EBEC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

EBEC
EBEC logo.jpg
Logo EBEC
Utworzenie 2009
Strona internetowa

European BEST Engineering Competition (EBEC) jest organizowanym przez Organizację Studentów Board of European Students of Technology (BEST) konkursem inżynierskim. EBEC odbywa się corocznie w 32 krajach. Misją konkursu jest rozwój studentów uczelni technicznych. Dostają oni szansę na rozwiązanie problemu wraz z czteroosobową drużyną w dwóch kategoriach zadaniowych, praktycznej - Team Design i analitycznej - Case Study.

Spotkanie się kilku środowisk: studentów, kadry akademickiej oraz przedsiębiorstw ma na celu rozwój umiejętności twardych i miękkich (np. pracy w grupach), które wykorzystuje się w rozwiązywaniu problemów życia codziennego.

Ponieważ EBEC opiera się na edukacji jest jednym z głównych projektów BEST-u. Podczas trwania konkursu studenci mają szansę wykorzystać wiedzę zdobytą na Politechnikach do przełamania własnych słabości, poszerzenia horyzontów oraz rozwijania kreatywności i zdolności komunikacji. EBEC wspiera zaawansowaną edukację techniczną, jak również współpracę w wielokulturowym środowisku.

W 2016 roku finał konkursu odbędzie się w Belgradzie. Weźmie w nim udział 120 studentów z całej Europy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł organizowania EBEC-a został zainspirowany kanadyjskim konkursem inżynierskim (Canadian Engineering Competitions (CEC)) organizowanym przez Canadian Federation of Engineering Students (CFES). W 2002 roku członkowie organizacji BEST odwiedzili CEC i jeszcze w tym samym roku przegłosowali na Walnym Zgromadzeniu pomysł zorganizowania podobnego konkursu.

Pierwsza edycja EBEC-a odbyła się w 2003 roku w Eindhoven, zaś pierwszy finał ogólnoeuropejski w 2006 roku w Portugalii.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Piramida EBEC-a

Każdego roku odbywają się 3 etapy turnieju - 84 Rundy Lokalne, 15 Rund Krajowych oraz 1 Finał Ogólnoeuropejski. EBEC jest jednym z większych konkursów inżynierskich organizowanych przez studentów, każdego roku bierze w nim udział około 7000 uczestników.

Rundy lokalne[edytuj | edytuj kod]

Rundy lokalne odbywają się na Politechnikach przy których działają lokalne grupy organizacji BEST. Wygrana drużyna przechodzi do kolejnego etapu.

Finał Europejski[edytuj | edytuj kod]

Finał Europejski European BEST Engineering Competition jest jednym z bardziej rozpoznawalnych Wydarzeń organizowanych przez tylko jedną z 95 grup lokalnych BEST-u (co roku inną). Współpraca i integracja studentów z najlepszych uczelni Europejskich trwa przez 10 dni. Właśnie wtedy mają oni szansę rozwiązywać różnorodne zadania przy okazji poznając inne kultury.

Kategorie[edytuj | edytuj kod]

Kategoria Case Study
Kategoria Team Design

Na samym początku podczas EBEC-a studenci rywalizowali w wielu kategoriach, jednak po czasie utrwaliły się dwie: Case Study oraz Team Design.

Case Study[edytuj | edytuj kod]

Case Study (CS) jest zadaniem teoretycznym, polegającym na rozwiązaniu zadanego przez organizatorów problemu. Wymaga ono analitycznego myślenia - między innymi należy dokładnie rozpatrzeć sytuację społeczną, ekonomiczną jak i wiele innych okoliczności).

Team Design[edytuj | edytuj kod]

Team Design (TD) jest zadaniem praktycznym, które wymaga skonstruowania urządzenia lub maszyny, wykonującej ściśle określoną czynność. Na wykonanie uczestnicy mają ograniczony czas oraz ilość narzędzi.

Podsumowanie dotychczasowych konkursów[edytuj | edytuj kod]

Do dnia dzisiejszego zostało zorganizowanych siedem edycji Konkursu:

EBEC 2009 Gandawa, Belgia - 01.08-12.08
EBEC 2010 Kluż-Napoca, Rumunia - 01.08-11.08
EBEC 2011 Stambuł, Turcja - 01.08-11.08
EBEC 2012 Zagrzeb, Chorwacja - 01.08-08.08
EBEC 2013 Warszawa, Polska - 01.08-09.08
EBEC 2014 Ryga, Łotwa - 01.08-09.08
EBEC 2015 Porto, Portugalia - 02.08-11.08
EBEC 2016 Belgrad, Serbia - 06.08-10.08

