ENEMEF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ENEMEF (Nocny Maraton Filmowy) – impreza filmowa, odbywająca się cyklicznie (średnio raz w miesiącu) w kilkunastu miastach w Polsce. Ten cykl filmowy jest organizowany od 1998 roku — wówczas odbył się pierwszy maraton z tego cyklu, jeszcze pod nazwą Nocny Maraton Filmowy. Od 1998 roku zorganizowanych zostało 366 edycji ENEMEFów w 15 miastach w Polsce, w których wzięło udział 339.615 osób[1]. W tym okresie odbyło się również kilka edycji specjalnych ENEMEFów, włączonych do programów Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów w Toruniu, Festiwalu Filmowego Unii Europejskiej oraz Europejskiego Festiwalu Filmowego.

ENEMEFy odbywają się w Białymstoku, Bielsko-Biała, Gdańsku, Gdyni, Gorzów Wielkopolski, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Legnicy, Lubinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Sosnowcu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Tychy Według informacji organizatora, w planach jest uruchomienie pokazów m.in. w Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Gliwicach, Lublinie, Sopocie, Toruniu, Zabrzu i Zielonej Górze.

ENEMEFy odbywają się cyklicznie, średnio raz w miesiącu w każdym z miast. Rozpoczynają się około 23:15, kończą nad ranem, w ich trakcie można zobaczyć zazwyczaj 4 filmy, dobrane tematycznie według gatunku filmowego, reżysera, aktora. Pomiędzy filmami są około 15-20-minutowe przerwy, w trakcie których można posłuchać muzyki filmowej.

Większość repertuarów ENEMEFów jest ustalana przez samych widzów, którzy mogą głosować na pojedyncze filmy oraz na gotowe zestawy filmowe na oficjalnej stronie ENEMEFów. W repertuarze pojawiają się pokazy przedpremierowe i premierowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane organizatorów na początek czerwca 2010, za http://www.enemef.pl/ (sekcja "Enemefo... metr").

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]