Dzielenie czasu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dzielenie czasu, zwane podziałem czasu, w wielozadaniowych systemach operacyjnych, jest mechanizmem pozwalającym na jednoczesne wykonywanie wielu zadań (zwykle dotyczy procesów, czasem również wątków) w obrębie jednego procesora, lub rdzenia w przypadku procesorów wielordzeniowych, w pewnej, umownej, jednostce czasu.

Za mechanizm dzielenia czasu odpowiedzialny jest planista. Decyduje on o kolejności przełączania zadań oraz o wyznaczaniu okresu, na jaki danemu zadaniu przydziela się procesor. Takie postępowanie może sprawiać wrażenie równoległego wykonywania tychże zadań − przy czym każde z nich ma do dyspozycji tylko część, uzależnioną od planisty, mocy obliczeniowej procesora. Aby mechanizm dzielenia czasu funkcjonował właściwie, konieczne jest zapewnienie możliwości wywłaszczania zadań, co w przypadku komputerów PC było zaimplementowane dopiero w 32-bitowym trybie chronionym procesora Intel 80386.

W przypadku wieloprocesorowych systemów komputerowych albo procesorów wielordzeniowych zadania mają do dyspozycji więcej niż jeden procesor/rdzeń wykonawczy i w takim wypadku mogą rzeczywiście wykonywać się jednocześnie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]