Dziewiątkowicze Nowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziewiątkowicze Nowe
Дзявяткавічы Новыя
Ilustracja
Kościół Świętych Piotra i Pawła (stan w 2011 r.)
Państwo  Białoruś
Obwód grodzieński
Rejon słonimski
Populacja (2009)
• liczba ludności

622[1]
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Dziewiątkowicze Nowe”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Dziewiątkowicze Nowe”
Ziemia52°54′58″N 25°10′05″E/52,916111 25,168056
Portal Białoruś

Dziewiątkowicze Nowe (biał. Дзявяткавічы Новыя) – wieś na Białorusi położona przy trakcie ze Słonimia do Berezy Kartuskiej nad rzeką Hrywdą i Ruchówką.

Siedziba parafii prawosławnej (pw. św. Mikołaja Cudotwórcy)[2] i rzymskokatolickiej (pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła).

Pałac Ślizieniów w Dziewiątkowiczach Nowych, rysunek Napoleona Ordy z 1860 roku

Dziewiątkowicze Nowe zostały wyodrębnione z Dziewiątkowicz. Dziewiątkowicze należały pierwotnie do Mieleszków. W 1667 część Dziewiątkowicz nabył Kazimierz Śliźień w posagu po żonie Teodorze Mieleszkównie. Pozostałą część klucza Dziewiątkowicz nabył podkoniuszy litewski Michał Ślizień od podstolego Giedrojcia w roku 1752. Na początku XIX w. była tu parafia katolicka. Do parafii należał kościół filialny w Rudni oraz kaplice w Rudopolu i Reginowie. Kościół w Dziewiątkowiczach fundowała Tekla Ślizień z ks. Czetwertyńskich.

Przed 1939 wieś Dziewiątkowicze Nowe należała do gminy Dziewiątkowicze w powiecie słonimskim. W Dziewiątkowiczach był majątek ziemski o powierzchni 637 ha. W majątku był młyn wodny i parowy. Młyny te dzierżawił Bela Epsztejn. W majątku były stawy rybne i mleczarnia. Produkowane tam sery sprzedawano do Grodna, Warszawy i Wilna. Pałac w Dziewiątkowiczach został spalony. W wieży tego pałacu znajdowała się kolekcja kilku tysięcy batalionów. Drewniany dwór (mieszkanie administratora majątku) znajduje się na ilustracji w "Przez Kraj Ludzi, Zwierząt i Bogów" Ferdynanda Ossendowskiego. Po 1939 w Dziewiątkowiczach powstał sowchoz.

Właścicielem Dziewiątkowicz był Olgierd Ślizień, adiutant gen. Andersa, jego żona Maria z Karczewskich, wcześniej była żoną gen. Skotnickiego. Maria z Karczewskich swoją karierę życiową zakończyła jako żona bankiera w Genewie. Mieszkając tam odwiedzała rodzinę w Poznaniu. Syn Ślizień pozostał w Polsce, był więziony w okresie stalinowskim.

W 2002 r. we wsi zbudowano cerkiew prawosławną pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, która służy miejscowej parafii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]