Dziobas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dziobas (oryg. Fethry Duck) - jedna z komiksowych postaci ze świata Kaczora Donalda.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Jego twórcami są Dick Kinney (scenarzysta) i Al Hubbard (rysownik). Po raz pierwszy pojawił się w komiksie pt. Nowe, zdrowe życie opublikowanym 2 sierpnia 1964 roku. Choć pierwsze historyjki z Dziobasem powstawały w studiu Burbank w USA, przeznaczone były na rynek europejski. Od połowy lat 70. Dziobas pojawiał się głównie w historyjkach powstałych w krajach europejskich i Brazylii.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Kuzyn Donalda, Gogusia i Gęgula, niezdara, w niektórych komiksach jest ekologiem. Jest naiwny, niezdarny i ma szalone pomysły. Nosi czerwony sweterek i czerwoną czapkę (w niektórych komiksach jego strój ma czarno-różową barwę). Ma kilka rozczochranych długich włosów. Czasami pracuje wraz z Kaczorem Donaldem w tajnej organizacji CAP zwalczającej siły paranormalne, a także w Kaczogrodzkiej Agencji Wywiadowczych Asów w służbie wujka Sknerusa jako agent Te-A 12. Przez jego wyczyny Donald często popada w kłopoty.

Ma brata Fiksata, a jego rodzicami są Dzióbella Oczko i Kaczor Kupermajczak.

Siostrzeńcem Dziobasa jest Dzióbdziuś (oryg. Biquinho). Został stworzony przez Brazylijczyka Gérsona L. B. Teixeira w 1982 roku. W polskich wydaniach komiksów pojawił się dwa razy – w komiksie Tajemniczy nektar (Komiks Gigant 1/92) oraz Inwazja plastikowych ciał (Gigant Poleca 137)[1]. Dzióbdziuś to niezwykle energiczny chuligan, który psuje wszystko, czego dotknie. Nosi czerwoną czapkę i czerwony sweterek[2]. Tak jak swój wuj, ma kilka rozczochranych długich włosów.

W niektórych komiksach brazylijskich Dziobas, podobnie do Superkwęka staje się superbohaterem o imieniu Morcego Vermelho. Wszystkie jego atrybuty mają skrzydła nietoperza, a jego ubranie jest podobne do wyglądu nietoperza. W Polsce postać ta nie wystąpiła, lecz prawdopodobnie została wspomniana w komiksie Niedola idola (Gigant Poleca 65), gdzie Dziobas przeprowadzający wywiad ze stworem Xeno z nieśmiałością zapytał o innego superbohatera - Kaczora-Pająka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jest też wspominany w 2 tomiku Giganta Mamuta w komiksie "Moje imię to niszczyciel"
  2. W niektórych kolorowaniach ma on zielony strój