Dziewczęta w mundurkach (film 1931)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dziewczęta w mundurkach
Mädchen in Uniform
Gatunek

melodramat

Data premiery

27 listopada 1931

Kraj produkcji

Rzesza Niemiecka

Język

niemiecki

Czas trwania

88 min

Reżyseria

Leontine Sagan

Scenariusz

Friedrich Dammann
Christa Winsloe

Główne role

Dorothea Wieck
Hertha Thiele
Emilie Unda
Hedwig Schlichter

Muzyka

Hansom Milde-Meißner

Zdjęcia

Reimar Kuntze
Franz Weihmayr

Montaż

Oswald Hafenrichter

Produkcja

Carl Froelich

Nagrody
nagroda publiczności na MFF w Wenecji

Dziewczęta w mundurkach (niem. Mädchen in Uniform) – niemiecki melodramat z 1931 roku w reżyserii Leontine Sagan. Opowiadał o zagubionych, osamotnionych dziewczętach będących mieszkankami internatu. Jest wyrazem sprzeciwu przeciwko pruskiemu rygorystycznemu modelowi wychowania oraz pierwszym obrazem filmowym przedstawiającym otwarcie i w pozytywnym ujęciu erotyczną miłość między kobietami.

Film powstał na podstawie dramatu Christy Winsloe. Był on jednak zbyt drastyczny dla szefostwa berlińskiej wytwórni Universum Film AG, z którą współpracowała reżyserka. Ostatecznie powstał w wytwórni niezależnej i przyniósł Lentine Sagan światowy rozgłos[1]. Nota bene sztuka Winsloe w tłumaczeniu Ireny Grywińskiej w 1932 r. grana była na scenie Teatru Kameralnego w Warszawie[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest schyłek Republiki Weimarskiej. Nastoletnia Manuela von Meinhardis po śmierci swoich rodziców zostaje wysłana przez rodzinę do szkoły z internatem dla dziewcząt z dobrych domów. Manuela nie może zaaklimatyzować się w nowym środowisku pełnym rygorów – zamyka się w sobie i stroni od rówieśniczek. Jedyną osobą, u której Manuela znajduje zrozumienie i odrobinę ciepła jest nauczycielka, Elise von Bernburg. Uczennicę i nauczycielkę połączy emocjonalna więź – przyjaźń, która wkrótce przerodzi się w poważniejsze uczucie.

Odbiór filmu i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Obraz filmowy przyniósł uznanie jego twórcom: w 1932 roku reżyserka otrzymała nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w kategorii najlepsze wykonanie techniczne, a w 1934 nagrodę Kinema Junpo w Tokio w kategorii najlepszego filmu zagranicznego[3]. Mimo to wzbudził kontrowersje w kraju ze względu na jawną krytykę pruskiego modelu wychowania oraz przedstawienie gorszącej wówczas miłości między kobietami. Szczególne wzburzenie wywołało dopuszczenie na ekran uczucia między nauczycielką i uczennicą. Film spotkał się z szykanami ze strony władz w Niemczech – znalazł się na indeksie zakazanych przez nazistów filmów i próbowano zniszczyć wszystkie jego kopie. Wiadomo, że oryginalny negatyw został zniszczony w czasie II wojny światowej, a znana dzisiaj wersja została odtworzona z zachowanych taśm lepszej jakości[4].

Przez pewien czas film był zakazany również w USA i dopiero po interwencji pierwszej damy, Eleanor Roosevelt zniesiono cenzurę filmu[4]. W 1958 roku nakręcono remake filmu Leontine Sagan: Nowa wersja Dziewcząt w mundurkach powstała w koprodukcji RFN i Francji, a wyreżyserował ją Géza von Radványi z udziałem Romy Schneider i Lilli Palmer w rolach głównych[5].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Notatka dotycząca filmu Dziewczęta w mundurkach w serwisie Gazeta.pl, dostęp 2008-11-24.
  2. Irena Grywińska, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [dostęp 2021-04-10].
  3. Lista nagród dla filmu Dziewczęta w mundurkach – lista nagród w bazie IMDb (ang.), dostęp 2008-11-24.
  4. a b Notatka o filmie Dziewczęta w mundurkach w serwisie FilmWeb.pl. filmweb.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-04)]., dostęp 2008-11-24.
  5. Notatka dotycząca filmu z 1958 r w bazie IMDb (ang.), dostęp 2008-11-24.
  6. Pełna obsada podana za serwisem IMDb.com, dostęp 2008-11-24.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]