Dziennik elektroniczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dziennik elektroniczny, e-dziennik – program komputerowy lub serwis internetowy służący do rejestracji wszystkich informacji o uczniu i zajęciach.

W niektórych szkołach jest często stosowany, jako dodatkowy element kontaktu z rodzicami, ponadto zakres informacji przechowywanych w dziennikach elektronicznych jest przeważnie większy niż w tradycyjnych szkolnych dziennikach.

W 2009 r. MEN usankcjonowało stosowanie dzienników elektronicznych umożliwiając szkołom prowadzenie wyłącznie dziennika elektronicznego w miejsce ich papierowych poprzedników pod warunkiem spełnienia wymagań[1]:

  1. Musi umożliwiać jednoznaczne zidentyfikowanie osoby wprowadzającej bądź modyfikującej dane.
  2. Musi być zgodny z ustawą o ochronie danych osobowych oraz o ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną — w przypadku serwisów internetowych.
  3. Musi zachowywać historię wszystkich zmian wprowadzanych w dzienniku wraz z informacją o osobie zmieniającej dane.
  4. Musi umożliwiać eksport danych dziennika w formacie XML i zapis na nośniku informatycznym w terminie 10 dni od dnia zakończenia roku szkolnego (lub 10 dni od dnia zakończenia semestru przypadku szkół policealnych dla młodzieży oraz szkół dla dorosłych).
  5. Musi umożliwiać sporządzenie dziennika w formie papierowej i jego wydrukowanie.

Obecnie każda szkoła musi uzyskać zgodę organu prowadzącego na użytkowanie dziennika elektronicznego jeżeli będzie to wyłączna forma prowadzenia dziennika.

Istnieje wiele aplikacji służących do prowadzenia dziennika elektronicznego, zarówno otwartych jak i własnościowych, jednak wraz z rozwojem internetu popularność zyskują serwisy internetowe przeznaczone do prowadzenia dziennika elektronicznego[2] umożliwiających udostępnianie rodzicom uczniów części danych.

Przypisy

  1. § 20a. ust. 3 i 4 oraz § 20b Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji wraz z późniejszymi zmianami (Dz.U. 2009 nr 116 poz. 977); rozporządzenie to zostało zastąpione przez Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. 2014 poz. 1170).
  2. Lista dostępnych dzienników elektronicznych. [zarchiwizowane z tego adresu].