Dziwne przypadki w Blake Holsey High

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dziwne przypadki w Blake Holsey High
Strange Days at Blake Holsey High
Gatunek science fiction, przygoda
Kraj produkcji  Kanada
Oryginalny język angielski
Główne role Emma Taylor-Isherwood
Michael Seater
Robert Clark
Shadia Simmons
Noah Reid
Jeffrey Douglas
Liczba odcinków 42 odcinki
Liczba serii 4 serie
Spis odcinków
Produkcja
Produkcja Jeff King
Kevin May
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Data premiery 5 października 2002
Stacja telewizyjna NBC, Discovery Kids, Jetix
Lata emisji 2002-2006

Dziwne przypadki w Blake Holsey High (ang. Strange Days at Blake Holsey High (dosł. dziwne dni w Blake Holsey High), 2002-2006) – kanadyjski serial telewizyjny dla młodzieży, stanowiący połączenie science fiction i przygody, często nazywany młodzieżowym Z Archiwum X. Premierowe odcinki serialu emitowane były od 5 października 2002 do 28 stycznia 2006 roku na kanale NBC. Serial składa się z trzech serii po trzynaście dwudziestopięciominutowych odcinków. Czwarta seria, wyemitowana 28 stycznia 2006 roku, to trzy połączone ze sobą odcinki stanowiące zakończenie serialu. Wyemitowane zostały one jako film zatytułowany Blake Holsey Conclusions.

Serial[edytuj | edytuj kod]

Serial znany jest także pod innymi tytułami, jak skrótowe „Blake Holsey”, „Blake Holsey High”. W wersji brytyjskiej, która emitowana była w Polsce, na planszy tytułowej pojawia się tytuł „Black Hole High”. Gdy w pierwszym odcinku bohaterowie odkrywają, że w szkole znajduje się czarna dziura (ang. black hole), tablica z nazwą szkoły zostaje pomalowana – przekreślono nazwę „Blake Holsey High”, wpisując „Black Hole High”, co można przetłumaczyć jako „szkoła z czarną dziurą”.

Serial cieszył się powodzeniem zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Zlicencjonowany został przez wiele telewizji. W Polsce serial emitowany był od 2004 roku przez telewizję Jetix z polskim dubbingiem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohaterami serialu jest piątka przyjaciół z tytułowej szkoły Blake Holsey High, członkowie klubu naukowego: Josie Trent, Vaughn Pearson, Corrine Baxter, Lucas Randall i Marshall Wheeler. Opiekunem kółka jest nauczyciel fizyki, profesor Zachary.

W szkole mają miejsce dziwne rzeczy, np. jeden z uczniów widział w szkolnym basenie mamuta, nikt nie dopuszcza jednak do siebie owych dziwnych zjawisk. Którejś nocy znika nauczyciel fizyki – profesor Middleton, czego świadkiem jest Lucas. Zniknięcie profesora zostaje jednak zatajone przez dyrekcję szkoły i radę nadzorczą, której przewodniczy Victor Pearson. Wkrótce po tych zdarzeniach do szkoły przybywa Josie Trent, która dołącza do kółka naukowego. Jego członkowie odkrywają, że na terenie szkoły znajduje się czarna dziura, która może mieć związek z dziwnymi rzeczami, które dzieją się w jej obrębie oraz tunel umożliwiający podróże w czasie. Z czasem odkrywają także, że ze wszystkim może mieć związek mająca w 1987 roku eksplozja laboratoriów Pearadyne, których dyrektorem był Victor Pearson. W dalszych sezonach przyjaciele podróżują w czasie, by odkryć przyczynę dziwnych zjawisk. W drugiej serii Josie znajduje kulę Quigong, która łamie wszelkie prawa fizyki i grawitacji. W serii Conclusions wszystkie wątpliwości zostają ujawnione – prawdziwym wrogiem przyjaciół jest Jack Avenir, pochodzący z przyszłości, chcący zawładnąć mocą wszechświata. Również Sara Pearson (matka Vaughna) okazuje się pochodzić z przyszłości i być obserwatorem. W ostatnim odcinku Sara wraca do teraźniejszości, a Avenir zostaje pokonany.

