Dzielnice Toronto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Toronto

Dzielnice Toronto (ang. neighbourhoods - sąsiedztwa) - określenie miejsc, które tworzą kanadyjskie miasto Toronto. Nie są jednoznaczne z dzielnicami w sensie podziału admnistracyjnego. Wiele nazw funkcjonuje tylko zwyczajowo, w odbiorze społecznym. Obszary miasta w potocznej mowie określa się najczęściej od najbardziej znaczącej ulicy lub skrzyżowania, lub w przypadku dzielnic imigrantów - od ich narodowości.

Ameryka Północna posiada tradycję kontynentu imigrantów, Kanada także powstała dzięki polityce imigracji. Jest to jeden z niewielu krajów, który posiada przejrzysty system (punktowy) przyjmowania chętnych do osiedlenia się na jego terenach. Znaczny przyrost ludności jest właśnie tym podyktowany, przez co w Toronto istnieje wiele dzielnic będących skupiskami mniejszości narodowych. Przejawia się to zarówno w tradycyjnych restauracjach i sklepach, jak i lokalnych imprezach i festiwalach.

Ponad połowa mieszkańców Toronto to imigranci, przez co Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznała miastu tytuł najbardziej międzynarodowej metropolii świata. O Toronto mówi się, że jest całym światem spotykającym się w jednym miejscu (A World Within A City).

Old Toronto[edytuj | edytuj kod]

Panorama miasta

Określenie Stare Toronto (Old Toronto) odnosi się do obszaru miasta z okresu 1967-97, czyli przed rozszerzeniem granic administracyjnych w 1998 roku. Czasami mówi się o tej okolicy jako South lub Central District.

Panorama miasta

East York[edytuj | edytuj kod]

Etobicoke[edytuj | edytuj kod]

Scarborough[edytuj | edytuj kod]

North York[edytuj | edytuj kod]

York[edytuj | edytuj kod]