Dziewięcioro Pintupi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dziewięcioro Pintupi – grupa dziewięciu Pintupi odnalezionych w 1984 prowadzących tradycyjne półkoczownicze życie na pustyni Gibsona. Czasami są określani jako „zaginiony szczep”.

Uważa się ich za ostatnich Aborygenów prowadzących takie życie. Poruszali się w pobliżu wodopojów przy jeziorze Mackay, przy granicy Australii Zachodniej z Terytorium Północnym, nadzy i uzbrojeni w dwumetrowe włócznie i bumerangi. Podstawą ich diety były jaszczury goanna przypominające małe krokodyle i króliki, a także rośliny dostępne w buszu.

Grupa jest rodziną – czterech braci (Warlimpirrnga, Walala, Thomas i Yari Yari), trzy siostry (Yardi, Yikultji i Tjakaraia) i dwie „matki” (Nanyanu i Papalanyanu). Chłopcy byli w wieku 14 do 20 lat, dziewczynki też miał kilkanaście lat (nikt nie zna dokładnego wieku). Matki miały 30-kilka lat. Ojciec, mąż dwóch żon, zmarł kilka miesięcy przed odnalezieniem grupy.

Grupa została namierzona przez wykonawcę z Circus Oz, Geoffa Tulla, Charlie McMahon i kilku poszukiwaczy aborygenów i sprowadzona do Kintore 250 km na południe. Poszukiwacze byli zdumieni ich nagością. McMahon twierdzi, że dane im ubrania uznali za absolutnie niewygodne. Poszukiwacze mówiący w języku pintupi powiedzieli im, że jest mnóstwo jedzenia i woda, która wypływa z rur, co zupełnie zadziwiło grupę. Badanie medyczne wykazało, że byli w „doskonałej kondycji. Bez uncji tłuszczu, silni i zdrowi”.

W kiwikurra w pobliżu Kintore spotkali się z innymi członkami swojej dalszej rodziny. Nomadzi rytualnie uderzali ich patykami za niesprowadzenie ich z pustyni wcześniej. Według Tulla "byli osłupieni dostępnością jedzenia i wody".

Dziewięcioro dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Dzisiaj wszyscy członkowie grupy są artystami sztuki wizualnej. Jedna z matek zmarła. Jeden z braci, Yari Yari, po dwóch latach w „mieście” powrócił na pustynię. Niektórzy uważają, że ciągle jest na pustyni i nawet ma magiczne moce. Inni twierdzą, że widzieli go w pobliżu Tennant Creek.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]