E@I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo E@I
Uczestnicy seminarium E@I w Brnie (Czechy) w listopadzie 2006

E@I (Edukacja@Internet) – międzynarodowa, politycznie neutralna pozarządowa organizacja młodzieżowa promująca międzynarodową współpracę i komunikację oraz organizująca projekty edukacyjne i spotkania wspierające wykorzystywanie języków i technologii internetowych.

E@I powstało na bazie doświadczeń międzynarodowej grupy zajmującej się projektami internetowymi. Grupa działała pod tą nazwą od roku 1999 jako organizacja bez osobowości prawnej. Organizacja została zarejestrowana w 2005 roku na Słowacji[1].

Główne działania E@I obejmują tworzenie wielojęzycznych, edukacyjnych stron internetowych (między innymi lernu!, slovake.eu, deutsch.info), publikacja książek i płyt DVD oraz organizowanie seminariów np. KAEST (Konferencja o zastosowaniu Esperanta w nauce i technice) lub Esperancka Wikimania w 2011 roku. Specjalna grupa robocza organizacji poświęcona jest Wikipedii.

E@I jest organizacją członkowską Europejskiej Fundacji Młodzieży Rady Europy oraz jedną z 29 organizacji reprezentujących Unijną Platformę Społeczeństwa Obywatelskiego promującej wielojęzyczność.

Projekty realizowane przez E@I były subsydiowane przez ESF (Esperantic Studies Foundation), program Komisji Europejskiej Młodzież w działaniu oraz Uczenie się przez całe życie. Główny koordynator działań E@I, Peter Baláž, został wybrany Esperantystą Roku 2012 w plebiscycie organizowanym przez rosyjską gazetę esperancką La Ondo de Esperanto[2].

Cele[edytuj | edytuj kod]

Wizją E@I jest świat żyjący w pokoju i harmonii, w którym każdy człowiek może łatwo i szybko komunikować się z całym Światem. Głównymi zadaniami do osiągnięcia tego są[1]:

Aby to osiągnąć E@I inicjuje i wspiera projekty dotyczące międzynarodowej współpracy młodzieży, organizuje spotkania kulturalne i edukacyjne wyjaśniające cele, informujące o ważności i użyteczności komunikacji międzynarodowej bez barier.

Jednym z podstawowych zadań są seminaria E@I. Podczas seminariów spotykają się często nowi członkowie i grupy pracujące nad aktualnymi projektami E@I, rodzą się nowe idee dla nowych projektów i aktywizują się nowi ludzie.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Litera „E” w nazwie E@I informuje, że organizacja zajmuje się Edukacją. W szerszym pojęciu można powiedzieć, że znaczy także Esperanto, Europa, Ewolucja itd... Litera „I” informuje nas, że organizacja zajmuje się komunikatorami i Internetem. W szerszym znaczeniu zawiera w sobie także słowa Interkultura, Informacja, Idea, Inspiracja itp. Znak „@” łączy w sobie problemy obu przedsięwzięć, które pomagają nam osiągnąć łatwą i prostą komunikacją międzynarodową[1].

Najczęściej używanymi rozwinięciami skrótu E@I jest „Edukacja@Internet” oraz „Esperanto@Internet” jednak ze względu na wieloznaczność liter E oraz I w nazwie oficjalnie używaną nazwą organizacji od 2005 roku jest skrót E@I.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Sympozjum na temat lingwistyki komputerowej zorgorganizowane przez E@I po KAEST 2010 w miejscowości Modra (Słowacja).
Somera Esperanto-Studado emblemo.jpg
KAEST emblemo.jpg

Szkolenia i seminaria[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych latach swojego istnienia, seminaria i szkolenia dotyczące edukacji i internetu były integralną częścią rozwoju E@I, pomagając w pozyskiwaniu nowych aktywistów. Początkowo E@I działało jako sekcja TEJO (Światowa Esperancka Organizacja Młodzieżowa) w związku z czym kilka pierwszych szkoleń było współogranizowanych przez obie organizacje.

