EMUI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
EMUI
Rodzina systemów operacyjnych Unix-like, Modified Android
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Architektura 32-bit ARM, MIPS, x86, x64
Pierwsze wydanie 2012-08-30
Aktualna wersja 8.2.0
(Brak daty wydania) [±]
Strona internetowa

EMUI (początkowo występował pod pełną nazwą Emotion UI) – interfejs użytkownika instalowany w formie nakładki na system Android w telefonach firmy Huawei i jej submarki, Honor. Interfejs po raz pierwszy zaprezentowano na berlińskich targach IFA w sierpniu 2012 roku[1]. Początkowo dostępny w wersji testowej wyłącznie w języku chińskim, w końcu tego roku pojawił się również w wersji angielskiej[1], a od tego czasu został przetłumaczony na wiele innych języków, w tym polski.

Jednym z pierwszych aparatów telefonicznych wyposażonych fabrycznie w tę nakładkę był zaprezentowany w październiku 2012 Huawei Honor 2[2]. Posiadał on interfejs Emotion UI w wersji 1.5[2] oparty na systemie operacyjnym Android 4.0[3]. Niemal równolegle z nim zaprezentowano również telefony Huawei Ascend P1, Ascend P1E i Honor 1 w wersji z nakładką[3].

Pod względem rozwiązań ergonomicznych projektanci nakładki wzorowali się na systemie iOS instalowanym w telefonach iPhone: zamiast szuflady czy menu z aplikacjami, ikony wszystkich znajdują się na ekranie głównym urządzenia, można też grupować je w foldery[3][4]; odinstalowywanie programów również odbywa się poprzez usunięcie ikony aplikacji z ekranu głównego[3]. Wprowadzono także prostokątne powiadomienia oraz zbliżone do znanego z iPhone′ów centrum powiadomień na ekranie blokady[4]. Wygląd aplikacji firmy Apple imituje także szereg aplikacji natywnych dla telefonów Huawei, na przykład program sterujący aparatem fotograficznym[4]. Od pierwszych wersji recenzenci podkreślali także, że nakładka oferuje o wiele więcej możliwości dostosowania wyglądu systemu operacyjnego niż w niezmienionym Androidzie, a także że została stworzona z myślą o nowych użytkownikach, niezaznajomionych jeszcze z interfejsem aparatów telefonicznych wyposażonych w ten system operacyjny[3].

Częścią nakładki są także aplikacje dla telefonów Huawei/Honor, umożliwiające m.in. przechowywanie danych w chmurze czy obsługę profili użytkownika[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Scott Webster, Huawei demos new Emotion UI, [w:] AndroidGuys [online], 30 sierpnia 2012 [dostęp 2016-05-19] (ang.).
  2. a b Gizmochina (autor korporatywny), Huawei Honor 2, heading to market on October, Gizmochina, 27 września 2012 [dostęp 2016-05-19] (ang.).
  3. a b c d e f Adi Robertson, Huawei’s Emotion UI drops the app drawer, adds beginner-friendly features to Android 4.0, „The Verge”, 1 września 2012 [dostęp 2016-05-19] (ang.).
  4. a b c Darren Orf, Huawei Honor 5X Review: Great Hardware Hampered By iOS Rip-Off UI, Gizmodo [dostęp 2016-05-19] (ang.).