e-WUŚ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

e-WUŚ, elektroniczny system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców – system wprowadzony 1 stycznia 2013 r., pozwala na weryfikowanie prawa pacjenta do opieki medycznej finansowanej przez NFZ na podstawie numeru PESEL, pozwala szybko sprawdzić ubezpieczenia pacjenta.

Informacje zgromadzone w systemie e-WUŚ są aktualizowane codziennie według danych otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS i przedstawiają stan uprawnień pacjenta w dniu, w którym dokonano sprawdzenia. e-WUŚ jest powiązany z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych (CWU).

W porównaniu do obowiązującego poprzednio obowiązku przedstawiania aktualnych dokumentów (np. zaświadczenia z zakładu pracy, legitymacji emeryta lub rencisty, aktualnego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego) jest znaczącym postępem w dostępie do opieki zdrowotnej.

System przeznaczony jest dla świadczeniodawców. Ponadto prawo do korzystania z systemu mają lekarze wypisujący recepty poza kontraktem na świadczenia opieki zdrowotnej, chociaż w ramach umowy na refundację recept zawartej z NFZ. W systemie e-WUŚ pacjent nie może samodzielnie sprawdzić swojego ubezpieczenia.

System oparty jest na autoryzowanej i szyfrowanej komunikacji XML i nie narzuca oprogramowania po stronie świadczeniodawcy (np. lekarza). Możliwe jest też logowanie za pomocą przeglądarki internetowej.

Jako mechanizm transportowy został wykorzystany broker komunikatów dostępny za pośrednictwem protokołu HTTPS w publicznej sieci Internet. W celu zachowania jednolitych standardów bezpieczeństwa, dostęp z poziomu klienta usług musi zostać poprzedzony odpowiednim procesem logowania w celu uwierzytelnienia i autoryzacji do poszczególnych elementów systemu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.nfz-wroclaw.pl/download.ashx?id=/40230/poradnik_ewus_broszura_12_7.pdf
  2. http://web.archive.org/web/20160311134339/https://mac.gov.pl/aktualnosci/co-pokazal-system-ewus-konferencja-prasowa-michala-boniego-i-agnieszki-pachciarz