Oprócz przygody i science fiction serial łączy ze sobą także elementy komedii, dramatu, romansu i tajemnicy.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Josie Trent (Emma Taylor-Isherwood) – główna bohaterka serii, jest narratorką czołówki serialu. Córka Kelly Trent i Jacka Avenira. Została przeniesiona do Blake Holsey High w pierwszym odcinku, jako jedna z pierwszych odkrywa czarną dziurę na jej terenie. Jest ciekawska i uparta, to głównie jej najbardziej zależy na tym, aby odkryć co dzieje się w szkole. Według Corrine jest zakochana w Vaughnie, jednak ich relacje są dość chwiejne z powodu braku zaufania. Spotykają się jednak ze sobą, a Josie naprawdę się w nim podkochuje. Na początku nie chciała się zaprzyjaźniać z resztą z kółka naukowego ale później zmieniła zdanie. Nie potrafi śpiewać.
 • Corrine Baxter (Shadia Simmons) – najlepsza przyjaciółka Josie i jej współlokatorka. Przez członków klubu naukowego nazywana jest „mózgiem”. Jej IQ wynosi 172. Przez widzów porównywana jest do Hermiony Granger z Harry’ego Pottera. Należy do najmądrzejszych uczennic w szkole, jednak często miewa problemy z własną osobowością – główną jej cechą jest przesadna schludność. Dobrze jednak rozumie się z lubiącą bałagan i buntowniczą Josie. Jest zakochana w Marshallu. Lubi i potrafi śpiewać. Jej rodzice są lekarzami.
 • Lucas Randall (Michael Seater) – jest zwolennikiem teorii spiskowych, wierzy w zjawiska paranormalne. W szkole uważany jest za dziwacznego. Jego niepoprawne teorie często okazują się pomocne. To on odkrył czarną dziurę i tunel w szkole. Od odcinka kiedy Vaughn chłonął mózg Josie przestał go lubić mówiąc, że pracuje dla swojego ojca Victora. Podkochuje się w Josie.
 • Marshall Wheeler (Noah Reid) – najlepszy przyjaciel Lucasa i jego współlokator. Jest bardziej „cywilizowany” i rozrywkowy od Lucasa, pomaga mu utrzymać się na ziemi. Jest członkiem kapeli Magnet 360, w skład której wchodzą także inni uczniowie Blake Holsey High. Ma starszego brata, Granta. Zazdrościł mu popularności i go nie lubił.
 • Vaughn Pearson (Robert Clark) – piąty członek klubu naukowego. Jego ojciec, Victor Pearson, jest właścicielem i założycielem laboratoriów Pearadyne. Przez jakiś czas mieszka z ojcem, ich dom znajduje się praktycznie kilka kroków od szkoły. Gdy znajduje się w internacie Blake Holsey High, nie ma współlokatora. Relacje łączące go z Josie są bardzo trudne i skomplikowane ze względu na wydarzenia, które nie pozwalają im poznać się wzajemnie i obdarzyć zaufaniem. Często ma dylemat czy być lojalnym wobec ojca czy wobec przyjaciół. Jest sportowcem i jest bardzo popularny. Nie jest zbyt zdolnym uczniem i często nie rozumie o czym rozmawiają jego przyjaciele i profesor. Ma dysleksję i chciałby móc normalnie czytać.
 • Sara Pearson (Jenny Levine) – żona Victora Pearsona, która rzekomo zginęła w wypadku w zakładach Pearadyne. Nie była zadowolona, że Kelly Trent pracuje w Pearadyne. Pochodzi z przyszłości i jest obserwatorem. W ostatnim odcinku powraca do rodziny. Miała za zadanie dopilnować, by Victor znalazł kulę i otworzył laboratoria.
 • Noel Zachary (Jeffrey Douglas) – nauczyciel fizyki. Jest przyjacielem całej piątki. Jego wiedza pomaga Josie i reszcie w odkrywaniu rzeczy, które dzieją się w Blake Holsey High. Sam kiedyś pracował w Pearadyne. Gdy był mały, bał się klaunów i lubił grać na gitarze, wtedy nie lubił nauki. Zainteresował się nią w wieku 12 lat. Dzieciństwo spędził z matką.
 • Jack Avenir (John Ralston) – ojciec Josie. Pojawia się dopiero w ostatnich odcinkach, przedstawiony zostaje jako największy manipulator i główny czarny charakter. Pochodzi z przyszłości. Pragnął zawładnąć mocą kuli Quigong.
 • Victor Pearson (Lawrence Bayne) – ojciec Vaughna, znalazł kulę Quigong i jest jej prawowitym właścicielem. Próbuje odzyskać kulę od Josie Trent, by odbudować zakłady Pearadyne, w końcu klon Josie oddaje mu ją. Lubi i potrafi gotować. Ciekawią go wydarzenia, które dzieją się w szkole. Chciałby, by Vaughn był tak mądry jak on.
 • Woźny (Tony Munch) – woźny w szkole Black Holsey High, jest obserwatorem obserwatorów. Wiele razy daje rady Josie jak poradzić sobie z problemem. Podróżuje w czasie do różnych lat. Pochodzi z odległej przyszłości. Często nie okazuje uczuć. Za ingerencję w wydarzenia Blake Holsey i pomoc kółku naukowemu nie może wrócić do swojego czasu.
 • Amanda Durst (Valerie Boyle) – dyrektor szkoły; ukrywa dziwne rzeczy dziejące się w szkole. W młodości grała w Romeo i Julii, Julię. Uwielbia tę sztukę szczególnie całowanie. Gdy była młoda, był zakochana w Malvinie Lipshutzu. Boi się Victora Pearsona.
 • Klon Josie (Emma Taylor-Isherwood) – obserwator; został stworzony z gumy, którą żuła Josie; wraca w 3 serii. Była przeciwieństwem Josie jeśli chodzi o charakter. W ostatnich odcinka zostaje uwięziona w świecie, który stworzyła prawdziwa Josie po cofnięciu w czasie i zabraniu kuli z laboratoriów.

