E.T. the Extra-Terrestrial (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: Inne znaczenia tego słowa.
E.T. the Extra-Terrestrial
Producent Atari
Wydawca Atari
Projektant Howard Scott Warshaw
Data wydania grudzień 1982
Gatunek przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Atari 2600
Nośniki 16 KB kartridż
Kontrolery dżojstik
Kartridże m.in. z grą E.T. wykopane w Alamogordo

E.T. the Extra-Terrestrial (również nazywany E.T.) – komputerowa gra przygodowa wydana w 1982 roku na konsolę Atari 2600. Gra została zaprojektowana przez Howarda Scotta Warshawa i oparta na filmie o tej samej nazwie. Celem gry jest poprowadzenie tytułowej postaci kosmity przez kilka poziomów i zebranie trzech kawałków telefonu, dzięki czemu może on skontaktować się ze swoją ojczystą planetą

Według Howarda gra miała być innowacyjną adaptacją filmu, więc Atari podchwyciło pomysł, że w ten sposób może osiągnąć wysokie wyniki sprzedaży w oparciu o film, który stał się bardzo popularny na całym świecie. Powstały negocjacje, aby prace nad grą zakończyły się pod koniec lipca 1982 roku, co dało Warshawowi tylko pięć tygodni na rozwój gry do czasu Bożego Narodzenia.

E.T. jest często cytowany jako dzieło, które przyczyniło się do ogromnych strat finansowych Atari w 1983 i 1984 roku[1]. W wyniku nadprodukcji i zwrotów znaczne ilości niesprzedanych kartridży zakopano w pobliżu Alamogordo w stanie Nowy Meksyk[1]. Gra stała się wielką pomyłką w przemyśle gier komputerowych i wskutek tego jest cytowana jako czynnik powodujący zapaść rynku gier wideo w 1983 roku[1]. W 2013 roku grupa pasjonatów gier postanowiła przeprowadzić wykopaliska w poszukiwaniu zaginionych kartridży z grą. We współpracy m.in. z firmą Microsoft, 26 kwietnia 2014 roku odnaleziono zakopane egzemplarze gry[2]. Podczas wykopalisk był obecny m.in. autor gry Howard Scott Warshaw.

Fabuła[edytuj]

E.T. to gra przygodowa, w której gracz kontroluje tytułowego bohaterem filmu. Celem gry jest zebranie trzech kawałków telefonu międzyplanetarnego. Kawałki są rozproszone losowo w różnych dziurach. Gracz posiada na dole pasek życia, który zmniejsza się pod wpływem jakiegoś ruchu (w tym teleportacji, spadania do dziury i z powrotem do góry). Aby temu zapobiec, E.T. może zbierać ciemne kropki, których używa się do przywrócenia energii – kiedy 9 zostanie zebranych, E.T. może zadzwonić do Elliota, aby uzyskać kawałek telefonu. Po zdobyciu 3 sztuk telefonów gracz musi poprowadzić E.T. do obszaru, gdzie ten może korzystać z telefonu umożliwiającego dodzwonienie się do jego ojczystej planety. Gdy pojawia się połączenie, E.T. musi dotrzeć do statku kosmicznego w danym terminie. Następnie E.T. dostaje się do lasu, gdzie jego statek pozostawił go na początku gry; wtedy statek pojawia się na ekranie ponownie i pozwala go zabrać z powrotem na swoją planetę. Wtedy gra zaczyna się od nowa, z tym samym poziomem trudności i zmienia się tylko położenia kawałków telefonicznych. Wynik uzyskany w trakcie rundy zostaje przeniesiony do następnej rozgrywki. Gra kończy się, gdy pasek energii wyczerpuje się lub gdy gracz zdecyduje się na zakończenie rozgrywki[3].

Produkcja[edytuj]

Projekcja gry zaczęła się w lipcu 1982 roku i zakończona została przed końcem roku. Całkowity koszt produkcji oszacowano na 125 milionów dolarów. Po komercyjnym sukcesie filmu w czerwcu w 1982 roku Steve Ross, dyrektor naczelny (CEO) z macierzystego Atari, w firmie Warner Communications, rozpoczął negocjacje z Stevenem Spielbergiem i Universal Pictures, by nabyć licencję na produkcję gry wideo opartej na filmie. Pod koniec lipca Warner ogłosił swoje wyłączne prawa do produkcji na całym świecie. Chociaż dokładne dane dotyczące transakcji nie zostały ujawnione w ogłoszeniu, później poinformowano, że Atari zapłacił 20-25 mln dolarów za prawa do filmu.

Gra zręcznościowa, oparta na E.T. również była planowana, ale uważano to za niemożliwe, zważywszy na krótki termin. Po zakończonych negocjacjach Howard Scott Warshaw w dniu 27 lipca 1982 roku zwrócił się do komisji, aby ta uznała go za twórcę gry komputerowej.

Przypisy

  1. a b c Adrian Werner: E.T. – tysiące egzemplarzy „najgorszej gry wszech czasów” zostanie odkopanych (pol.). Gry-Online, 2013-06-01. [dostęp 2013-06-01].
  2. Marcin Kosman: W Nowym Meksyku odnaleziono kartridże z E.T., najgorszą grą świata (pol.). polygamia.pl, 2014-04-27. [dostęp 2014-04-27].
  3. Fragmaster: Game of the Week – E.T. the Extra-Terrestrial (ang.). classicgaming.gamespy.com. [dostęp 2012-08-29].