ESL (sport elektroniczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo organizacji

ESL (poprzednio jako Electronic Sports League) – międzynarodowa liga gier komputerowych, która powstała w 2000 roku w Niemczech. Rozgrywki ligi ESL organizowane są obecnie w blisko 30 krajach świata – poza Europą także w Chinach, Rosji, Brazylii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Portal internetowy organizacji skupia blisko milion zarejestrowanych użytkowników, którzy każdego dnia rozgrywają pomiędzy sobą prawie 6000 meczów[potrzebny przypis].

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Mecze do klasyfikacji generalnej rozgrywane są w ESL na czterech poziomach zaawansowania:

  • Gather
  • Ladder
  • Amateur Series
  • Pro Series

Gather to rozgrywka nieregulaminowa, niemająca bezpośredniego wpływu na konto gracza. Natomiast podstawowe rozgrywki Ladder są kierowane do wszystkich graczy. Ci, którzy osiągają zadowalające wyniki w meczach ladderowych, pnąc się w górę klasyfikacji, w końcu otrzymują możliwość uczestnictwa w rozgrywkach ESL Amateur Series. Awans do Amateur Series jest pierwszym krokiem do wywalczenia sobie prawa do gry w krajowej ekstraklasie, czyli ESL Pro Series. Ten poziom rozgrywek zapewnia otrzymywanie gratyfikacji finansowych za każde wygrane spotkanie. Najlepsze zespoły w Pro Series maja możliwość uczestniczenia w jeszcze jednym szczeblu rozgrywek, którym jest Intel Extreme Masters. To najbardziej prestiżowa, międzynarodowa klasa rozgrywek, w której pula nagród przekracza 750 000 $[potrzebny przypis].

Większość spotkań ligi ESL rozgrywanych jest głównie za pośrednictwem Internetu, jednak niektóre spotkania przenoszone są w realia współczesnych aren sportów elektronicznych, takich jak hale sportowe, kina i inne obiekty użyteczności publicznej. Takie rozgrywki, adresowane do fanów sportów elektronicznych (e-sport) oraz masowej społeczności, otrzymują własną nazwę i gromadzą tysiące kibiców[potrzebny przypis].

Marką ESL zarządza niemiecka spółka Turtle Entertainment GmBH, która powstała w 2000 roku. Turtle Entertainment zatrudnia 140 osób w Niemczech i przeszło 220 pracowników w pozostałych krajach partnerskich, prowadzących krajowe rozgrywki ESL[potrzebny przypis].

ESL w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polska sekcja ESL została założona przez braci Macieja i Rafała Wasyluk i oddana do użytku graczom 28 października 2004 roku. Od roku 2008 przedsięwzięciem zarządzała spółka Sporty Elektroniczne, natomiast od grudnia 2010 roku prowadzi je firma Turtle Entertainment Polska, której trzon stanowią Krzysztof Pikiewicz, Rafał Pikiewicz, Maciej Pawłowski, Michał Wiśniewski, Jakub Stępień oraz Maciej Żuchowski.

Polski oddział ESL funkcjonuje od 2004 roku, a na swoim koncie ma stronę internetową z licznymi rozgrywkami on-line, trzy sezony prestiżowego turnieju ESL Pro Series (jeden na przełomie 2008 i 2009 roku i dwa w 2011 roku). Do tej pory gracze w rozgrywkach EPS Polska wygrali 81 tysięcy złotych[potrzebny przypis].

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

ESL Play[edytuj | edytuj kod]

ESL Play jest wiodącą platformą e-sportową na świecie. Na tej platformie organizowane są głównie turnieje amatorskie oraz kwalifikacje do turniejów profesjonalnych. Turnieje dzielą się na trzy poziomy umiejętności:

  • ESL Open – Darmowe i otwarte turnieje dla wszystkich, bez limitów rejestracji, z małymi bądź żadnymi nagrodami
  • ESL Major – Turnieje z możliwymi wymaganiami wstępnymi, darmowe bądź płatne (turnieje premium), większe nagrody
  • ESL Pro – Ograniczone miejsca, znacząca pula nagród

Na poziomie ESL Major organizowane są także turnieje Go4, jest to seria turniejów amatorskich gdzie gracze rywalizują w aktualnie 24 grach. Co miesiąc najlepsi gracze są nagradzani.

