E-310

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
E-310
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Producent PIT-Radwar
EUROTECH
Typ UAV
Załoga 0
Historia
Data oblotu 2014
Dane techniczne
Napęd 1 × silnik spalinowy
Wymiary
Rozpiętość 5,4 m
Długość 2,8 m
Wysokość 0,7 m
Masa
Własna 90 kg
Osiągi
Prędkość maks. 180 km/h
Pułap 5000 m
Promień działania 150 km
Długotrwałość lotu 8-12 h

E-310polski, taktyczny bezzałogowy system powietrzny (UAV - Unmanned Aerial Vehicle) krótkiego zasięgu opracowany przez firmy EUROTECH Sp. z o.o. oraz PIT-Radwar.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace nad bezzałogową platformą E-310 rozpoczęto w firmie EUROTECH na początku 2013 roku. Do prac nad systemem wkrótce przystąpiła również firma PIT-Radwar, która zajęła się opracowaniem sensorów, oprogramowania oraz łączności z platform powietrzną w czasie rzeczywistym. Radwar był również odpowiedzialny za zaprojektowanie i zbudowanie naziemnej stacji kontroli lotu. Stacja zapewnia kontrolę nad kilkoma platformami jednocześnie, obsługiwana jest przez pilota i operatora systemów rozpoznania. W założeniu projektantów, platform mają działać grupowo, przenosząc różne zestawy rozpoznawcze, zapewniając szeroki wachlarz informacji. Producent, w przypadku zainteresowania potencjalnych klientów nie wyklucza opracowania wersji uzbrojonej, w której małogabarytowe środki bojowe przenoszone byłyby na zewnętrznych węzłach. W 2014 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, na którym samolot zaprezentowano publicznie po raz pierwszy, twórcy E-310 otrzymali nagrodę Defender. Maszyna jest intensywnie testowana w warunkach poligonowych, między innymi w Ustce i Wicku Morskim gdzie była wykorzystywana do monitorowania ognia przeciwlotniczego prowadzonego z użyciem pocisków rakietowych. Podczas ćwiczeń wojskowych ANAKONDA 2014 samolot został wykorzystany jako platforma obserwacyjna służąca do korygowania ostrzału samobieżnej artylerii[1].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Płatowiec wykonany jest z kompozytów. Maszyna przystosowana jest do startu z katapulty. Lądowanie może odbyć się dzięki wyrzuceniu spadochronu lub klasycznie na wysuwanej z kadłub płozie. Samolot napędzany jest silnikiem spalinowym lub na życzenie klienta hybrydowym, umożliwiającym ciche podejście do celu. Silnik napędza trójłopatowe śmigło pchające. W samolocie zastosowano usterzenie motylkowe. Prowadzone są również prace nad możliwością zastosowania napędu hybrydowego, spalinowo-elektrycznego. 20 kilowy udźwig maszyny umożliwia instalacje dwusensorowej głowicy optoelektronicznej z kamerą działającą w świetle dziennym i nocy wraz z dalmierzem laserowym. Potencjalnie może być również zastosowany mini radar z syntetyczną aperturą lub systemy rozpoznania promieniowania elektromagnetycznego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tomasz Kwasek, Wystawa "Air Fair 2016", „Lotnictwo”, nr 6 (2016), s. 18-24, ISSN 1732-5323

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maciej Szopa. E-310 - bezzałogowiec z PIT-Radwar S.A.. „Lotnictwo”. 10, s. 10, 2014. ISSN 1732-5323.