Letnia Szkoła Esperanta (SES)[edytuj | edytuj kod]

Letnia Szkoła Esperanta (esperanckie Somera Esperanto-Studado, w skrócie SES) to największe coroczne spotkanie poświęcone nauczaniu esperanta[12][13][14]. Program obejmuje kursy esperanta na wszystkich poziomach, a także prelekcje, krótkie prezentacje innych języków, warsztaty twórcze, koncerty, wycieczki itp.[15] Wielu uczestników jest jednocześnie użytkownikami największego bezpłatnego portalu do nauki esperanta, lernu!. Wydarzenie jest organizowane od 2007 roku każdego lata przez E@I[16]. Patronat nad wydarzeniem obejmuje zwykle Minister Edukacji i burmistrz miasta, w którym odbywa się SES[12][14]. Siódmy SES odbył się w Martin na Słowacji i trwał od 12 do 20 lipca 2013[14]. W spotkaniu uczestniczyło 230 osób z 27 krajów[17][18]. Dotychczas wszystkie SES odbywały się na Słowacji. E@I planowała w 2014 roku zorganizować SES w Brazylii, Rosji i na Słowacji; w końcu były zorganizowane tylko na Słowacji i w Rosji.

SES Rok Miasto Uczestnicy
10. SES 2015 Martin (SK) 190
9. SES 2014 Koltyshevo (RU) 87
8. SES 2014 Nitra (SK) 248
7. SES 2013 Martin (SK) 230[17]
6. SES 2012 Nitra (SK) 250
5. SES 2011 Nitra (SK) 191
4. SES 2010 Piešťany (SK) 190
3. SES 2009 Modra-Harmónia (SK) 90
2. SES 2008 Modra-Harmónia (SK) 105
1. SES 2007 Pribylina (SK) 50

KAEST[edytuj | edytuj kod]

KAEST to skrót „Konferenco pri Aplikoj de Esperanto en Scienco kaj Tekniko” (Konferencja o zastosowaniu esperanta w nauce i technice”) i jest nazwą konferencji organizowanej co 2 lata. Wydarzenie ma historię sięgającą 1978 roku a pierwszy KAEST organizowany przez E@I odbył się w listopadzie 2010 w miejscowości Modra (Słowacja).

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Lernu.net emblemo.jpg
Slovake.eu emblemo.svg
Komputeko.net emblemo eo.jpg

lernu![edytuj | edytuj kod]

lernu! to wielojęzyczne centrum kursów skierowane do zainteresowanych esperantem. Oprócz kursów na różnych poziomach zawiera ono na przykład słowniki, przegląd gramatyki, czytane opowiadania z obrazkami, komunikatory itp.[19]

Slovake.eu[edytuj | edytuj kod]

Slovake.eu to wielojęzyczny portal do nauki języka słowackiego dla obcokrajowców. Projekt jest wspierany przez agencję Unii Europejskiej EACEA (program „Uczenie się przez całe życie”) i funkcjonuje od 2011 roku. Portal jest skonstruowany na podstawie doświadczeń lernu.net oraz innych projektów internetowych. W projekcie bierze udział 6 partnerów z 5 krajów[19].

Komputeko[edytuj | edytuj kod]

Komputeko jest portalem z pojęciami na temat komputerów w możliwie jak największej liczbie języków, aby zachęcać do poprawnego używania języka i przeciwdziałać używaniu (często zniekształconej formy z) teminu angielskiego[19].

Reta PIV[edytuj | edytuj kod]

Internetowa i bezpłatna wersja „Plena Ilustrita Vortaro de Esperanto” (pl: Pełny Ilustrowany Słownik Esperancki).

Płyta DVD Esperanto[edytuj | edytuj kod]

Dzięki współpracy E@I i miasta Białystok 10 września 2008 roku ukazała się w polskim dzienniku Gazeta Wyborcza najliczniejsza do dziś elektroniczna publikacja esperancka w języku polskim. Płyta została wydana w 400.000 egzemplarzach, w dwóch językach (polskim i esperanto) i ma na celu zaprezentowanie esperanta szerszej publiczności w zabawnej, przystępnej formie. Wydanie płyty było częścią kampanii poprzedzającej 150. rocznicę urodzin, urodzonego w Białymstoku Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto oraz promocję 94. Światowego Kongresu Esperanto, który odbył się w Białymstoku w dniach 25.07–1.08.2009[19][20][21].

Deutsch.info[edytuj | edytuj kod]

Wielojęzyczny portal do nauki języka niemieckiego dla użytkowników innych języków. Projekt jest wspierany przez agencję Unii Europejskiej EACEA (program „Uczenie się przez całe życie”) i zacznie funkcjonować w 2013 roku. Portal jest konstruowany na bazie doświadczeń lernu!, slovake.eu oraz innych internetowych projektów. W projekcie bierze udział 8 partnerów z 6 krajów, zawartość będzie dostępna w 9 językach[19].

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

1 czerwca 2011 roku burmistrz miasta Partizánske, Jozef Božik, przekazał E@I lokal należący do majątku miasta za symboliczną opłatę 1 Euro rocznie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]