EB (piwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Trzy zmrożone butelki piwa EB z 2015 roku wraz ze złoto-biało-czerwonymi etykietami.
Trzy zmrożone butelki piwa EB z 2015 roku wraz z etykietami.

EB Specjal Pils – popularna w latach 90. XX wieku marka jasnego piwa produkowana w browarach w Elblągu i Braniewie. Znak towarowy EB od 1998 roku należy do spółki Grupa Żywiec S.A.

Butelka piwa EB z roku 2012. Tu widoczna etykieta główna i krawatka w j. angielskim
Puszka piwo EB 2017r

Historia[edytuj | edytuj kod]

Marka piwa EB pojawiła się na polskim rynku w 1993 roku. W latach 1993-1998 piwo pod tą nazwą było produkowane przez polsko-australijską spółkę joint venture Elbrewery Company Limited.

Było to pierwsze w Polsce piwo typu lager, które swój sukces zawdzięczało nie konsumentom, ale w głównej mierze sprawnym działaniom marketingowym oraz wysokobudżetowej kampanii reklamowej. W połowie lat 90. XX wieku było to najlepiej sprzedające się piwo w Polsce, z produkcją na poziomie 800 tys. hektolitrów piwa rocznie, która wzrosła po kilku latach do ponad 4 mln hektolitrów, co stanowiło w rekordowym momencie 20 proc. udziałów w polskim rynku piwa[1].

W 1998 roku po połączeniu się spółek Zakłady Piwowarskie w Żywcu S.A. i spółki Brewpole BV marka stała się własnością Grupy Żywiec S.A. Od tego czasu widoczny był znaczny spadek sprzedaży piwa marki EB. W 2003 roku zaprzestano produkcji piwa na rynek polski ograniczając ją tylko na eksport.

Przez 12 lat marka piwa EB była produkowana w Browarze w Elblągu wyłącznie w charakterze piwa eksportowego. Strategia marki obejmowała jego eksport do: Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Rosji. Jednak rosnąca popularność piw regionalnych na polskim rynku, w tym produkowanego ponownie (przez Browar Namysłów Sp. z o.o.) w regionie piwa Braniewo, miały wpływ na decyzję Grupy Żywiec o przywróceniu marki EB w Polsce[2]. W kwietniu 2015 r. rozpoczęła się kampania reklamowa, obejmująca film ze sloganem „Zaraz wracam”[3], a także hasło główne marki - „Wraca czas na EB”[4].

W czerwcu 2017 r. rozpoczęto kampanie marketingową promującą piwo opartą o hasło "Tymczasem EB"[5]. W czasie jej trwania zamieszczono w Parku Cytadela w Poznaniu, będącym pomnikiem historii i cmentarzem, graffiti ze sloganami reklamującymi markę EB[6]. Wywołało to oburzenie oraz krytykę działań, które zostały nazwane aktem wandalizmu[6]. Grupa Żywiec, właściciel marki EB, wydała oświadczenie w którym przeprosiła za ten element kampanii oraz obiecała usunięcie napisów z Cytadeli w Poznaniu oraz innych miejsc wskazanych przez konsumentów[7].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Damian Szymański: Historia piwa EB na polskim rynku. (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2015-05-21].
  2. Piwo EB wraca na polski rynek. [dostęp 25-04-2015].
  3. Elbingrer: Zaraz wracam...?.... portel.pl. [dostęp 25-04-2015].
  4. "Wraca czas na EB" w kampanii promującej powrót marki na polski rynek. jednymzdaniem.pl. [dostęp 25-04-2015].
  5. tw: Piwo EB: nowe logo reklamy z hasłem „Tymczasem”. www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 22-06-2017].
  6. a b Zenon Kubiak, Poznaniacy oburzeni reklamą piwa na Cytadeli. Jest reakcja browaru, „Gloswielkopolski.pl” [dostęp 2017-08-12] (pol.).
  7. Po krytyce w internecie Grupa Żywiec usunie murale reklamowe piwa EB z Parku Cytadela [dostęp 2017-08-12] (pol.).