Dzika Mrówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dzika Mrówka – główny bohater cyklu przygodowych książek dla młodzieży, których autorem jest gdańszczanin Andrzej Perepeczko.

W skład cyklu wchodzą następujące książki:

 • (1977) Dzika Mrówka i tam-tamy[1]
 • (1981) Dzika Mrówka pod żaglami[2]
 • (1983) Podwodny świat Dzikiej Mrówki[3]
 • (1986) Dzika Mrówka i Jezioro Złotego Lodu[4]
 • (1987) Dzika Mrówka i tajemnica U-2002[5][a]
 • (2014) Dzika Mrówka i wenecki Doża Dandolo[6]
 • (2015) Dzika Mrówka na kurierskim szlaku[7]
 • (2017) Dzika mrówka i tajemnice gdańskiego wybrzeża[8]

„Dzika Mrówka” vel „Pixi” (Marek) razem z „Jego Bratem” (Jarkiem) oraz Mamą (do której Tata mówi per „Miciu”) i Tatą mieszkają w Gdańsku Oliwie. Tata braci jest marynarzem. Po powrocie z kolejnego rejsu Tata, słysząc skargi Mamy, postanawia zająć się braćmi i zabiera ich w rejs do Afryki, podczas którego m.in. ratują arabskiego rybaka, łapią szajkę afrykańskich złodziei i podejmują decyzję o przyszłej nauce w Szkole Morskiej.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia Tata zabrał Dziką Mrówkę na spotkanie Klubu Kaphornowców. Dzika Mrówka zafascynowany opowieściami żeglarzy zaczął interesować się żeglarstwem. Porzucił swoją dawną pasję, czyli hokej na lodzie, i zapisał się do klubu żeglarskiego. Po początkowym zniechęceniu ilością zajęć teoretycznych i pracami przy konserwacji żaglówek zaczyna sam żeglować. Po pewnym czasie zostaje wyróżniony i uczestniczy w regatach w klasie „Optymist”. Niestety udział Marka kończy się wywrotką. W kolejnych zawodach odnosi sukcesy i zostaje w nagrodę uczestnikiem pełnomorskiego rejsu na jachcie „Stella Polaris”. Załoga ratuje rozbitków ze szwedzkiego jachtu. W akcji czynnie uczestniczył Dzika Mrówka, który uratował dziewczynę przywiązaną do jachtu. „Stella Polaris” z uratowaną załogą płynie do Sztokholmu, gdzie podczas zwiedzania zabytków Dzika Mrówka zostaje zafascynowany żaglowcemVasa” i postanawia poświęcić się kolejnej pasji: podwodnym poszukiwaniom archeologicznym.

Po powrocie z rejsu kapitan „Stelli Polaris” oraz Dzika Mrówka zostają odznaczeni za ratowanie życia. Kilka tygodni później Dzika Mrówka zapisuje się do klubu płetwonurkowego na kurs prowadzony przez Pana Wojtka. W kursie uczestniczy również jego szkolna koleżanka Ulka. Zasłyszana w czasie szkolnej wycieczki historia odkrycia starego dokumentu, w którym była wzmianka o starodawnym grodzisku zatopionym w jeziorze wpływa na wybór miejsca letniego obozu płetwonurkowego. Zatopione grodzisko znajduje Ulka. W nagrodę za to odkrycie młodzi płetwonurkowie w czasie następnych wakacji wyjeżdżają na obóz płetwonurkowy na jachcie „Swantewind” u wybrzeży Jugosławii. Po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło rybacka wioskę uczestniczą w akcji ratunkowej. Gdy Dzika Mrówka i Pan Wojtek nurkują w celu wydobycia zerwanej kotwicy jachtu odkrywają zatopiony wrak bardzo starego statku.

W czasie kolejnych wakacji Dzika Mrówka, Jego Brat i Ulka uczestniczą w górskim obozie wędrownym członków klubu płetwonurkowego. Zasłyszana przy ognisku opowieść o odkryciu dokumentu „kipu”, który dotyczył ukrytego w Andach skarbu Inków spowodowało zorganizowanie ekspedycji do Ameryki Południowej. Ekspedycja dzięki szczęśliwemu przypadkowi zakończyła się sukcesem. Młodzi płetwonurkowie odkryli złote indiańskie przedmioty zatopione w bryłach lodu w słonym jeziorze.

W piątej części przygód Dzika Mrówka po przeczytaniu artykułu o Bursztynowej Komnacie zaraża pomysłem jej poszukiwania Pana Wojtka i pozostałych przyjaciół. Poszukiwania naprowadzają bohaterów na ślad zatopionych w zatoce sań oraz okrętu podwodnego. Podążając jego tropem wyjeżdżają do Ameryki Środkowej, gdzie odkrywają zatopioną łódź.

W szóstym tomie przygód (Dzika Mrówka i wenecki Doża Dandolo) bohaterowie razem z przyjaciółmi przemierzają Morze Śródziemne na jachcie „Swantewid” w poszukiwaniu skarbu Weneckiego Żeglarza. Bohaterowie odwiedzają Wenecję, skąd trasa poszukiwań zaginionego zabytku prowadzi przez Morze Śródziemne do starożytnego Halikarnasu i wreszcie do Konstantynopola.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Książkę wznowiono pod tytułem Dzika Mrówka i tajemnica Bursztynowej Komnaty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andrzej Perepeczko, Dzika Mrówka i tam-tamy, Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1977.
 2. Andrzej Perepeczko, Dzika Mrówka pod żaglami, Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1981, ISBN 83-215-9836-6.
 3. Andrzej Perepeczko, Podwodny świat Dzikiej Mrówki, Wydawnictwo Morskie, 1983, ISBN 83-215-6623-5.
 4. Andrzej Perepeczko, Dzika Mrówka i Jezioro Złotego Lodu, Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1986, ISBN 83-215-6629-4.
 5. Andrzej Perepeczko, Dzika Mrówka i tajemnica U-2002, Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1987, ISBN 83-215-6632-4.
 6. Andrzej Perepeczko, Dzika Mrówka i wenecki Doża Dandolo, Wanda Orlińska (ilust.), Gdynia: Siesta DeLibro, 2014, ISBN 978-83-939721-0-4.
 7. Andrzej Perepeczko, Dzika Mrówka na kurierskim szlaku, Wanda Orlińska (ilust.), Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2015, ISBN 978-837672-388-4.
 8. Andrzej Perepeczko, Dzika mrówka i tajemnice gdańskiego wybrzeża, Marek Kołodziej (ilust.), Pelplin: Wydawnictwo „Bernardinum”, 2017, ISBN 978-83-7823-869-0.