Dziurawy Okap w Witkowych Skałach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dziurawy Okap w Witkowych Skałach
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Jerzmanowice, Dolina Szklarki, Witkowe Skały

Właściciel

prywatny

Długość

5,5 m

Deniwelacja

1,3

Wysokość otworów

475 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

85 m

Ekspozycja otworów

ku wschodowi

Kod

J.Olk.I-08.13

Położenie na mapie gminy Jerzmanowice-Przeginia
Mapa konturowa gminy Jerzmanowice-Przeginia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dziurawy Okap w Witkowych Skałach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dziurawy Okap w Witkowych Skałach”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Dziurawy Okap w Witkowych Skałach”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Dziurawy Okap w Witkowych Skałach”
Ziemia50°12′03″N 19°43′31″E/50,200722 19,725306
Strona internetowa

Dziurawy Okap w Witkowych Skałachschronisko w Witkowych Skałach na Wyżynie Olkuskiej wchodzącej w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[1]. Znajduje się na grzbiecie oddzielającym Dolinę Szklarki od jej bocznego, orograficznie prawego odgałęzienia, administracyjnie we wsi Jerzmanowice w gminie Zabierzów, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim[2].

Obiekt znajduje się za dużym odpękniętym blokiem skalnym u północno-zachodnich podnóży Wielkiej Witkowej. Jego główny otwór ma szerokość 0,6 m, wysokość 1 m i znajduje się za nim szczelinowaty korytarz o szerokości 1 m biegnący w kierunku zachodnim. Jego strop tworzą wielkie głazy, między którymi znajdują się dwa okna skalne. Za drugim oknem korytarz opada w głąb skały i zwęża się do szczeliny niemożliwej do przejścia. Drugie okno jest równocześnie drugim wejściem do schroniska[1].

Obiekt powstał w późnojurajskich wapieniach na szczelinie, która z czasem uległa rozmyciu. Na jego ścianach miejscami występują grzybki naciekowe, korozyjne wżery i skonsolidowane mleko wapienne. Namulisko składa się z wapiennego gruzu zmieszanego z glebą i próchnicą. Przez większe z okien do schroniska wpadają liści i śmieci, tworząc pod nim stożek. Schronisko jest przewiewne, w całości widne i poddane wpływom środowiska zewnętrznego. Przed jego otworem nielicznie rosną rośliny zielne, mchy, glony i porosty, niektóre z nich również wewnątrz schroniska. Ze zwierząt obserwowano muchówki, ślimaki i pająki z rodzaju Meta[1].

Obiekt znany był od dawna, świadczą o tym pozostawiane w nim śmieci. Po raz pierwszy wymienił go w 2008 r. J. Nowak w spisie jaskiń Doliny Szklarki[3]. Schronisko pomierzyła i opracowała jego dokumentację z planem I. Luty w lipcu 2014 r.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Izabella Luty, Dziurawy Okap w Witkowych Skałach [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-11-23].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2020-11-30].
  3. J. Nowak, Jaskinie Doliny Szklarki. Kraków: Jaskinie, 2008, 51: 28-33