eAccelerator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
eAccelerator
Pierwsze wydanie 31 maja 2010
Aktualna wersja stabilna 0.9.6.1
Platforma sprzętowa Windows, Linux
Licencja GNU General Public License
Strona internetowa

eAcceleratorrozszerzenie PHP, akcelerator i optymizator skryptów PHP, wywodzący się z Turck MMcache. Oferuje dynamiczne zarządzanie pamięcią podręczną (cache) skompilowanych kodów bajtowych (właściwy eAccelerator) oraz zakodowywanie skryptów PHP i wykonywanie takich skryptów (eLoader wchodzący w skład pakietu). Jest to oprogramowanie bezpłatne (free) i z otwartym kodem.

Aktualna wersja 0.9.6.1 została wydana 31 maja 2010 i jest zgodna z PHP 5.3 (również z 5.1 i 5.2).

Opis działania i efektywność[edytuj | edytuj kod]

Standardowym sposobem wykonania skryptu PHP jest jego załadowanie do pamięci, analiza składniowa (ang. parsing) i kompilacja, a po wykonaniu zwolnienie pamięci. Po zainstalowaniu eAccelerator optymalizuje skompilowany kod bajtowy i zapisuje go do pamięci oraz dodatkowo do pamięci dzielonej lub na dysk twardy. Każde następne wywołanie danego skryptu powoduje natychmiastowe udostępnienie go przez akcelerator w gotowej, skompilowanej postaci, co pozwala uniknąć strat czasu na ponowną analizę i kompilację. Według ocen autora programu program przyśpiesza wykonywanie skryptów do 10 razy.

Oprócz tego eAccelerator implementuje prosty mechanizm buforowania danych poprzez dodanie do języka PHP kilku dodatkowych funkcji (np. eaccelerator_get), pozwalających składować dane zorganizowane na zasadzie klucz-wartość w pamięci współdzielonej oraz na dysku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]