E-Recepta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

E-recepta (elektroniczna recepta) – elektroniczna wersja recepty, umożliwiająca przekazanie informacji na temat leku przepisanego pacjentowi od lekarza do farmaceuty w aptece i innych instytucji, np. instytucji refundacyjnej (w Polsce do NFZ). Umożliwia kontrolę nad refundacją i prawidłowością działań medycznych[1].

E-recepta w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Elektroniczna recepta jest wprowadzana w Polsce w wyniku informatyzacji systemu opieki zdrowotnej .

W 2011 r. w Lesznie i powiecie leszczyńskim wprowadzono prototypowe wdrożenie systemu e-Recepta. Prototyp prowadzony jest w ramach „Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych” (P1). Za jego realizację odpowiada Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Na podstawie wniosków z wdrożenia prototypu w Lesznie zostanie przygotowany projekt systemu docelowego dla całego kraju.

Serwisy elektronicznej obsługi recept funkcjonują już w wielu krajach, m.in. w Anglii, Szwecji i Norwegii, przynosząc tamtejszym systemom opieki zdrowotnej całą gamę korzyści zarówno na poziomie mikro, jak i makro.

Na dzień dzisiejszy w Polsce nie funkcjonuje jeszcze żaden ogólnokrajowy system elektronicznej obsługi recept. Dostępny jest jedynie komercyjny system e-recept firmy KAMSOFT.

Pilotaż e-Recepty

Pilotaż e-Recepty miał ruszyć w połowie lutego 2018 roku. Konieczność usunięcia problemów technicznych spowodowała przesunięcie startu o kilka tygodni. Jedną z istotniejszych zmian było objęcie programem e-Recepty również leków refundowanych, które początkowo się w nim nie znalazły. Dodatkowy czas pozwala również na wprowadzenie w pilotażu rozwiązania, które umożliwi zatwierdzanie e-Recepty z użyciem certyfikatów ZUS. Do powszechnego użytku recepta ma wejść od 1 stycznia 2020 roku[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartłomiej Papież, E-recepta w polskim systemie opieki zdrowotnej, zdrowiepubliczne.cm-uj.krakow.pl, 2009 [dostęp 2019-01-09].
  2. e-Recepta: czym jest elektroniczna recepta i kiedy zacznie obowiązywać? [dostęp 2018-02-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]