Przedmioty i miejsca[edytuj | edytuj kod]

 • Kula Quigong / kula Chii / kula bezgrawitacyjna – zwykła kula służąca do koncentracji i likwidowania stresu, staje się jednak źródłem nieograniczonej mocy. Josie używała jej na zajęciach klubu naukowego, jednak zabrana została jej przez profesora Zachary’ego. Przez energię z czarnej dziury stała się kulą bezgrawitacyjną. Gdy Josie cofnęła się w czasie, Victor zabrał jej kulę. W ostatnich odcinkach wyjaśnione zostało, że kula przeznaczona była Victorowi i Sarze, bo ich eksperymenty zapoczątkowały podróże w czasie. Gdy Avenir próbował posiąść jej moc, Josie i Vaughn powstrzymali go, jednak kula straciła swoją moc.
 • Czarna dziura – bezdenna pustka, z którą połączony był tunel. Istniała w szkole już od 1897 roku i tylko kilkunastu osobom udało się ją odkryć.
 • Tunel – tunel czasoprzestrzenny połączony z czarną dziurą, umożliwiający podróże w czasie. Tak naprawdę każda podróż tworzyła równoległy wymiar, a tunel łączył wszystkie wymiary i umożliwiał podróże pomiędzy nimi. Tunel został stworzony przez wybuch laboratoriów Pearadyne i jego wejście mieści się w gabinecie profesora Zachary’ego. Pierwszą osobą jaka go użyła był profesor Middleton.
 • Pearadyne 1 – zespół laboratoriów założonych przez Victora i Sarę Pearsonów, używane do tworzenia wynalazków i eksperymentów z fizyką kwantową. Pracowało w nich wiele osób związanych ze szkołą – m.in. profesor Zachary i woźny. Zostały zniszczone w 1987 roku przez wybuch, który był przykrywką dla powrotu Sary do przyszłości.
 • Pearadyne 2 – kontynuacja Pearadyne 1. Laboratoria Pearadyne 2 miały opierać się na podróżach w czasie i eksperymentach na kuli Quigong. Po powrocie zostały rozbudowane jednak nie eksperymentowano już z kulą, gdyż została zniszczona.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

 • 1879 – otwarcie „Chichester Preparatory Academy” (nazwę zmieniono później na cześć Blake’a Holsey’ego) i przyjęcie pierwszych uczniów.
 • 1977 – Victor zabiera kulę Josie, po czym poznaje Sarę; pierwszy dzień nauczania dyrektor Durst.
 • 1987 – narodziny Vaughna (17 czerwca); wybuch w laboratoriach Pearadyne, zniknięcie Sary (4 października).
 • 1988 – narodziny Josie (28 lipca).
 • 2002 – rozpoczęcie właściwej akcji serialu: Josie przybywa do „Blake Holsey High”; profesor Middleton przechodzi przez tunel.
 • 2005 – zniknięcie Josie, początek akcji w „Conclusions”.
 • 2006 – powrót Josie, zamknięcie „Blake Holsey High”, otwarcie Pearadyne 2.

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: na zlecenie Jetix – IZ-Text
Dźwięk i montaż: Iwo Dowsilas i Grzegorz Grocholski
Tekst polski:

Udźwiękowienie: Supra Film (1 seria)
W polskiej wersji wystąpili:

i inni

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Nieoficjalny polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01 Czarna dziura Wormhole
02 Niewidzialność Invisible
03 Magnes Magnet
04 Czwartek Thursday
05 Życie Lifetime
06 Fatum Fate
07 Kultura Culture
08 Radio Radio
09 Burza Storm
10 Kto Who
11 Zagubiony Lost
12 Robot Robot
13 Skurczenie Shrink
SERIA DRUGA
14 Czarna dziura II Wormhole II
15 Feromony Pheromones
16 Przeziębienie Cold
17 Genom Genome
18 Fale mózgowe Brainwaves
19 Chemia Chemistry
20 Ekosystem Ecosystem
21 Technologia Technology
22 Równanie Equation
23 Półkule Hemispheres
24 Odżywianie Nutrition
25 Echolokacja Echolocation
26 Stoper Stopwatch
SERIA TRZECIA
27 Przeniesienie Transference
28 Nocny Nocturnal
29 Powab Allure
30 Hipersześcian Tesseract
31 Kamuflaż Camouflage
32 Nanotechnologia Nanotechnology
33 Wizja Vision
34 Hologram Hologram
35 Prawdopodobieństwo Probability
36 Chiralność Chirality
37 Spór Friction
38 Przeszłość Past
39 Dochodzenie Inquiry
SERIA CZWARTA
40 Podsumowanie Conclusions
41
42

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]