EBEC 2009[edytuj | edytuj kod]

Finał EBEC-a został po raz pierwszy zorganizowany przez grupę lokalną BEST Gandawa w sierpniu 2009 roku. Wzięło w nim udział 80 studentów, którzy okazali się lepsi od ponad 2300 uczestników z 51 uniwersytetów technicznych z 18 krajów. Wydarzenie było wspierane przez UNEP, który zapewnił zadanie w kategorii Team Design oparte na realnym problemie, podczas gdy EBEC był partnerem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

EBEC 2010[edytuj | edytuj kod]

EBEC kontynuował swój rozwój, angażując w trakcie drugiej edycji  71 uczelni technicznych. Spośród ponad 5000 uczestników z 31 krajów wyłoniono 104 finalistów, którzy sprawdzili własne możliwości podczas Finału Europejskiego w Kluż-Napoce.

EBEC 2011[edytuj | edytuj kod]

W 3. edycji Konkursu kolejnych osiem uczelni dołączyło do rywalizacji i podobnie jak w poprzednim roku 104 studentów wzięło udział w Finale Europejskim, tym razem w Stambule. W organizację i rozwój wydarzenia zaangażowanych było ponad 200 członków BEST-u.

EBEC 2012[edytuj | edytuj kod]

Finał 2012 odbył się w Zagrzebiu, otrzymując Patronat Honorowy Prezydenta Chorwacji. Składał się on z czterech dni konkursowych, oficjalnych Dni Otwarcia i Zamknięcia oraz dnia wolnego, przeznaczonego dla finalistów w celu poznania uroków stolicy Chorwacji.

EBEC 2013[edytuj | edytuj kod]

Grupa lokalna BEST Warszawa zorganizowała Finał Europejski 5. edycji Konkursu, w który zaangażowały się 83 uniwersytety techniczne z całej Europy. Odbyło się 13 Finałów Regionalnych, a łącznie do rywalizacji przystąpiło 6500 studentów. EBEC uzyskał wsparcie Politechniki Warszawskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik.

EBEC 2014[edytuj | edytuj kod]

87 Finałów Lokalnych, ponad 6000 uczestników, 116 finalistów i ponad 500 członków BEST-u dało swój wkład przygotowania i udany przebieg Finału Europejskiego EBEC-a w Rydze.

EBEC 2015[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku organizację Finału przyznano grupie lokalnej BEST w Porto, gdzie zaprezentowało się rekordowo aż 120 finalistów, wyznaczając wysokie standardy na nadchodzące edycje.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

EBEC jest projektem, który dociera do tysięcy studentów, uczelni i firm w całej Europie. Jednak to, co czyni EBEC-a unikatowym to nie tylko liczby, lecz głównie renomowany “EBEC spirit”, czyli atmosfera otaczająca rywalizację przebiegającą w duchu współpracy oraz kreatywności, wiedzy i dążenia do sukcesu zawodników. Właśnie to inspiruje studentów do uczestnictwa i pracy nad najlepszymi rozwiązaniami. Zachęca też profesorów i ekspertów do dzielenia się swoją wiedzą i kompetencjami dla zapewnienia transparentności konkursu. Powoduje, że firmy chcą wspierać EBEC-a i dbać o to, by studenci mierzyli się z bieżącymi problemami technologicznymi.EBEC mobilizuje członków BEST-u do ciągłej pracy nad rozwojem tego projektu i łączeniu ludzi we wspólnym celu - "Zaplanuj przyszłość. Dziś."

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Finał EBEC-a 2015 w Porto został zakwalifikowany jako najlepszy portugalski projekt do kolejnej rundy Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego.

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

BEST zawsze stara się o wsparcie instytucji, które dostrzegają ich wysiłki i podzielają wizję, aby mieć wpływ na europejskich studentów. Jak dotąd, EBEC jest wspierany przez wiele instytucji, takich jak UNESCO, Młodzi w Akcji, Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Inżynierskiej, Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników.

Uczelniami, które w ostatnich latach wspierały EBEC-a są m.in. Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, Politechnika Czeska w Pradze, Uniwersytet Technologiczny w Graz, Politechnika Narodowa w Atenach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet w Porto, Uniwersytet Techniczny Yildiz.

Akredytacja[edytuj | edytuj kod]

EBEC staje się zauważalny i respektowany na europejskich uczelniach jako projekt o wysokim standardzie, który ma istotny wpływ w rozwój naukowy studentów. Uniwersytet w Porto był pierwszą uczelnią, która przyznała uczestnikom Konkursu punkty ECTS.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]