E-Recepta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

E-recepta (elektroniczna recepta) - "bezpośrednia lub pośrednia transmisja recepty, wraz z informacjami ściśle z nią powiązanymi, pomiędzy lekarzem, farmaceutą, instytucją refundacyjną oraz władzami zdrowotnymi, przy użyciu mediów elektronicznych". Innymi słowy, e-recepta to elektroniczny zapis informacji na temat leku przepisanego pacjentowi, który obejmuje również sposób dawkowania tego leku. Zapis taki może być przekazany w formie elektronicznej od lekarza do podmiotu uprawnionego do jego dystrybucji - farmaceuty, a stamtąd dalej - np. do instytucji refundacyjnej (NFZ).

Elektroniczna recepta – na poziomie systemowym ochrony zdrowia – umożliwia uzyskanie ścisłej kontroli nad obrotem lekami refundowanymi, stwarza również możliwości weryfikacji prawidłowości działań medycznych. Także na poziomie mikro e-recepta przynosi wiele korzyści pacjentom, lekarzom i farmaceutom: zwiększone bezpieczeństwo, zaoszczędzony czas, brak problemów z odczytem recept – to tylko niektóre z nich.

Elektroniczna recepta jest jednym z priorytetów procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. W planach pojawia się rok 2020, jako data, kiedy każdy polski pacjent będzie posiadał elektroniczną kartę zdrowia, a e-recepta będzie w powszechnym użyciu.

Od marca 2011 r. w Lesznie i powiecie leszczyńskim odbywa się prototypowe wdrożenie systemu e-Recepta. Prototyp prowadzony jest w ramach „Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych” (P1). Za jego realizację odpowiada Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Na podstawie wniosków z wdrożenia prototypu w Lesznie zostanie przygotowany projekt systemu docelowego dla całego kraju.

Serwisy elektronicznej obsługi recept funkcjonują już w wielu krajach, m.in. w Anglii, Szwecji i Norwegii, przynosząc tamtejszym systemom opieki zdrowotnej całą gamę korzyści zarówno na poziomie mikro, jak i makro.

Na dzień dzisiejszy w Polsce nie funkcjonuje jeszcze żaden ogólnokrajowy system elektronicznej obsługi recept. Dostępny jest jedynie komercyjny system e-recept firmy KAMSOFT.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]