E-Recepta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

E-recepta (elektroniczna recepta) – elektroniczna wersja recepty, umożliwiająca przekazanie informacji na temat leku przepisanego pacjentowi od lekarza do farmaceuty w aptece i innych instytucji, np. instytucji refundacyjnej (w Polsce do NFZ). Umożliwia kontrolę nad refundacją i prawidłowością działań medycznych[1].

E-recepta w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Elektroniczna recepta jest wprowadzana w Polsce w wyniku informatyzacji systemu opieki zdrowotnej.

W 2011 r. w Lesznie i powiecie leszczyńskim wprowadzono prototypowe wdrożenie systemu e-Recepta. Prototyp prowadzony jest w ramach „Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych” (P1). Za jego realizację odpowiada Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Na podstawie wniosków z wdrożenia prototypu w Lesznie zostanie przygotowany projekt systemu docelowego dla całego kraju.

Serwisy elektronicznej obsługi recept funkcjonują już w wielu krajach, m.in. w Anglii, Szwecji i Norwegii, przynosząc tamtejszym systemom opieki zdrowotnej całą gamę korzyści zarówno na poziomie mikro, jak i makro.

Pilotaż e-Recepty

Pilotaż e-Recepty miał ruszyć w połowie lutego 2018 roku. Konieczność usunięcia problemów technicznych spowodowała przesunięcie startu o kilka tygodni. Jedną z istotniejszych zmian było objęcie programem e-Recepty również leków refundowanych, które początkowo się w nim nie znalazły. Dodatkowy czas pozwala również na wprowadzenie w pilotażu rozwiązania, które umożliwi zatwierdzanie e-Recepty z użyciem certyfikatów ZUS. Do powszechnego użytku recepta weszła od 8 stycznia 2020 roku. Od tego dnia stare druki recept przestały być ważne. Papierową postać zachowają recepty dla osoby wystawiającej (pro auctore) oraz recepty pro familiae, definiowane jako recepty wystawione dla małżonka, wstępnego, zstępnego lub rodzeństwa osoby wystawiającej[2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartłomiej Papież: E-recepta w polskim systemie opieki zdrowotnej. zdrowiepubliczne.cm-uj.krakow.pl, 2009. [dostęp 2019-01-09].
  2. e-Recepty – jak zacząć? Obowiązek już od stycznia 2020!. MedExpress.pl. [dostęp 2019-11-23].
  3. e-Recepta: czym jest elektroniczna recepta i kiedy zacznie obowiązywać?. [dostęp 2018-02-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]