4%) ważnych; za Niemcami głosowało 349 osób (ok. 96,9%), a za Polską 9 osób (ok. 2,5%)[2].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[3]:

 • kościół par. pw. św. Mikołaja, z początku XVIII wieku, XIX w. ,
 • zagroda nr 14, XIX wiek:
  • dwa domy,
  • ogrodzenie z bramą i furtą, nie istnieje,
 • zagroda nr 20, z połowy XIX wieku:
  • dwa domy,
  • ogrodzenie z bramą i furtą.

Kościół parafialny oraz obraz św. Mikołaja z XIV wieku[edytuj | edytuj kod]

Dzielów znany jest z kościoła św. Mikołaja, stojącego w cieniu gęstych starych lip przy drodze z Baborowa do Raciborza. Kościół ten zawdzięcza swoje powstanie następującemu zdarzeniu: Przy starej drodze na Racibórz w 14 stuleciu stała blisko Dzielowa stara lipa z obrazem św. Mikołaja, patrona kupców. Pobożny czciciel św. Mikołaja zbudował w miejscu lipy, która zmurszała, drewnianą kaplicę i umieścił w niej stary obraz. Wierni z Dzielowa i sąsiednich okolic często odwiedzali pielęgnowaną przez pustelników kaplicę. Wkrótce obraz Mikołaja został obwołany cudownym i przybywało tam wiele pielgrzymek. W 1700 roku kaplicę powiększono, która w 1780 roku groziła zawaleniem. Wówczas Baborowianie zażądali przeniesienia cudownego obrazu z Dzielowa do kościoła parafialnego w Baborowie. Spodziewano się tym ściągnąć pielgrzymów do Baborowa. Dzielowianie sprzeciwili się temu planowi. Obraz przez mieszkańców Dzielowa był strzeżony dzień i noc. W kościele bez przerwy paliły się świece, odbywały się modlitwy dopóki urząd kościelny nie ustalił, że cudowny obraz pozostanie w dzielowskiej kaplicy i zostanie polecona jego naprawa. Pełni radości z tej decyzji dzielowianie z całą gorliwością przystąpili do polepszenia kościoła i zbudowali w nim w 1786 roku murowane prezbiterium. W 1821 roku runęła część sklepienia. Głubczycki starosta w porozumieniu z ówczesnym proboszczem Baborowa zaplanował zniesienie kościółka św. Mikołaja. Sprawę burzenia przekazano na licytację. Mieszkańcy ponownie z całą energią sprzeciwili się temu zamierzeniu. Oznajmili, że są gotowi zbudować na własny koszt nowy kościół i zatroszczyć się o jego naprawę. Dzięki temu w 1824 roku doszło do budowy obecnego kościoła, który w 1945 roku w wyniku działań wojennych został ciężko uszkodzony przez pożar. W 2017 roku obraz św. Mikołaja został oddany do renowacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 78.
 2. Odpis urzędowego dziennika Komisji Międzysojuszniczej Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku w Opolu „Journal Officiel de Haute-Silésie” Nr. 21 z dnia 7-go maja 1921 r., zawierającego wyniki plebiscytu na Górnym Śląsku.. Katowice: Biuro Sejmu Śląskiego, 1932-10-10, s. 16. [dostęp 2015-02-12]. (fr. • pol.)
 3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 25.11.2012]. s. 19,20.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]