ESL Pro League[edytuj | edytuj kod]

ESL aktualnie organizuje trzy profesjonalne ligi dla trzech gier: Counter Strike: Global Offensive (ESL Pro League), Rainbow Six: Siege (Rainbow Six: Pro League), oraz Halo 5 (Halo Championship Series: Pro League).

Pierwsza edycja ESL Pro League (CS:GO) odbyła się w 2015 roku w Kolonii, wtedy jako ESL ESEA Pro League. Pula nagród wyniosła 250 000 dolarów, zaś turniej wygrała szwedzka drużyna Fnatic zgarniając 100 000 dolarów. W sezonie 3 pula nagród wyniosłą 512 000 dolarów, zaś w sezonie 5 wyniosła 750 000 dolarów. Aktualnym zwycięzcą (sezon 10) jest europejska drużyna Mousesports. Rozgrywki podzielone są na dwie ligi: Amerykańską i Europejską, a najlepsze drużyny z tych regionów spotykają się na finałach, zaś najgorsze grają w barażach z drużynami z niższej ligi Mountain Dew League

ESL National Championships[edytuj | edytuj kod]

ESL organizuje także mistrzostwa krajowe w Europie, Brazylii, Australii i Nowej Zelandii, Indiach oraz Afryce. Najstarszymi mistrzostwami krajowymi są mistrzostwa Niemiec ESL Meisterschaft (dawniej jako ESL Pro Series: Germany). Pierwsza edycja tego turnieju odbyła się w 2002 roku w Kolonii. W Polsce także są organizowane mistrzostwa krajowe pod nazwą ESL Mistrzostwa Polski (dawniej ESL Pro Series: Poland) ,są one organizowane od 2008 roku. Pierwsza edycja mistrzostw polski odbyła się w Warszawie, zaś gracze grali w trzy gry: Pro Evolution Soccer 2009, America’s Army oraz w Counter-Strike [1].

ESL One[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: ESL One.

ESL One (dawnie EMS One) jest to seria prestiżowych turniejów offline, głównie w Counter Strike: Global Offensive, oraz Dota 2. Niektóre wydarzenia są sponsorowane przez twórców gier (w przypadku Counter Strike: Global Offensive oraz Dota 2: Valve) i mają status Major. Turniej z tej serii trzykrotnie gościły w Polsce w CS:GO: EMS One Katowice 2014, gdzie zwycięzcą została polska drużyna Virtus.pro, oraz ESL One Katowice 2015, gdzie wygrała drużyna Fnatic. W przypadku gry Dota 2 jest to ESL One Katowice 2018, gdzie pula nagród wynosi 1 000 000 dolarów. Każdy z tych turniejów osiągnął status Major, czyli był sponsorowany przez twórców gry.

Intel Extreme Masters[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Intel Extreme Masters.

Intel Extreme Masters to najdłużej trwająca seria turniejów e-sportowych na świecie. Pierwsza edycja miała miejsce w 2007 roku w Hannoverze. Gracze rywalizowali w Counter Strike i WarCraft III. Zwycięzcami zostali: w Counter Strike, polska drużyna Pentagram G-Shock, zaś w WarCrafta III, francuski gracz ToD. Obecnie od 2015 roku finały każdego sezonu Intel Extreme Masters odbywają się w Katowickim Spodku.

Zabezpieczenia antycheatowe[edytuj | edytuj kod]

W lidze ESL wymagany jest program ESL Anticheat, który na bieżąco monitoruje grę, dzięki czemu możliwe jest wykrycie nielegalnego oprogramowania u graczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GoldenLine.pl, Wielki finał ESL Pro Series Polska, sezon 1, GoldenLine [dostęp 2018-02-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]